Neden Blog? Blog Yazmanın 14 Faydası (2023’te)

Kullanıcılar tarafından sık sık neden blog yazmaları gerektiği ve blog yazmanın faydaları nelerdir diye sorulur.

Bloglama 1993’ten beri var ve birçok işletme için önemli bir pazarlama aracı haline geldi. Ancak sosyal medya çağında hala geçerli mi?

Bu yazıda neden blog yazmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Ve blog yazmanın faydaları nelerdir?

Blog yazmanın faydaları nelerdir ve neden blog yazmalısınız?

Bir Blogun En Önemli Nedenleri ve Faydaları

Bloglar, bireylerin tutkuları, günlük yaşamları ve ilginç buldukları şeyler hakkında yazmaları için bir yol olarak başladı. Çevrimiçi günlükler veya günlükler gibiydiler.

Bununla birlikte, blog oluşturma, faydaları nedeniyle işletmeler için hızla pazarlama stratejisinin önemli bir parçası haline geldi.

Şu anda dünyada 1,9 milyar web sitesi var ve 600 milyonun üzerinde blog var. Bu, blog endüstrisinin web’in üçte birini oluşturduğu anlamına gelir.

Daha fazla bilgi için blog nedir ve web sitesinden nasıl farklıdır kılavuzumuza bakın.

Bunların dışında WordPress, tüm web sitelerinin %43’ünden fazlasına güç veriyor ve bu da onu en iyi web sitesi oluşturucu ve en iyi blog platformu yapıyor.

Fikirlerini, markalarını, hikayelerini, ürünlerini ve daha fazlasını tanıtmak için hem bireyler hem de işletmeler tarafından kullanılır.

Daha derine inelim ve blog yazmanın en önemli faydalarından bazılarına ve neden bir blog başlatmayı düşünmeniz gerektiğine bir göz atalım.

1. Bir Blog, Web Sitenize Trafik Getirir

Web sitesi trafiğini artırın

Tipik bir işletme web sitesi birkaç önemli sayfadan oluşur. Ürünleriniz/hizmetleriniz için bir ana sayfanız, açılış sayfalarınız, bir iletişim sayfanız ve birkaç tane daha olabilir.

Arama motorları, web sitenizi aynı sektördeki diğer binlerce eski web sitesinden daha önemli bulmayabilir.

Bir blog eklemek, zamanla web sitenize daha fazla trafik getirmenize yardımcı olacak ek içerik yayınlamanıza olanak tanır.

Örneğin, web sitenizde bahçe hortumları sattığınızı varsayalım. Benzer ürünleri satan binlerce şirket var ve kullanıcılar web sitenizi asla kendi başlarına bulamayabilirler.

Bununla birlikte, blog oluşturma ile, aradıkları konularla alakalı daha fazla içerik ekleyebilirsiniz.

Örneğin, ‘Çevre dostu bahçe aletleri’ veya ‘su koruma’ hakkında yazabilirsiniz. Küçük çimlerin ve bahçelerin bakımının nasıl yapılacağı ve daha fazlası hakkında kılavuzlar da yazabilirsiniz.

Bir blog için içerik yazmak, web sitenize daha fazla trafik gelmesi için bir kapı açarak daha fazla müşteriye ulaşmanıza, daha geniş bir kitle kazanmanıza ve hatta büyük markalardan iş kaçırmanıza olanak tanır.

2. Blog yazmak, Daha Fazla Potansiyel Müşteri ve Dönüşüm Oluşturmanıza Yardımcı Olur

Trafiği satışa dönüştürün

Artık bir blog oluşturarak web sitenize trafik çekmek işin kolay kısmıydı. Daha karmaşık kısım, bu trafiği işletmeniz için satışa ve büyümeye dönüştürmektir.

Bugün web sitenizi ziyaret eden kişilerin %70’inden fazlası sitenizi bir daha asla bulamayacak. Çünkü internette çok fazla içerik ve bilgi var.

Bir blog, web sitesi trafiğini potansiyel potansiyel müşterilere dönüştürmenize, onları abonelere ve sosyal medya takipçilerine dönüştürmenize ve onlara daha sonra ulaşmanızı sağlamanıza yardımcı olur.

gibi araçlar OptinCanavarbir e-posta listesi oluşturmanıza ve sosyal medya takipçi sayınızı artırmanıza yardımcı olur.

