WordPress’te SEO Başlığı ve H1 Yazı Başlığı: Fark Nedir?

Her WordPress gönderisinin veya sayfasının iki başlığı olabileceğini ve bunların farklı amaçlar için kullanıldığını biliyor muydunuz?

Bu farklı gönderi başlıkları, içeriğinizin ne hakkında olduğunu açık ve ilginç bir şekilde göstererek potansiyel okuyucuları çekmenize yardımcı olur. SEO sıralaması söz konusu olduğunda arama motorları tarafından da kullanılırlar.

Bu yazıda, SEO başlıkları ile H1 gönderi başlıkları arasındaki farkı açıklayacağız, böylece içeriğinizi daha yüksek sıralamalar için daha iyi optimize edebilirsiniz.

WordPress'te SEO Başlığı ve H1 Yazı Başlığı: Fark Nedir?

İşte bu eğitimde ele alacağımız şeyler:

SEO Başlıkları ile Yazı Başlıkları Arasındaki Fark Nedir?

WordPress web sitenizdeki her yazı ve sayfa, ziyaretçilerin yazının en üstünde göreceği ve arama motorlarının sitenizi dizine eklerken kullandığı iki başlığa sahip olacaktır. Bunlar tamamen farklı iki kullanım durumu olsa da, iki başlık çoğunlukla aynı olacaktır.

Her WordPress gönderisinin en üstünde görüntülenen başlığa H1 gönderi başlığı denir, çünkü WordPress onu <h1> Gönderideki en önemli başlık olduğunu göstermek için HTML etiketleri.

Bu başlık, ziyaretçilerinizin gönderinin ne hakkında olduğunu bilmesini sağlamalı ve dikkatlerini çekmeli, böylece gönderiye tıklayıp okumalıdır.

H1 Gönderi Başlığı Örneği

Google gibi arama motorları, sizinle yakından ilgilenir. <h1> başlık etiketleri, ancak HTML içine alınmış farklı bir başlık da ararlar. <title> etiketler. Bu, gönderinizin SEO başlığıdır ve meta başlığı olarak da bilinir.

SEO başlığı, arama motorları sayfanızı sıraladığında ve arama sonuçlarında gösterdiğinde kullanılır.

Arama Motoru Sonuçları Sayfasındaki SEO Meta Başlığı Örneği

Ziyaretçileriniz SEO başlığını web sitenizin hiçbir yerinde görmez. Ancak tarayıcı sekmesinde sayfa başlığı olarak kullanılacaktır ve diğer web siteleri gönderinize bağlantı verirken bunu kullanabilir.

Varsayılan olarak, SEO başlığı şu şablonu izleyecektir: ‘Gönderi Başlığı — Site Başlığı’. Bu, çoğu blog gönderisi için iyi çalışır. Ancak, bir yazının veya sayfanın SEO başlığını özelleştirmek isterseniz, bir WordPress SEO eklentisi kullanmanız gerekecektir.

Bununla birlikte, WordPress’te H1 yazı başlıklarının ve SEO başlıklarının nasıl ekleneceğine bir göz atalım.

WordPress’te H1 Yazı Başlıkları Nasıl Eklenir?

Gönderinize bir başlık eklemek basittir. WordPress’te yeni bir gönderi eklediğinizde, blok düzenleyici sizden bir gönderi başlığı eklemenizi isteyecek ve ardından gönderinin içeriğini ekleyebileceğiniz bloklar oluşturmanıza izin verecektir.

WordPress Blok Düzenleyicide Boş Gönderi

Blok düzenleyicide yeniyseniz, WordPress blok düzenleyicinin nasıl kullanılacağına ilişkin kılavuzumuzda onu nasıl kullanacağınızı adım adım öğrenebilirsiniz.

Gönderinin ilk ‘Başlık ekle’ satırına yazarak bir gönderi başlığı ekleyebilirsiniz.

