WordPress’te Kolayca Çok Dilli Bir Site Haritası Nasıl Oluşturulur

Sitenizin çok dilli sayfalarının arama motoru sıralamasını iyileştirmek mi istiyorsunuz?

Çok dilli bir site haritası oluşturmak, Google, Bing ve diğer arama motorlarının içeriğinizi kolayca bulmasına ve dizine eklemesine yardımcı olur. Arama motorlarına WordPress sitenizde çok dilli içerik bulmanın kolay bir yolunu vererek daha fazla uluslararası arama trafiği elde edebilirsiniz.

Bu yazıda, size WordPress için çok dilli bir site haritasının nasıl oluşturulacağını göstereceğiz.

WordPress'te çok dilli bir site haritası nasıl oluşturulur?

Neden WordPress’te Çok Dilli Bir Site Haritası Oluşturun?

Site haritası, WordPress web sitenizdeki tüm önemli içeriği içeren bir dosyadır. XML formatındadır ve insanlar yerine arama motorlarına yöneliktir.

Çok dilli web siteniz için bir XML site haritası oluşturmak, arama motorlarının içeriğinizi daha hızlı bulmasına ve dizine eklemesine yardımcı olur. Örneğin, birden fazla dile çevrilmiş farklı alanlarınız veya alt alanlarınız varsa, her web sitesi için bir site haritası oluşturmanız gerekir.

Not: Farklı dillerde bir web sitesi kurmanın kolay bir yolunu arıyorsanız, çok dilli bir WordPress sitesini kolayca nasıl oluşturacağınızla ilgili adım adım kılavuzumuzu izleyin.

Bir site haritası, WordPress SEO’nuz için son derece önemlidir. Diyelim ki yeni bir çok dilli web sitesi oluşturdunuz. Yeni sitenizde çok fazla geri bağlantı olmayacak ve arama motorlarının yeni makalelerinizi ve sayfalarınızı keşfetmesi zor olabilir.

Site haritası, arama motorlarının yeni içeriğinizi başka bir dilde öğrenmesi için bir yol sağlar. Bu şekilde, çok dilli sayfalarınız indekslenmeye ve arama sonuçlarında görünmeye başlayacaktır.

Bununla birlikte, WordPress’te nasıl çok dilli bir site haritası oluşturabileceğinize bir göz atalım.

WordPress’te Çok Dilli Site Haritası Oluşturma

Varsayılan olarak, WordPress yeni web siteleri için otomatik olarak bir XML site haritası oluşturur. Ekleyebilirsin wp-site haritası.xml etki alanının sonunda ve WordPress varsayılan XML site haritasını görüntüler.

Varsayılan site haritasını görüntüle

Ancak, bu özellik oldukça sınırlıdır ve çok esnek değildir. Site haritasına hangi içeriğin ekleneceğini veya site haritasından kaldırılacağını kontrol edemezsiniz.

WordPress’te bir XML site haritası oluşturmanın en iyi yolu, Hepsi Bir Arada SEO (AIOSEO) Eklenti. En iyi WordPress SEO eklentisidir ve sitenizi arama motorları için optimize etmenize yardımcı olur.

Ayrıca, çok dilli bir site için otomatik olarak bir site haritası oluşturur ve site haritasında hangi sayfaları ve web sitesi bölümlerini göstermek istediğiniz konusunda size daha fazla kontrol sağlar.

Site haritası özelliği şu adreste mevcuttur: AIOSEO Lite sürümü ücretsiz. Ancak, video site haritaları, haber site haritaları, yönlendirme yöneticisi ve bağlantı asistanı gibi daha fazla özellik arıyorsanız, AIOSEO Pro sürümünü kullanmanızı öneririz.

Öncelikle, AIOSEO eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Haydi başlayalım AIOSEO kurulum sihirbazına tıklayın

Aktivasyon üzerine, AIOSEO kurulum sihirbazını göreceksiniz. ‘Haydi Başlayalım’ düğmesine tıklayın ve ekrandaki talimatları izleyin. Daha fazla ayrıntı için, WordPress için All in One SEO eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Bundan sonra, şu adrese gitmeniz gerekecek: Hepsi Bir Arada SEO » Site Haritaları WordPress kontrol panelinizden ve ‘Site Haritasını Etkinleştir’ seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olun.

AIOSEO site haritaları

AIOSEO, çok dilli web siteniz için otomatik olarak bir site haritası oluşturacaktır.

Önizlemek için ‘Site Haritasını Aç’ düğmesini tıklayabilir veya web sitenizin URL’sine ‘sitemap.xml’ ekleyebilirsiniz.

XML site haritası önizlemesi

Çok dilli siteler oluşturmak için WPML kullanıyorsanız, AIOSEO’nun site haritalarını farklı dillerde otomatik olarak sunacağını lütfen unutmayın.

Örneğin, site haritası URL’niz /nl/sitemap.xml, /de/sitemap.xml veya /fr/sitemap.xml gibi bir şey olacaktır.

