Eski WordPress Eklentilerini Kullanmak Güvenli mi? (Açıklandı)

Eski bir WordPress eklentisini kurmanın ve kullanmanın güvenli olup olmadığını mı merak ediyorsunuz?

Bazen web sitenize yeni bir özellik eklemek için bir eklenti ararken, mükemmel görünen ancak bir süredir güncellenmemiş veya WordPress sürümünüzle test edilmemiş bir eklenti bulabilirsiniz. Çoğu zaman bu, yeni başlayan okuyucuların şu soruyu sormalarına yol açar: web sitemi bozmadan kullanabilir miyim?

Bu yazıda, eski WordPress eklentilerini güvenli bir şekilde yükleyip yükleyemeyeceğinizi nasıl belirleyeceğinizi tartışacağız.

Eski WordPress Eklentilerini Kullanmak Güvenli mi?

WordPress Eklentileri Nasıl Eski Hale Gelir?

Bir WordPress eklentisi, bir süredir herhangi bir güncelleme almamışsa veya WordPress’in en son 3 ana sürümüyle uyumlu olduğundan emin olmak için eklenti yazarı tarafından test edilmemişse güncelliğini yitirebilir.

Okuyucularımıza WordPress web sitenizdeki eklentileri her zaman güncel tutmalarını öneririz. Bu güncellemeler, eklentiyi WordPress çekirdeğinde yapılan değişikliklerle uyumlu tutar, yeni özellikler ekler, hataları düzeltir ve güvenlik açıklarını ele alır.

Peki ya kullanmakta olduğunuz veya kullanmak istediğiniz bir eklenti bir süredir güncellenmediyse? Ya da WordPress’in en son sürümüyle test edilmemişse? Hala kullanmak güvenli mi?

Kısa cevap, eklentiye bağlı olmasıdır.

Bazen eski eklentiler, WordPress’in daha yeni sürümleriyle düzgün çalışmaz. Veya eklenti, geliştirici tarafından terk edilmiş bile olabilir, bu nedenle hiçbir zaman yeni özellikler eklenmeyecektir.

Eski eklentilerle ilgili en büyük endişe, ortaya çıkabilecek güvenlik sorunları olabilir. Eklentinin bakımı yapılmazsa veya güncellenmezse bilgisayar korsanları için bir hedef haline gelebilir.

Ancak, bir eklentinin eski olması, bu sorunlardan herhangi birine sahip olduğu anlamına gelmez. Bazı eski eklentilerin kullanımı tamamen güvenlidir. Ancak, eklentiyi canlı sitenize yüklemeden önce kapsamlı bir şekilde test etmenizi öneririz.

Bununla birlikte, bir WordPress eklentisinin eski olup olmadığını nasıl anlayacağınıza ve yüklemenin güvenli olup olmadığına nasıl karar verebileceğinize bir göz atalım.

Bir Eklentinin Eski Olup Olmadığını Kontrol Etme

bu WordPress Eklenti Dizini her eklenti hakkında birçok yararlı bilgi görüntüler. Örneğin, her eklentinin en son güncellendiği tarihi ve test edildiği en son WordPress sürümünü açıkça gösterir.

Bir eklenti birkaç WordPress sürümü için test edilmemişse, eklenti sayfasının üst kısmında buna benzer bir uyarı görüntülenir:

This plugin hasn’t been tested with the latest 3 major releases of WordPress. It may no longer be maintained or supported and may have compatibility issues when used with more recent versions of WordPress.
Bir WordPress Eklentisinin Eski Olup Olmadığını Kontrol Etme

WordPress bu bilgiyi nereden alıyor? Eklenti yazarlarının, eklentileri WordPress eklenti dizinine gönderirken bunu bir benioku dosyasında sağlamaları gerekir.

Ne yazık ki, meşgul geliştiriciler, yeni bir WordPress güncellemesi yayınlandığında beni oku dosyasını her zaman güncellemez. Bazen bir eklenti, eklenti sayfasının gösterdiğinden daha yakın zamanda test edilmiştir.