WordPress Blok Düzenleyicide H1 Yazı Başlığı Ekleme

Web sitenizin ziyaretçileri bu başlığı blogunuzdaki gönderinin üst kısmında görecek ve blogunuzun ana sayfasındaki gönderi listesinde de kullanılacaktır.

Gönderinin HTML kaynağını görüntülediğinizde, WordPress’in başlığı kaydırdığını fark edeceksiniz. <h1> yazı başlığı olarak tanımlamak için etiketler.

Gönderi Başlığı için HTML H1 Etiketlerini Görüntüleme

bu <h1> etiketi en önemli başlık etiketidir ve yalnızca gönderinin başlığı için kullanılmalıdır. Gönderinizde alt başlıklar kullanıyorsanız, daha az önemli başlık etiketleri kullanmalısınız. <h2>, <h3>ve <h4>.

WordPress’te SEO Başlıkları Nasıl Eklenir?

SEO başlıkları eklemenin ve özelleştirmenin en kolay yolu, Hepsi Bir Arada SEO (AIOSEO) eklentisi. AIOSEO, bizimki de dahil olmak üzere 3 milyondan fazla web sitesinde kullanılan orijinal WordPress SEO eklentisidir.

Bu eğitimde, SEO başlığını özelleştirmenize izin verdiği için All in One SEO’nun ücretsiz sürümünü kullanacağız. Yine de, AIOSEO Pro arama motoru sonuç sayfalarında daha iyi sıralanmanıza yardımcı olacak daha fazla özellik sunar.

Yapmanız gereken ilk şey, ücretsiz Hepsi Bir Arada SEO Lite Eklenti. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Aktivasyon üzerine, eklentiyi AIOSEO kurulum sihirbazını kullanarak yapılandırmanız gerekecektir. Ayrıntılı talimatlar için, WordPress için All in One SEO’yu doğru şekilde nasıl kuracağınıza ilişkin kılavuzumuza bakın.

Artık bir gönderi veya sayfa eklerken veya düzenlerken, gönderi içeriğinin altında bir ‘AIOSEO Ayarları’ bölümü olacak. Burada, SEO başlığını özelleştirebileceğiniz ‘Gönderi Başlığı’ etiketli bir bölüm bulacaksınız.

Hepsi Bir Arada SEO'nun Varsayılan SEO Başlığı

Varsayılan SEO başlığının H1 yazı başlığı, ardından bir ayırıcı ve site başlığı olduğuna dikkat edin.

Ayrıca, başlığın bir Google aramasında nasıl görüneceğine ve kullandığınız karakter sayısına ilişkin bir önizleme göreceksiniz. Bu, çok uzun olmayan bir başlık oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bir SEO başlığının önerilen uzunluğu 60 karakterdir, bu nedenle arama motoru sonuç sayfalarında kesilmez.

Varsayılan SEO başlığını olduğu gibi bırakmak isteyebilirsiniz veya akıllı etiketler kullanarak (buna daha sonra değineceğiz) veya basitçe şu şekilde yeni bir SEO başlığı yazarak özelleştirebilirsiniz:

Hepsi Bir Arada SEO Kullanarak Özel Bir SEO Başlığı Girme

Gönderinin HTML kaynağını görüntülediğinizde, WordPress’in kullandığını fark edeceksiniz. <title> SEO başlığı olarak tanımlamak için etiketler.

Bir SEO Başlığının HTML Kaynağını Görüntüleme

Web sitenizi ziyaret edenler, gönderinin üst kısmında H1 gönderi başlığını göreceklerdir. SEO başlığını tarayıcı sekmelerinde ve arama motoru sonuç sayfalarında göreceklerdir.

Gönderide H1 Başlığı ve Tarayıcı Sekmesinde SEO Başlığı Örneği

WordPress’te Varsayılan SEO Başlığını Özelleştirme

All in One SEO eklentisini kullanarak gönderiler ve sayfalar için kullanılan varsayılan SEO başlığını özelleştirebilirsiniz.

İlk olarak, şuraya gitmeniz gerekir: Hepsi Bir Arada SEO » Arama Görünümü sayfasını ve ardından ‘İçerik Türleri’ sekmesini tıklayın.