Çok dilli WordPress sitenizi oluşturmak için TranslatePress kullanıyorsanız, AIOSEO ile tamamen uyumlu olan SEO paketi eklentisini yüklemeniz gerekecektir.

Ek Çok Dilli Site Haritası Ayarlarını Yapılandırma

Çok dilli site haritalarınızı daha fazla özelleştirmek için, daha fazla seçenek görüntülemek üzere AIOSEO Site Haritaları ayarlarında aşağı kaydırabilirsiniz.

Varsayılan olarak eklenti, site haritasına tüm gönderi türlerini ve taksonomileri dahil etmenize izin verir. Ayrıca tarih arşivlerini ve yazar site haritalarını dahil etme seçeneği sunar.

Daha fazla site haritası ayarı görüntüleyin

Ancak, ‘Gönderi Türleri’ ve ‘Sınıflandırmalar’ seçeneklerinin işaretini kaldırabilir ve daha fazla seçenek görüntüleyebilirsiniz.

Örneğin, içeriği özel bir gönderi türü olarak çevirdiğinizi varsayalım. Site haritasına dahil etmek ve diğer gönderi türlerini hariç tutmak için bu seçeneği işaretleyebilirsiniz.

Site haritasına çeviriler ekleyin

Bunun yanı sıra, çok dilli web sitenizden site haritasına daha fazla sayfa ekleyebilirsiniz.

Örneğin, bir temel makaleyi veya unutulmayan bir içeriği başka bir dile çevirdiğinizi varsayalım. AIOSEO kullanarak sayfa URL’sini site haritasına ekleyebilir ve arama motorlarının içeriğinizi kolayca bulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Seçeneği etkinleştirmek için aşağı kaydırın ve ‘Ek Sayfa’ geçişini tıklayın. Bundan sonra, sayfa URL’sini ekleyebilir ve önceliği ve sıklığı seçebilirsiniz.

Site haritasına ek sayfalar ekleyin

AIOSEO, gönderileri, sayfaları ve belirli terimleri WordPress site haritalarınızdan çıkarmanıza olanak tanır.

Örneğin, site haritasına dahil etmediğiniz farklı çok dilli yazılar ve sayfalar ekleyebilirsiniz. Bunlar, bize ulaşın sayfası veya başka bir dile çevrilmiş hizmet şartları sayfaları olabilir.

Öncelikle, ‘Gelişmiş Ayarlar’ seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir. Ardından, ‘Yayınları / Gönderileri Hariç Tut’ alanına URL’leri ve ‘Terimleri Hariç Tut’ alanına terimleri girin.

Ek ayarları site haritasında görüntüleyin

Çok Dilli Site Haritanızı Arama Motorlarına Gönderme

Artık çok dilli bir site haritası oluşturduğunuza göre, bir sonraki adım onu ​​farklı arama motorlarına göndermektir. Bu sayede Google, Bing ve diğer arama motorları kolayca yeni içerik bulabilir.

Çok Dilli Site Haritasını Google’a Gönderin

Google Search Console, Google tarafından sitenizin arama sonuçlarındaki performansını izlemek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir araçtır. İnsanların web sitenizi bulmak için hangi anahtar kelimeleri kullandığını görmenize ve Google’da görünmenizi engelleyebilecek hataları çözmenize yardımcı olur.

Çok dilli site haritanızı Search Console’a göndermek, Google’ın yeni içeriği hızla keşfetmesine yardımcı olur.

Hesabınıza giriş yapabilir ve soldaki menüden ‘Site Haritaları’ seçeneğine gidebilirsiniz. Ardından, ‘Yeni bir site haritası ekle’ seçeneğinin altına çok dilli site haritası URL’nizi girin ve ‘Gönder’ düğmesini tıklayın.

Sitenizi arama konsoluna gönderin

Daha fazla ayrıntı için lütfen web sitenizi arama motorlarına nasıl sunacağınıza ilişkin kılavuzumuza bakın.

Çok Dilli Site Haritasını Bing, Yahoo ve DuckDuckGo’ya gönderin

Benzer şekilde, site haritasını Web Yöneticisi Araçları’nı kullanarak Bing’e gönderebilirsiniz. En iyi yanı, sitenizi Bing’e gönderdiğinizde otomatik olarak Yahoo ve DuckDuckGo arama motorlarına da sunulmasıdır.

Bing'de site haritası gönderme

Daha fazla ayrıntı için web sitenizi Bing Web Yöneticisi Araçları’na nasıl ekleyeceğiniz konusunda adım adım öğreticimizi inceleyebilirsiniz.

Bu makalenin, WordPress’te çok dilli bir site haritası oluşturmayı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Blog gönderilerinizi optimize etmek için uzman SEO ipuçlarımıza ve SEO sıralamalarınızı iyileştirmek için en iyi anahtar kelime araştırma araçlarından oluşan uzman seçimimize de bakmak isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter ve Facebook.