WordPress’te PDF Görüntüleyici Nasıl Eklenir (Kolay Yol)

WordPress’e bir PDF görüntüleyici eklemek ister misiniz?

PDF dosyalarını web sitenize yerleştirerek, ziyaretçi hangi cihazı kullanıyor olursa olsun, bu dosyaların her zaman aynı düzende olmasını sağlayabilirsiniz. Bu dosyalar ayrıca insanları web sitenizde daha uzun süre tutabilir ve kullanımlarınız için değer katabilir.

Bu yazıda, WordPress’te nasıl PDF görüntüleyici ekleyeceğinizi göstereceğiz.

WordPress'te bir PDF görüntüleyici nasıl eklenir

WordPress’te Neden Bir PDF Görüntüleyiciye İhtiyacınız Var?

Birçok web sitesi, hizmetleri ve ürünleri hakkında bilgi paylaşmak için PDF dosyalarını kullanır. Örneğin, restoran sahipleri genellikle menülerini çevrimiçi bir PDF olarak yayınlar.

Web sitenize her zaman bir PDF yükleyebilir ve ardından WordPress’te bir indirme bağlantısı ekleyebilirsiniz.

Ancak bu, bir PDF belgesine hızlı bir şekilde bakmak isteyenler için en iyi kullanıcı deneyimi değildir. Örneğin, restoranınızı ziyaret etmeyi planlayan biri, bilgisayarına bir kopyasını indirmek yerine web sitenizdeki PDF menüsünü okumayı tercih edebilir.

Bunun yerine, WordPress’e bir PDF görüntüleyici ekleyebilir ve ardından PDF’leri doğrudan web sitenizde gösterebilirsiniz. Bu, ziyaretçilerin belgeyi bilgisayarlarına indirmeden görmelerini sağlar; bu genellikle daha hızlı ve daha kolaydır. Bu, özellikle akıllı telefon veya tablet kullanan ziyaretçiler için geçerlidir.

Ayrıca ziyaretçileri web sitenizde tutar, bu da sayfa görüntülemelerinizi artırabilir ve hemen çıkma oranınızı azaltabilir.

Bununla birlikte, WordPress’e nasıl kolayca bir PDF görüntüleyici ekleyebileceğinizi görelim. Kullanmak istediğiniz yönteme doğrudan atlamak için hızlı bağlantıları kullanmanız yeterlidir.

Yöntem 1. Blok Düzenleyiciyi Kullanarak PDF Görüntüleyici Ekleme (Kolay)

PDF’leri WordPress web sitenizde göstermenin en kolay yolu yerleşik Dosya bloğunu kullanmaktır.

Bu yöntem özel bir eklenti gerektirmez, ancak görüntüleyiciyi yalnızca birkaç şekilde özelleştirebilirsiniz. Daha gelişmiş özelleştirmeler ve özellikler istiyorsanız, bunun yerine bir eklenti kullanmanızı öneririz.

Başlamak için, içerik düzenleyicide PDF görüntüleyiciyi eklemek istediğiniz sayfayı veya gönderiyi açın ve ardından yeni bir blok eklemek için ‘+’ düğmesine tıklayın.

Bundan sonra, ‘Dosya’ yazmaya başlayın ve göründüğünde doğru bloğu seçin.

WordPress yerleşik Dosya bloğu

PDF’nizi zaten WordPress ortam kitaplığına yüklediyseniz, “Medya Kitaplığı” düğmesini tıklayın. Daha sonra gömmek istediğiniz PDF’yi seçebilirsiniz.

PDF’yi henüz yüklemediyseniz, ‘Yükle’yi tıklayın ve ardından bilgisayarınızdan bir dosya seçin.

Bir PDF dosyasını WordPress'e yükleme

WordPress, gömülü PDF için otomatik olarak bir boyut seçecektir.

Varsayılan görünümün belgenin tamamını göstermeyebileceğini, ancak ‘Dosya’ bloğunun, ziyaretçilerin belgeyi yakınlaştırıp uzaklaştırmasına olanak tanıyan bir araç çubuğu içerdiğini unutmayın. Ayrıca daha fazla içerik görmek için PDF’de gezinebilirler.

WordPress'te bir PDF görüntüleyici nasıl eklenir

Tercih ederseniz, gömülü belgeyi daha fazla veya daha az göstermek için PDF görüntüleyicinin yüksekliğini değiştirebilirsiniz.

Bunu yapmak için, sağdaki menüdeki ‘Piksel cinsinden yükseklik’ kaydırıcısını kullanmanız yeterlidir.

Katıştırılmış bir PDF'nin yüksekliğini değiştirme

Bazen ziyaretçiler her zaman yanlarında olması için bir PDF indirmek isteyebilirler. Örneğin, müşteriler en popüler ürününüzün kullanım kılavuzunu veya yaklaşan bir etkinlik veya konferansın programlama programını indirmek isteyebilir.