Bu sayfanın üst kısmına yakın bir yerde ‘Gönderiler’ bölümünü göreceksiniz. ‘Başlık ve Açıklama’ sekmesinde olduğunuzdan emin olun ve ‘Gönderi Başlığı’nın yanında gönderiler için kullanılan varsayılan SEO başlığını göreceksiniz.

Hepsi Bir Arada SEO Kullanarak Varsayılan SEO Başlığını Değiştirebilirsiniz

Varsayılan olarak, gönderi başlığı, bir ayırıcı ve site başlığı için akıllı etiketler göreceksiniz. Akıllı etiketler ekleyerek veya kaldırarak varsayılan SEO başlığını özelleştirebilirsiniz.

Örneğin, SEO başlığını sonunda site adı olmadan sadece gönderi başlığı yapmak için ‘Ayırıcı’ ve ‘Site Başlığı’ akıllı etiketlerini silmeniz yeterlidir. Bunu klavyenizdeki geri silme tuşuyla veya bir akıllı etikete tıklayıp ardından açılır penceredeki çöp kutusu simgesine tıklayarak yapabilirsiniz.

Varsayılan SEO Başlığında Akıllı Etiketleri Silme

Ayrıca varsayılan SEO başlığına kolayca akıllı etiketler ekleyebilirsiniz. Bunu, Gönderi Başlığı alanının yukarısında bulunan yaygın olarak kullanılan etiketlerin düğmelerini tıklayarak veya tüm akıllı etiketlerin bir listesini görmek için ‘Tüm etiketleri görüntüle’ bağlantısını tıklayarak yapabilirsiniz.

Varsayılan SEO Başlığına Akıllı Etiketler Ekleme

SEO başlığına eklemek için bir akıllı etiketi tıklamanız yeterlidir. Bittiğinde, yeni varsayılan gönderi başlığını kaydetmek için ekranın üst kısmındaki ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesini tıkladığınızdan emin olun.

Aşağıdaki ‘Sayfalar’ bölümüne giderek varsayılan sayfa başlığını benzer şekilde özelleştirebilirsiniz.

WordPress’te En İyi Yazı Başlıklarını Oluşturmak İçin İpuçları

Blog gönderiniz için doğru başlığı seçmek, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir. Ayrıca, kullanıcıları arama sonuçlarında gördüklerinde makalenizi tıklamaya motive edebilir ve böylece TO’nuzu (aka tıklama oranı) yükseltebilir.

İşte daha etkili yazı başlıklarının nasıl yazılacağına dair bazı ipuçları.

Gönderi Başlıklarınızı Arama Motorları İçin Değil Kullanıcılar İçin Yazın

Gönderiniz için kullanılacak bir başlık düşündüğünüzde, yalnızca arama motorlarını değil, kullanıcılarınızı da göz önünde bulundurun.

Kullanıcılar için bir başlık yazdığınızda, muhtemelen daha ilgi çekici bir şey bulacaksınız ve bu daha fazla tıklamaya yol açacaktır.

Başlığınızın okunabilir, anlaşılır, akılda kalıcı olduğundan ve gönderinin içeriğini açıkça anlattığından emin olmak istersiniz.

Başlığın Çok Uzun Olmadığından Emin Olun

Bir SEO başlığının uzunluğu önemlidir çünkü 600 pikselden uzunsa, Google arama motoru sonuçlarında tam başlığı görüntüleyemez. Bu nedenle, SEO başlıklarınızı 60 karakterden kısa tutmanızı öneririz.

SEO başlığının uzunluğunu kontrol edebilir ve All in One SEO kullanarak özelleştirdiğinizde bir Google aramasında nasıl görüneceğine dair bir önizleme görebilirsiniz.