Blogunuza push bildirimleri ekleyin ve blog ziyaretçilerinize hedefli mesajlar gönderip onları web sitenize geri getirebilirsiniz.

3. İçeriği Diğer Pazarlama Kanalları İçin Yeniden Amaçlandırmanıza Yardımcı Olur

İçeriği yeniden kullanın

Aktif bir pazarlama varlığı oluşturmak için işletmenizi internette aktif bir şekilde tanıtmanız gerekir.

Ancak, statik bir web sitesinin sorunu, paylaşabileceğiniz yeni içeriğin olmamasıdır.

Web sitenize bir blog eklemek, blog içeriğini diğer pazarlama kanallarınızda aktif olarak kullanmanıza olanak tanır.

Örneğin, burada blog gönderisi içeriğini yeniden kullanmanın bazı yolları verilmiştir.

  • Blog gönderinizin bağlantısını sosyal medyada paylaşın
  • E-posta bülteninizde blog gönderisi içeriğini kullanın
  • Blog yazısı içeriğine dayalı bir YouTube videosu yapın
  • TikTok, Instagram Hikayeleri ve daha fazlası için içerik oluşturmak üzere YouTube videolarını düzenleyin.

Bunların hepsi, sosyal medya ve pazarlama kanallarımızda Domainpozitif içeriğini yeniden kullanma yollarımız ve gerçekten iyi çalışıyor.

4. Sektörünüzde Otorite Oluşturmanıza Yardımcı Olur

Yetki oluşturmak

Ürünlerinizi/hizmetlerinizi satan beş sayfalık bir web sitesine sahipseniz, bir konudaki uzmanlığınızı ve yetkinizi kanıtlamanız daha zordur.

Bir blog eklemek, sektörünüzle ilgili konularda düzenli olarak içerik yayınlamanıza olanak tanır. Bu, otorite oluşturmanıza ve kullanıcıların güvenini kazanmanıza yardımcı olur.

Sürekli olarak yeni içerik yayınlıyorsanız, kullanıcılarınız ve bu konularla ilgilenen diğer işletmeler için gidilecek yer haline gelirsiniz.

İster bir işletme, ister bir birey olun, bu güven paha biçilmez bir varlıktır. Muazzam büyüme fırsatlarının kilidini açacak.

5. Marka Bilinirliğini Güçlendirmenize Yardımcı Olur

Marka tanıma

Bir blog, marka kimliğinizi güçlendirmenize yardımcı olur. Özel logonuzu web sitenizde, sosyal profillerinizde, arama sonuçlarınızda ve daha fazlasında kullanmak için size daha fazla fırsat sunar.

Bu marka bilinirliği, müşteri güveni ve otoritesiyle birleştiğinde dijital varlıklarınıza muazzam bir değer katar.

Bir birey olarak endüstri liderleri, etkileyiciler ve meraklılar tarafından tanınırsınız. Bu, birçok fırsatın kapılarını açar.

Benzer şekilde, bir işletme olarak markanız daha değerli hale gelir ve gelecekte işletmenizi satmak istiyorsanız, bu ağırlık herhangi bir potansiyel alıcı tarafından dikkate alınacaktır.

6. İlgi Çekici Bir Kitle Oluşturmanıza Yardımcı Olur

Kullanıcı etkileşimi

Statik bir web sitesi, sohbet için fazla yer bırakmaz. İlham vermiyor ve genellikle oldukça sıkıcı.

Web sitenize bir blog eklemek, sohbeti web sitenize taşımanıza yardımcı olur. Artık kullanıcılar yorum bırakarak, sosyal medyada paylaşarak, hakkında yazarak ve daha fazlasını yaparak blog gönderilerinizle etkileşim kurabilir.

Tüm kullanıcılarımıza, bloglarında yorumlar ve diğer kullanıcı etkinlikleriyle etkileşimde bulunmalarını öneriyoruz.

İşletmeniz etrafında son derece yararlı olan bir topluluk oluşturmanıza yardımcı olur.

İnsanlar blogunuza birkaç yorum bıraktıklarında, markanızla bir yakınlık geliştirirler ve bu, bir satın alma işlemi yapmak istediklerinde karşılığını verir.