Varsayılan olarak, WordPress araç çubuğunda bir ‘İndir’ simgesi ve PDF’nin altında bir düğme gösterir.

Ziyaretçilerin WordPress'te bir PDF indirmesine nasıl izin verilir?

PDF’nin altındaki ‘İndir’ düğmesi, farklı PDF araç çubuğu simgelerine aşina olmayan ziyaretçiler için kullanışlıdır. Ziyaretçiler, ‘İndir’ düğmesini göstererek bu dosyanın yalnızca sizin sitenize bağlı olmadığını hemen anlayacaktır.

Bunu göz önünde bulundurarak, ‘İndir’ düğmesini etkin durumda bırakmak isteyebilirsiniz. Ancak, bu yinelenen içeriği dahil etmek istemiyorsanız, ‘İndirme Düğmesini Göster’ geçişini devre dışı bırakmak için tıklayabilirsiniz.

İndir düğmesini bir PDF görüntüleyicide gizleme

PDF’nin ayarlanma biçiminden memnun olduğunuzda, değişikliklerinizi canlı hale getirmek için ‘Güncelle’ veya ‘Yayınla’yı tıklayın.

Şimdi, WordPress web sitenizi ziyaret ederseniz, PDF görüntüleyiciyi çalışırken göreceksiniz.

Yerleşik WordPress Dosya bloğu ile oluşturulmuş bir PDF görüntüleyici

Yöntem 2. Eklenti Kullanarak WordPress’e PDF Görüntüleyici Ekleme (Daha Özelleştirilebilir)

Yerleşik WordPress Dosya bloğu, yalnızca birkaç PDF gömmek isteyen web siteleri için uygun olmalıdır. Ancak, görüntüleyici üzerinde daha fazla kontrol istiyorsanız, bunun yerine bir eklenti kullanmak genellikle mantıklıdır.

PDF.js Görüntüleyici WordPress için en iyi PDF eklentilerinden biridir. PDF görüntüleyicinin yüksekliğini ve genişliğini değiştirmenize ve PDF araç çubuğundaki düğmeleri kaldırmanıza olanak tanır.

Ayrıca, e-kitaplar ve kullanım kılavuzları gibi daha uzun belgeleri göstermek için mükemmel olan tam ekran modu ile birlikte gelir.

Tam ekran modunda görüntülenen bir PDF

Öncelikle, PDF.js Viewer’ı kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir. Yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Aktivasyon üzerine şu adrese gidin: Ayarlar » PDFjs Görüntüleyici eklentinin ayarlarını yapılandırmak için.

PDF.js Görüntüleyici eklentisi ayarları

Çoğu zaman, her bir PDF’yi gömerken bu varsayılan ayarları geçersiz kılabilirsiniz. Örneğin, tek bir PDF’nin boyut veya ölçek ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Ancak yine de varsayılan ayarları kendi gereksinimlerinize daha iyi uyacak şekilde değiştirmenizi öneririz, çünkü bu size çok zaman ve emek kazandırabilir.

Eklenti varsayılan olarak PDF araç çubuğunda İndir, Yazdır ve Ara düğmelerini içerir. Bu düğmelerden herhangi birini kaldırmak istiyorsanız, yanındaki kutunun işaretini kaldırmanız yeterlidir.

PDF görüntüleyici araç çubuğundaki düğmeleri gizleme

Ayrıca, varsayılan yerleştirme yüksekliğini ve genişliğini ve ‘Görüntüleyici Ölçeğini’ değiştirebilirsiniz.

Kullanıma hazır PDF.js Görüntüleyici, PDF’yi herhangi bir kenar çubuğu olmadan gösterir, böylece ziyaretçiler sayfaya vardıklarında belgenin tamamını görebilirler. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi, ‘Kenar Çubuğunu Değiştir’ düğmesine tıklayarak herhangi bir noktada kenar çubuğunu açabilirler.

WordPress'te PDF görüntüleyiciye bir kenar çubuğu ekleme

Daha uzun belgeler veya çok sayfalı PDF’ler eklemeyi planlıyorsanız, kenar çubuğunu varsayılan olarak göstermek yararlı olabilir.

Bunu yapmak için ‘Sayfa Modu’ açılır menüsünü açmanız ve Başparmaklar, Yer İmleri veya Ekler’i seçmeniz yeterlidir.

PDF görüntüleyicide modu değiştirme

PDF.js Görüntüleyici, ziyaretçilerin PDF’yi tam ekran modunda açmasına olanak tanır. Varsayılan olarak, ziyaretçiler katıştırılmış PDF’nin üzerindeki ‘Tam Ekran Görüntüle’ bağlantısını tıklayarak bu modu açabilir.