Hepsi Bir Arada SEO Kullanarak Özel Bir SEO Başlığı Girme

Odak Anahtar Kelimesini Başlığa Dahil Edin

Başlıkta odak anahtar kelimenizi kullanarak blog gönderi başlığınızı daha SEO dostu hale getirebilirsiniz. Ayrıca akılda kalıcı ve tıklamaya değer hale getirmenizi öneririz. Bunun nedeni, organik tıklama oranınızın (TO) SEO’da önemli bir rol oynamasıdır.

Başlıklarınızı geliştirmenin en iyi yolu, AIOSEO başlık analiz aracı. Bu, başlığınızı değerlendirecek, bir puan verecek ve başlığınızı daha da iyi hale getirmek için ipuçları sunacaktır.

AIOSEO başlık analizörü

Daha fazla ayrıntı için, SEO başlıklarını iyileştirmek için WordPress’te bir başlık analizcisinin nasıl kullanılacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Bir Meta Açıklama ve Anahtar Kelimeler Ekleyerek Sıralamanızı Daha da Yükseltin

Artık etkili bir başlık oluşturmak için zaman ayırdığınıza göre, gönderinizin daha da üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için anahtar kelimeler ve bir meta açıklama da eklemelisiniz. WordPress’te anahtar sözcüklerin ve meta açıklamaların nasıl ekleneceğine ilişkin kılavuzumuzda bunu adım adım nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

AIOSEO meta açıklaması

Ne Zaman Farklı Bir SEO Başlığı Kullanmalısınız?

Çoğu durumda, H1 gönderi başlığınız ve SEO başlığınız aynı olacaktır. Ancak, SEO başlığını H1 yazı başlığından farklı olacak şekilde özelleştirmek isteyebileceğiniz zamanlar vardır.

Daha İlgi Çekici Bir SEO Başlığı

Örneğin, başlığın SEO sürümünü değiştirmek isteyebilirsiniz, böylece potansiyel ziyaretçiler için daha ilgi çekici olur ve bir Google aramasında tıklama olasılığı daha yüksektir. Daha sonra web sitenizde daha ayrıntılı ve açıklayıcı bir H1 başlığı görüntüleyebilirsiniz.

Daha Kısa Bir SEO Başlığı

SEO başlığını değiştirmenin bir başka nedeni de, gönderiniz için mükemmel H1 başlığını oluşturmuş olmanız, ancak 600 pikselden uzun olmasıdır. Bu durumda Google’ın arama sonuçlarında tam başlığı gösterecek yeri olmayacaktır ve daha kısa bir SEO başlığı oluşturmalısınız.

Daha Uzun Bir SEO Başlığı

Öte yandan, H1 başlığınız çok kısaysa, sayfa sıralamanızı iyileştirecek alakalı anahtar kelimeler ekleyerek SEO başlığınızı daha uzun hale getirme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Uyarı: Google, SEO Başlığınızı Düzenli Olarak Değiştirir

Başlıklarla ilgili sizi uyarmamız gereken son bir şey daha var. Google, arama yapanlar için daha uygun hale getirmeye çalışmak için SEO başlığınızı yeniden yazabilir. Aslında, bir çalışma, Google’ın arama kalitesini iyileştirmek için gönderi başlıklarının %60’ından fazlasını değiştirdiğini bulmuştur.

Mükemmel SEO başlığını oluşturmak için çok çalıştıysanız, bu sinir bozucu olabilir.

Bulduğumuz şey, SEO başlığınız H1 başlığından farklı olduğunda başlığınızın değişme olasılığının daha yüksek olduğudur. Bu iki başlık eşleştiğinde, çalışma, Google’ın başlığı yalnızca %20 oranında yeniden yazdığını buldu. Bu, mümkünse aynı başlığı her iki yerde de kullanmak için iyi bir nedendir.

Umarız bu eğitim, WordPress’te SEO başlıkları ile H1 yazı başlıkları arasındaki farkı öğrenmenize yardımcı olmuştur. Ayrıca, push bildirimlerinin ne olduğunu ve trafiğinizi artırmak için bunları nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek veya sitenizi büyütmek için sahip olunması gereken WordPress eklentileri listemize göz atmak isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter ve Facebook.