Artık bir WordPress eklentisinin eski olup olmadığını nasıl kontrol edeceğinizi bildiğinize göre, yüklemenin güvenli olup olmadığını nasıl anlayacağınıza bir göz atalım.

Eski Bir Eklentinin Kurulumunun Güvenli Olup Olmadığını Kontrol Etme

Bir eklentinin yakın zamanda güncellenmemiş veya test edilmemiş olması, çalışmayacağı anlamına gelmez. Eklentinin WordPress sitenize kurulumunun güvenli olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Kullanıcı Puanlarını ve İncelemelerini Kontrol Edin

Eklenti hakkında kullanıcı görüş ve şikayetlerini görmek için WordPress Eklenti Dizini’ndeki ‘İncelemeler’ sekmesine tıklayabilirsiniz. WordPress’in yeni bir sürümüyle ilgili bir uyumluluk sorunu varsa, diğer kullanıcılar bu sayfada bundan bahsetmiş olabilir.

Kullanıcı Yorumlarını ve Derecelendirmelerini Kontrol Etme

Ayrıca kullanıcı puanlarını da kontrol edebilirsiniz. İncelemeler yeni ve beş yıldızsa, eklentiyi web sitenizde kullanabileceğinizi varsaymak güvenlidir.

Eklenti Destek Sayfasını Kontrol Edin

‘Destek’ sekmesine tıkladığınızda, eklenti için destek forumuna yönlendirileceksiniz. Burada, kullanıcıların eklentiyle ilgili yaşadıkları sorunları görebilirsiniz.

Eklentinin Destek Sayfasını Kontrol Etme

Ayrıca, eklenti geliştiricisinin ne kadar duyarlı olduğunu ve sorunları zamanında başarılı bir şekilde çözüp çözmediğini de göreceksiniz.

Eklentiyi kurmaya karar verirseniz, desteğe ihtiyacınız varsa gelmeniz gereken yer burasıdır. WordPress desteğini doğru bir şekilde nasıl isteyeceğiniz ve alacağınız hakkında kılavuzumuzdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Eklenti Geliştirme Sayfasını Kontrol Edin

Eklentiyi kurmanın güvenli olup olmadığını kontrol etmenin başka bir yolu da eklenti geliştirme sayfasına gitmektir. Bu size eklenti geliştiricisinin ne kadar aktif olduğunu gösterir.

WordPress eklenti sayfasına gidin ve ‘Geliştirme’ sekmesine tıklayın.

Eklentinin Geliştirme Sayfasını Kontrol Etme

Eklentinin ne sıklıkta güncellendiğini ve en son hangi değişiklik ve iyileştirmelerin yapıldığını görmek için özellikle ‘Changelog’ bölümüne bakın.

Geliştirici eklentiyi aktif olarak güncelliyorsa, bu genellikle eklentinin yüksek kaliteli ve WordPress web sitenizde kullanımı güvenli olduğu anlamına gelir.

Öte yandan, bir eklenti iki yıldan fazla bir süredir güncellenmemişse, bu eklentinin terk edildiği anlamına gelebilir. Bu durumda, geliştirici aktif olarak bakımını yapmadığından eklentiyi yüklememelisiniz.

Eklentide Domainpozitif Öğreticilerini Kontrol Edin

Eklentinin güvenli olup olmadığını Domainpozitif blogunda da kontrol edebilirsiniz. Şuraya giderek eklentiyle ilgili öğreticiler arayabilirsiniz: Blog » WordPress Eklentileri sayfa veya arama özelliğini kullanarak.

Eklentide Domainpozitif Öğreticilerini Kontrol Etme

Yakın zamanda bir eklenti hakkında bir eğitim yayınladıysak bu, test ettiğimizde eklentinin WordPress’in en son sürümüyle uyumlu olduğu anlamına gelir.