Bu kullanıcıların ürünlerinizi/hizmetlerinizi arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye etme olasılığı da daha yüksektir.

7. İş Haberlerini, Duyuruları, Satışları ve Daha Fazlasını Paylaşın

haber ve duyuruları paylaşın

Tipik bir statik web sitesinde iş haberlerinizi, duyurularınızı, satış etkinliklerinizi ve daha fazlasını paylaşmak zordur.

Öte yandan bir blog bunu çok kolaylaştırır. Aslında, daha fazla ayrıntıya girebilir, bağlam ekleyebilir ve daha ikna edici içerik yazabilirsiniz.

Örneğin, bir Kara Cuma indirimi başlatıyorsanız, bunu bir blog yazısı ile tanıtabilirsiniz. Ardından, bu blog gönderisini web sitenizde kayan bir üstbilgi veya altbilgi başlığıyla tanıtın.

Düzenli kullanıcılarınız için daha ödüllendirici hale getirebilir ve blog okuyucularınıza özel bir kupon kodu sunabilirsiniz.

8. Uzun Vadeli SEO Geliştirmenize Yardımcı Olur

WordPress ve SEO

Statik bir web sitesinin daha az sayfası vardır ve sıralamaları yüksek olsa bile, yine de sabit bir anahtar kelime grubuyla sınırlısınızdır.

Bir blog eklemek, ilgili anahtar kelimeleri hedeflemenize ve farklı ancak ilgili konularda yazarak daha fazla bilgi edinmenize olanak tanır.

Bir süre sonra, birkaç anahtar kelimede üst sıralarda yer alan birden fazla gönderiye sahip olacaksınız. Bu içerik parçalarının her biri ordunuzdaki bir asker gibidir.

WordPress SEO’yu düzgün bir şekilde optimize ederseniz Hepsi Bir Arada SEOo zaman yavaş yavaş bütün bir içerik ordusunu oluşturabilirsiniz.

Ana sayfanız ve diğer sayfalarınız bile daha yüksek sıralamaya başlarken, yalnızca ikincil anahtar kelimeler için böyle bir yetkiyle sıralama yapmanıza yardımcı olmaz.

9. Organik Arama Trafiğinde Rekabeti Yen

Rekabeti yen

Anahtar kelime araştırmasının büyük bir kısmı, rekabetinizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını bulmaktır.

Bu, hangi anahtar kelimelerin onlara daha fazla iş getirdiğini görmenize yardımcı olur ve ardından devam edip o anahtar kelimeyi hedefleyen kendi içeriğinizi oluşturabilirsiniz.

Bir bloga sahip olmak, organik arama trafiğindeki rekabetinizi yenmek için size bol bol alan sağlar.

Daha fazla ayrıntı için, WordPress’te bir SEO rakip analizinin nasıl yapılacağına ilişkin eğitimimize bakın.

10. Müşterileri Eğitmenizi Sağlar

Kullanıcıları eğitin

Blog gönderilerini neden okudukları sorulduğunda, insanların %33’ü yeni bir şeyler öğrenmek istediğini söyledi.

Blog gönderileri, müşterileri ürünlerinizi kullanabilecekleri farklı yollar hakkında eğitmenize olanak tanır.

Ürününüzü rakiplerinizle karşılaştırmak, ürün özelliklerini sergilemek, kullanıcıları avantajlar hakkında bilgilendirmek ve daha fazlası için bu fırsatı kullanabilirsiniz.

Bu, blog yazılarınızı mevcut müşterileriniz için bile oldukça değerli kılar. Kullanmamış olabilecekleri yeni özellikler hakkında bilgi edinmek için blog makalelerini kullanabilirler.

Temel olarak, ürünlerinizi/hizmetlerinizi tanıtırken aynı zamanda kullanıcılarınıza gerçek değer sağlamanız için bir fırsattır.

11. İşletmeniz İçin Ek Gelir Akışları Oluşturun

Affiliate pazarlama yoluyla para kazanın

Bloglar, işletmeniz için ek gelir elde etmek ve WordPress blogunuzu kullanarak çevrimiçi para kazanmak için birçok fırsat sunar.

Örneğin, Google AdSense’i kullanarak blog yazılarınızda reklam görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca bağlı kuruluş ürünlerini tanıtabilir ve bağlı kuruluş pazarlamasıyla para kazanabilirsiniz.