Metni kendi özel mesajlarınızla değiştirmek için ‘Tam Ekran Bağlantı Metni’ alanına yazmanız yeterlidir.

PDF'nin tam ekran modunu özelleştirme

‘Yeni Sekmelerde Tam Ekran Bağlantılar’ kutusunu kullanarak bağlantının yeni bir sekmede açılıp açılmayacağını da seçebilirsiniz.

Yeni bir sekme açmak, ziyaretçileri web sitenizde tutmanıza yardımcı olur, ancak mobil ve tablet kullanıcıları için can sıkıcı olabilir.

PDF görüntüleyicinin tam ekran modunu özelleştirme

Tam ekran modu, uzun belgeleri okumayı kolaylaştırır, bu nedenle bu özelliği etkin bırakmanızı öneririz. Ancak, kullanmak istemiyorsanız ‘Tam Ekran Bağlantısını Göster’in yanındaki kutunun işaretini kaldırabilirsiniz.

Eklentinin kurulumundan memnun olduğunuzda, ‘Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın.

Artık WordPress’e bir PDF görüntüleyici eklemeye hazırsınız. Sayfayı açın veya PDF’yi göstermek istediğiniz yere gönderin ve ardından ‘+’ düğmesine tıklayın.

Artık ‘PDF.js Görüntüleyiciyi Göm’e yazmaya başlayabilir ve göründüğünde doğru bloğu seçebilirsiniz.

Bir eklenti kullanarak WordPress web sitenize PDF ekleme

Bundan sonra, WordPress ortam kitaplığını açmak için ‘PDF Seç’i tıklayın.

Artık kitaplıktan bir PDF seçebilir veya bilgisayarınızdan bir dosya yükleyebilirsiniz.

Bir blok kullanarak WordPress web sitenize PDF gömme

Eklenti, varsayılan ayarlarınızı kullanacaktır, ancak sağdaki menüdeki ayarları kullanarak bu PDF’nin nasıl göründüğünü ve çalıştığını ince ayar yapabilirsiniz.

Burada, PDF’nin yüksekliğini, genişliğini ve ölçeğini değiştirebilirsiniz. Ayrıca ‘Tam Ekran Görüntüle’ bağlantısını kaldırabilir veya özelleştirebilirsiniz.

Bir WordPress eklentisi kullanarak PDF gömme bloğunu özelleştirme

Son olarak, ‘İndir’ ve ‘Yazdır’ düğmelerini kaldırmayı veya göstermeyi seçebilirsiniz.

PDF’nin ayarlanma biçiminden memnun olduğunuzda, ‘Güncelle’ veya ‘Yayınla’yı tıklamanız yeterlidir. Gömülü PDF görüntüleyiciyi görmek için artık WordPress blogunuzu veya web sitenizi ziyaret edebilirsiniz.

Doğrudan bir WordPress bloguna veya web sitesine gömülü bir PDF

Bonus: Gömülü PDF’lerinizden Nasıl Para Kazanılır?

Kaliteli, kullanışlı PDF’leriniz varsa, bunları WordPress ile çevrimiçi para kazanmak için kullanabilirsiniz.

Web sitenize bir PDF belgesi yerleştirdikten sonra, o sayfayı veya gönderiyi yalnızca üyelere özel içeriğe dönüştürebilirsiniz. Ziyaretçilerin daha sonra o sayfaya veya gönderiye erişmek ve katıştırılmış PDF’yi görmek için bir üyelik satın alması gerekecektir.

WordPress’i bir üyelik sitesine dönüştürmenin en kolay yolu, MemberPress kullanmaktır. En iyi WordPress üyelik eklentisidir ve herhangi bir sayfayı veya gönderiyi gömülü PDF’ler de dahil olmak üzere yalnızca abonelere özel içeriğe dönüştürmenize olanak tanır.

Çevrimiçi PDF satarak para kazanın

Başlamanıza yardımcı olacak adım adım talimatlarla bir WordPress üyelik web sitesi oluşturmaya yönelik eksiksiz bir kılavuzumuz var.

Ayrıca kullanmanızı öneririz Kolay Dijital İndirmeler web sitenizdeki PDF’leri yönetmek ve satmak için. Her türlü dijital ürünü kolayca satabilir ve PDF’leri ürün sayfalarına ön izleme olarak da gömebilirsiniz.

Bu makalenin, WordPress’e bir PDF Görüntüleyici eklemenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca, WordPress ile çevrimiçi kursların nasıl oluşturulup satılacağına ilişkin kılavuzumuza bir göz atmak veya küçük işletmeler için en iyi e-posta pazarlama hizmetleri listemize göz atmak isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter Ve Facebook.