Eklentiyi Hazırlama Sitesinde veya Yerel WordPress Kurulumunda Test Etme

Diyelim ki yukarıdaki adımları tamamladınız ve eski bir eklentinin kurulumunun güvenli göründüğüne karar verdiniz. Bundan sonra ne yapmalısın?

Eklentiyi canlı sitenize hemen yüklemek yerine, önce bir hazırlık sitesinde veya yerel WordPress kurulumunda test etmek isteyebilirsiniz.

Bir WordPress hazırlama sitesi, bir eklentiyi yayına almadan önce sorunlara karşı güvenli bir şekilde test etmek için kullanabileceğiniz bir test sitesidir.

Hazırlık sitesi, web barındırma sunucunuzda bulunur, bu nedenle, eklenti orada çalışırsa canlı sitenizde sorunlarla karşılaşmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Hazırlama ortamı üzerinde çalışmak

Bluehost, SiteGround ve WP Engine gibi en iyi WordPress barındırma şirketlerinden bazıları, tek tıklamayla hazırlama web siteleri sunar. Ayrıca manuel olarak veya bir eklenti kullanarak bir hazırlık sitesi oluşturabilirsiniz.

Nasıl kolayca WordPress için bir hazırlık sitesi oluşturmaya ilişkin kılavuzumuzdan öğrenebilirsiniz.

Hazırlama sitesine alternatif olarak WordPress’i kendi bilgisayarınıza yükleyebilir ve eklentiyi orada test edebilirsiniz. WordPress’i Mac veya Windows’ta yerel olarak veya XAMPP kullanarak nasıl kuracağınıza ilişkin kılavuzlarımızı takip edebilirsiniz.

Volanla Yerel İndir

Eklenti, test sitenizde düzgün çalışıyorsa canlı web sitenize yüklemek güvenlidir.

Son düşünceler

Eski eklentileri kullanmak iyi bir fikir olmasa da bazen aradığınız eklenti ihtiyacınız olanı yapan tek eklenti olabilir. Bu durumda, kılavuzumuzda belirttiğimiz gibi durum tespiti yapmanız gerekecektir.

Arayabileceğiniz diğer şeyler yazarın itibarıdır. Popüler bir eklenti yazarıysa, onlara e-posta gönderebilir ve eklentiyi güncelleme planları olup olmadığını sorabilirsiniz.

Bazı eklentiler o kadar basittir ki herhangi bir güncellemeye ihtiyaç duymazlar ve bu nedenle yazar, hala çalıştığını bildiği için bir güncelleme yayınlamayabilir. Popüler Eklentiye Sayfa Bağlantıları buna güzel bir örnektir.

WordPress’e temel katkıda bulunanlardan biri olan Mark Jaquith tarafından yazılmıştır ve eklenti uzun süredir kullanılmaktadır. Herhangi bir aktif geliştirmeye ihtiyaç duymaz çünkü bir şeyi yapar ve onu iyi yapar. Dolayısıyla, WordPress.org’da güncel olmayan bir hata gösterse de, bu eklenti güvenle kurabileceğiniz bir şey olacaktır.

Dezavantajı ise, daha gelişmiş yeniden yönlendirme özelliklerine sahip olmayı umuyorsanız, o zaman eklentide eksik olacaktır, bu nedenle birçok kullanıcı Hepsi Bir Arada SEO eklentisi çünkü eklentide bu özelliği ve daha birçok güçlü SEO özelliğini barındırıyor.

Umarız bu eğitim, eski eklentileri WordPress ile kullanmanın güvenli olup olmadığını öğrenmenize yardımcı olmuştur. Ayrıca bir alan adını ücretsiz olarak nasıl kaydettireceğinizi öğrenmek veya sitenizi büyütmek için sahip olunması gereken WordPress eklentilerinden oluşan uzman seçimimize göz atmak isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter ve Facebook.