WordPress’te Net Promoter Score® (NPS) Anketi Nasıl Oluşturulur

WordPress’te bir Net Promoter Score (NPS) anketi oluşturmak istiyor musunuz?

Net Promoter Score, marka imajınızı iyileştirebilmeniz, yeni ürün fikirleri bulabilmeniz ve daha iyi müşteri hizmeti sunabilmeniz için müşteri sadakatini ölçmek için popüler bir yöntemdir.

Bu yazıda, WordPress’te nasıl kolayca Net Promoter Score® Anketi oluşturacağınızı ve işinizi geliştirmek için bunu doğru bir şekilde nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

WordPress'te bir net destekçi puanı anketi nasıl oluşturulur?

Net Promoter Score nedir?

Net Promoter Score, işletmelerin müşteri sadakatini ölçmesine yardımcı olan bir yönetim aracıdır. Fikir ilk olarak 2003 yılında ortaya atıldı ve o zamandan beri Fortune 1000 şirketlerinin üçte ikisinden fazlası bunu benimsedi.

İşte nasıl çalıştığı.

Tek bir soruya dayanmaktadır, ‘Şirketimizi/ürünümüzü/hizmetimizi bir arkadaşınıza veya meslektaşınıza tavsiye etme olasılığınız nedir?’

Cevap 0 ile 10 arasında bir ölçekte verilir.

NPS anket formu önizlemesi

9 veya 10 puanla yanıt veren müşterilere ‘Tanıtımcı’ denir. Bunlar, markanızın en sadık müşterileridir ve tekrar satın alma ve işletmenizi başkalarına tavsiye etme olasılıkları yüksektir.

0-6 arasında bir puanla cevap veren kullanıcılar ‘Detraktör’ olarak kabul edilir. Bunlar, işletmenizden memnun olmayan ve işletmenizi satın alma veya tavsiye etme olasılığı en düşük olan müşterilerdir.

7 veya 8 puanla yanıt veren müşteriler ‘Pasif’ olarak adlandırılır. Destekçi veya kötü niyetli olabilirler ve işletmenizi ve ürünlerinizi arkadaşlarına veya meslektaşlarına aktif olarak tavsiye etme olasılıkları daha düşüktür.

Nihai NPS puanınız, destekleyicilerin yüzdesinden kötüleyenlerin yüzdesini çıkararak hesaplanır. Genel puan -100 ile 100 arasında değişir.

-100 puan, tüm müşterilerin kötü niyetli olduğu anlamına gelir ve tam 100 puan, ankete katılan tüm müşterilerin destekçi olduğu anlamına gelir. Normalde, pozitif sayıların (0-40) puanı iyi, 50 veya üzeri puan ise mükemmel olarak kabul edilir.

İşletmeler arasında NPS anketlerinin popülaritesi nedeniyle, sizden ayda yüzlerce dolar talep edecek çok sayıda çok pahalı anket aracı vardır. Bu çözümler küçük işletmeler için çok uygun değildir.

Neyse ki, kullanabilirsiniz WPForms tarafından WordPress anket eklentisi bu da maliyetin çok altında güçlü NPS anketleri oluşturmanıza yardımcı olur.

WordPress’te Net Promoter Score anketinin nasıl oluşturulacağına bir göz atalım.

WordPress’te Net Promoter Score (NPS) Anketi Oluşturma

Yapmanız gereken ilk şey, yüklemek ve etkinleştirmek WPForms Eklenti. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

WPForms ücretli bir eklentidir ve bu eğitimde kullanılan anket eklentisine erişmek için en azından Pro planına ihtiyacınız olacaktır.

Aktivasyon üzerine, ziyaret etmeniz gerekir WPForms » Ayarlar Lisans anahtarınızı girmek için WordPress sayfanızdan. Bu bilgiyi WPForms web sitesindeki hesap alanınızın altında bulabilirsiniz.

WPForms lisans anahtarının girilmesi

Lisans anahtarınızı girdikten sonra, adresini ziyaret etmeniz gerekir. WPForms » Eklentiler sayfasına gidin ve ‘Anketler ve Anketler Eklentisi’ni bulun.

Devam edin ve ‘Eklentiyi Yükle’ düğmesine tıklayın. WPForms şimdi eklentiyi kuracak ve etkinleştirecek.

Anketler ve anketler eklentisini yükleyin

Artık ilk Net Promoter Score anket formunuzu oluşturmaya hazırsınız.

Başını aşmak WPForms » Yeni Ekle Yeni bir form oluşturmak için WordPress yönetici panelinden. Önce formunuz için bir başlık sağlamanız ve ardından bir form şablonu seçmeniz gerekir.

WPForms, çok sayıda önceden oluşturulmuş form şablonu sunar. Soldaki arama çubuğundan bir NPS form şablonu arayabilirsiniz.

Bu eğitim için ‘NPS Anketi Basit Formu’ şablonunu kullanacağız.

Bir NPS anket formu şablonu seçin

WPForms şimdi form oluşturucu arayüzünü bazı tipik anket formu alanlarıyla yükleyecektir.

Bu, mevcut form alanlarını düzenlemek veya sol sütundan yeni alanlar eklemek için işaret edip tıklatabileceğiniz bir sürükle ve bırak form oluşturucusudur.

NPS anketinizi düzenleyin

Formdaki mevcut alanlara tıklarsanız, özelleştirme için daha fazla seçenek görürsünüz.

Örneğin, her soru için metni değiştirebilir ve zorunlu bir alan yapabilirsiniz.

Her bir NPS anket alanını özelleştirin

Net Promoter Score anket formunuz artık neredeyse hazır. Bu müşterilerin neden mutsuz ya da mutlu olduğunu bilmediğiniz için puanı almak pek yardımcı olmuyor.