Hatta, MemberPress kullanarak premium içerik satmak için blogunuzu kullanabilirsiniz veya Kolay Dijital İndirmeler.

12. Çevrimiçi Pazarlamayı Öğrenmenize Yardımcı Olur

Sosyal Medya Pazarlama İstatistikleri

Bir blog eklemek, pazarlama becerilerinizi geliştirmek için size daha fazla fırsat sağlar. Daha da fazla pazarlama kanalı için uygun olabilecek, tanıtacak daha fazla içeriğiniz olacak.

Örneğin, sosyal medya web sitelerinde yeni gönderileri tanıtmak için daha fazla fırsat bulacaksınız. Ayrıca bülteninize ekleyeceğiniz daha yararlı içeriklere sahip olacaksınız.

Her bir içeriği tanıtmak için farklı fırsatları keşfettikçe, yeni kitlelere ulaşmak için daha fazla pazarlama becerisi öğrenirsiniz.

13. Büyüme için Ortaklıklar ve Fırsatların Kilidini Açar

Bir büyüme tablosu

Bloglar, işletmenizin büyümesini artırmak için ortaklık fırsatlarını çeken bir mıknatıstır.

Blogunuzda devam eden tüm faaliyetlerle, karşılıklı yarar sağlayan fırsatlar arayan bireylerin ve işletmelerin dikkatini çekeceksiniz.

Örneğin, yeni satıcılar size daha iyi fiyatlandırma veya toptan satış fiyatları sunmak için ulaşabilir, daha küçük mağazalar ürünlerinizi satmak isteyebilir, büyük işletmeler sizinle bölgesel olarak iş ortaklığı yapmak isteyebilir ve daha fazlası.

Benzer şekilde, hizmet satıyorsanız veya yalnızca kişisel markanızı tanıtıyorsanız, blogunuz doğru kişilere tanıtım yapmanıza yardımcı olabilir. Ağınızı ve etkinizi kademeli olarak büyütebileceksiniz.

14. Hayalinizdeki İşi Bulmanıza Yardımcı Olur

İş bul

Blogunuz sonunda sizi hayalinizdeki işi bulmanıza yönlendirebilir. Blog oluşturma, kişisel bir marka oluşturmak ve hizmetlerinizi ve becerilerinizi çevrimiçi olarak tanıtmak için popüler bir araçtır.

Tutkunuzu, becerilerinizi ve bilginizi özel ilgi alanlarınızda gösterebilirsiniz. Bu, sizin gibi yetenekli bireyler arayan işletmelerin dikkatini çekebilir.

İşletmeler size ulaşmasa bile siz onlara ulaşabilirsiniz. Blogunuz, ilginizi, tutkunuzu ve uzmanlığınızı sade bir özgeçmişten daha ilginç bir şekilde görmenize yardımcı olacaktır.

Hemen Blog Yazmaya Nasıl Başlanır?

Bir blog ile başlamak oldukça kolaydır.

Öncelikle doğru platformu seçmelisiniz. Dünyanın en popüler blog platformu olan WordPress’i kullanmanızı öneririz.

Şimdi WordPress dediğimizde, WordPress.com’u değil WordPress.org’u kastediyoruz.

Ayrıntılı karşılaştırmamızda WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farkı görün.

Bir WordPress.org blogu başlatmak için bir alan adına ve bir barındırma hesabına ihtiyacınız olacak.

Bluehost’taki arkadaşlarımız, Domainpozitif kullanıcılarına barındırmada cömert bir indirimle birlikte ücretsiz bir alan adı sunuyor. Temel olarak, ayda yalnızca 2,75 ABD Doları ile başlayabileceksiniz.

Bir alan adı ve barındırma için kaydolduktan sonra, Bluehost sizin için WordPress’i otomatik olarak kuracaktır.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var? Adım adım talimatlarla bir blogu nasıl başlatacağınızla ilgili eksiksiz başlangıç ​​kılavuzumuza bakın.

Bu makalenin, neden blog yazmanız gerektiğini ve blog yazmanın faydalarını öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca, popüler çevrimiçi iş fikirleri listemizi görmek veya blogunuzla bir çevrimiçi mağaza açmaya ilişkin kılavuzumuza göz atmak isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter ve Facebook.