Kullanıcılardan daha yararlı geri bildirimler almak için forma bazı akıllı koşullu alanlar ekleyelim.

Net Promoter Score Anket Formuna Koşullu Mantık Ekleme

WPForms, kullanıcının önceki form alanlarına verdiği yanıtlara göre form alanlarını göstermenizi veya gizlemenizi sağlayan akıllı bir koşullu mantık özelliği ile birlikte gelir.

Bu özelliği, kullanıcılardan yanıtlarına göre daha fazla geri bildirim istemek için kullanabilirsiniz. Örneğin, 0-6 arasında bir puan seçen kullanıcılardan işleri düzeltmeniz için size bir şans daha vermelerini isteyebilirsiniz. Bu müşteriler mutsuzdur ve onlardan işleri düzeltmek için bir fırsat istemek, bu müşterilerle ilişkinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Aynı şekilde 9-10 arası puan veren kullanıcılardan da referans bırakmalarını isteyebilir ve sitenizde paylaşmak için izin isteyebilirsiniz. Bunlar en sadık müşterilerinizdir ve referansları web sitenize sosyal kanıt eklemenize yardımcı olabilir.

Bu koşullu alanları NPS anket formunuza ekleyelim.

İlk olarak, NPS ölçeğinden sonraki soruyu seçin. Ardından, soldaki menüden ‘Akıllı Mantık’ sekmesine geçin ve seçeneği etkinleştirmek için ‘Koşullu Mantığı Etkinleştir’ geçişini tıklayın.

Koşullu mantığı etkinleştir

Bu alanı sadece 0 ile 6 arasında bir puanla yanıt veren kullanıcılara göstermek istiyoruz. Bunun için bu form alanına koşullu mantık ekleyeceğiz.

WPForms, mantığı varsayılan olarak ekleyecektir. Ancak, anket sorusunun gösterilmesini istediğiniz derecelendirmeyi düzenleyebilirsiniz.

Aynı şekilde anketteki ikinci soru için de koşullu mantık kurabilirsiniz. Varsayılan olarak, WPForms koşulu sizin için ayarlayacak ve alanı yalnızca puan 7 ile 9 arasında olduğunda gösterecektir.

İkinci soru için koşullu mantık

Bu koşulları anket ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebilirsiniz. Ancak, yeni başlıyorsanız varsayılan ayarları kullanmanızı öneririz.

Şimdi formdaki diğer sorular için işlemi tekrarlayın. Değişikliklerinizi kaydetmeyi unutmayın.

Net Promoter Score Anketinizi WordPress’e Ekleme

WPForms, web sitenizdeki herhangi bir gönderiye veya sayfaya form eklemeyi çok kolaylaştırır.

Başlamak için form oluşturucunun içindeki ‘Göm’ düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Yerleştir düğmesine tıklayın

Ardından, NPS anketini yerleştirmek için 2 seçenek göreceksiniz. Yeni bir sayfa oluşturabilir veya mevcut bir sayfayı seçebilirsiniz.

Bu eğitim için ‘Yeni Sayfa Oluştur’ seçeneğini seçeceğiz.

Formu sayfaya göm

Bundan sonra, bir açılır pencere açılacaktır.

Yeni sayfanız için bir ad girin ve ‘Hadi Gidelim’ düğmesini tıklayın.

Yeni sayfanız için ad girin

Ardından, NPS anket formunuzun içerik düzenleyicide gömülü olduğunu görmelisiniz.

Alternatif olarak, NPS formunu web sitenizin herhangi bir yerine eklemek için WPForms bloğunu da kullanabilirsiniz.

WordPress'te bir WPForms bloğu ekleyin

WPForms bloğunu eklemek için ‘+’ düğmesini tıklamanız yeterlidir. Bundan sonra, açılır menüden formunuzu seçin.

Artık değişikliklerinizi kaydedebilir ve formu çalışırken görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz.

NPS anket formu önizlemesi

Artık bir kullanıcı 0 ile 6 arasında bir puan seçtiğinde, geri bildirimlerini isteyen başka bir form alanı görecek.

Net Promoter Score Sonuçlarınızı Görüntüleme

Formunuz yayınlandıktan sonra, WPForms anket sonuçlarına dayalı olarak Net Promoter Score’unuzu hesaplamaya başlayacaktır. NPS anket bağlantısını, müşterilerinize bir e-posta pazarlama hizmeti kullanarak onları doldurmaya teşvik etmek için gönderebilirsiniz.

Birkaç kullanıcı formu doldurduktan sonra devam edip puanınızı kontrol edebilirsiniz.

Bunu yapmak için şuraya gidin: WPForms » Tüm Formlar WordPress panonuzdan ve Net Promoter Anket formunuzun altındaki ‘Anket Sonucu’ bağlantısını tıklayın.

Anket sonuçlarını WPForms'ta görüntüleyin

WPForms artık toplam Net Promoter Score’unuzu, destekleyenlerin, kötüleyenlerin ve pasiflerin sayısıyla birlikte gösterecek. Ayrıca sonuçları güzel tablolara, çubuklara ve grafiklere ayırır.

Kullanıcılardan gelen geri bildirimleri, ürününüzü geliştirmek, yeni özellikler eklemek için kullanabileceğiniz gibi, mutsuz müşterilere destek sunabilir ve onları sadık marka savunucuları haline getirebilirsiniz.

NPS anket sonuçlarını görüntüleyin

Bu makalenin, WordPress’te kolayca Net Promoter Score (NPS) anketi oluşturmayı öğrenmenize yardımcı olduğunu umuyoruz. En iyi WordPress barındırma nasıl seçilir ve WordPress siteniz için ücretsiz SSL sertifikası nasıl alınır hakkındaki makalemizi de görmek isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter ve Facebook.