E-posta Adreslerini WordPress Yorumlarından Dışa Aktarma

E-posta adresini WordPress yorumlarınızdan dışa aktarmak ister misiniz?

Sitenize yorum yapan kişiler zaten içeriğinizle ilgileniyor ve bu onları e-posta ile pazarlama veya yeniden hedefleme reklamları için mükemmel hedef kitle yapıyor. Doğru izinleri aldığınız sürece, bu kullanıcıları iletişim bilgilerini dışa aktararak hedefleyebilirsiniz.

Bu yazıda, WordPress yorum bölümünden e-posta adreslerini nasıl dışa aktarabileceğinizi göstereceğiz.

WordPress yorumlarından e-posta adresleri nasıl dışa aktarılır

Neden E-posta Adreslerini WordPress Yorumlarından Dışa Aktarın?

E-posta adreslerini WordPress yorumlarından dışa aktarmak isteyebileceğiniz birkaç farklı neden vardır, ancak en yaygın olanı bir e-posta listesi oluşturmaktır.

Ancak, dijital gizlilik kurallarına göre, web sitenize yorum yapan kişilerle iletişim kurma izninizin olması gerekir. Varsayılan WordPress yorum formu, kullanıcılara e-posta güncellemelerinizi seçme seçeneği sunmaz, bu da bu kişileri posta listenize kolayca ekleyemeyeceğiniz anlamına gelir. Kolay bir düzeltme, yorum bırakan herkesin sizden e-posta almayı seçebilmesi için WordPress’teki yorum formuna özel alanlar eklemektir.

Aşağıdaki ekran görüntüsü, bunun web sitenizde nasıl görünebileceğine dair bir örnek göstermektedir.

Özel yorum formu örneği

Kişi yorumunu yayınladığında, yanıtı yorum meta verileri olarak eklenir. Daha sonra meta verileri e-posta adresiyle birlikte dışa aktarabilir ve o kişiye e-posta gönderme izniniz olup olmadığını görebilirsiniz.

Aşağıdaki resimde, e-posta güncellemelerini almayı seçen bir yorum yazarını ve sizden herhangi bir mesaj almak istemeyen bir yazarı içeren bir e-tablo örneği görebilirsiniz.

Dışa aktarılan e-posta adreslerinin listesi

Bu, GDPR gibi önemli gizlilik kurallarını ihlal etmeden bir posta listesi oluşturmanıza olanak tanır.

İçeriğiniz hakkında yorum yapan herkese e-posta gönderme izninizin olduğu bazı siteler de olabilir. Bu genellikle sınıf web sitesi veya aile blogu gibi özel WordPress bloglarını içerir. Bu durumda, yalnızca e-posta adresleri listesini dışa aktarmak, her bir kişiden iletişim bilgilerini istemekten daha kolay olabilir.

Bunu akılda tutarak, e-posta adreslerini WordPress yorumlarından nasıl dışa aktarabileceğinizi görelim.

E-posta Adreslerini WordPress Yorumlarından Dışa Aktarma

E-posta adreslerini WordPress yorumlarınızdan dışa aktarmanın en kolay yolu kullanmaktır. WordPress Yorumlarını İçe ve Dışa Aktarma.

Bu eklenti, e-posta adresleri ve özel bir alan aracılığıyla eklenen herhangi bir meta veri dahil olmak üzere WordPress yorum bölümünden farklı bilgileri dışa aktarmanıza olanak tanır.

Başlamak için eklentiyi yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Aktivasyon üzerine şu adrese gidin: Yorumlar » Yorumlar Im-Ex.

WordPress Yorumları İçe ve Dışa Aktarma eklentisi

Varsayılan olarak, eklenti, insanların web sitenizde yayınladığı tüm yorumlardan verileri dışa aktarır.

Sitenize bağlı olarak, bu, okumanız için çok fazla bilgi olabilir.

Bununla birlikte, eklentinin dışa aktardığı yorumları filtrelemek isteyebilirsiniz. Seçeneklerden biri, yalnızca belirli bir zaman diliminde gönderilen yorumları dışa aktarmaktır.

Bir zaman sınırı ayarlamak için ‘Tarih’ bölümüne gidin. Daha sonra her bir tarih alanını tıklayabilir ve ardından açılır takvim penceresinden bir başlangıç ​​ve bitiş tarihi seçebilirsiniz.

WordPress yorumlarını dışa aktarmayı filtreleme

Ayrıca yalnızca belirli bir gönderideki yorumları dışa aktarabilirsiniz. Örneğin, belirli bir gönderiye yorum yapan herkesin ödül çekilişine katılacağı bir çekiliş veya yarışma düzenliyor olabilirsiniz.

Daha sonra bu gönderideki e-posta adreslerini dışa aktarabilir ve kazananınızı seçebilirsiniz.

Dışa aktarmayı belirli bir sayfayla sınırlandırmak için, ‘Makaleler’in yanındaki kutuyu tıklayın ve ardından listeden herhangi bir gönderiyi seçin.

WordPress yorum dışa aktarımını filtreleme

Bunu yaptıktan sonra, dışa aktarma işlemine ekleyebileceğiniz tüm bilgileri listeleyen ‘Sütunlar’ bölümüne gidin.

Varsayılan olarak, eklenti her yorumdaki tüm verileri dışa aktarır, bu nedenle genellikle ihtiyacınız olmayan bilgilerin işaretini kaldırmak isteyeceksiniz. Örneğin, yazarın IP adresiyle ilgilenmiyorsanız, yorum_yazar_ip kutusunun işaretini tıklayarak kaldırabilirsiniz.

Yorum formu dışa aktarımını oluşturma

İstediğiniz kutuları işaretleyebilir veya işaretlerini kaldırabilirsiniz. Ancak, e-posta adreslerinin bir listesini dışa aktarmak istediğimiz için, yorum_yazar_e-posta kutusunu işaretlemek önemlidir.

Yorum formuna özel bir katılım alanı eklediniz mi? Ardından, yazarın e-posta güncellemeleri almayı seçip seçmediğini görebilmek için comment_meta kutusunu işaretlediğinizden emin olun.

Özel meta verileri WordPress yorumlarından dışa aktarma

Dışa aktarmanın ayarlanma biçiminden memnun olduğunuzda devam edin ve Yorumları Dışa Aktar düğmesini tıklayın.

Eklenti şimdi tüm e-posta adreslerini dışa aktaracak ve bu CSV dosyasını indirebilirsiniz.

Ardından, aşağıda görebileceğiniz gibi, Microsoft Excel veya Google E-Tablolar gibi CSV biçimini destekleyen herhangi bir uygulama veya programı kullanarak dosyayı açın.

WordPress yorumlarından e-posta adresleri nasıl dışa aktarılır

Artık yorumları, bu kişilerin e-posta almayı seçip seçmediğine göre filtreleyebilirsiniz.

Dışa Aktarılan E-posta Adreslerinizden En İyi Şekilde Nasıl Yararlanabilirsiniz?

E-posta adreslerini WordPress yorumlarınızdan dışa aktardıktan sonra, bunları kullanmanın birkaç farklı yolu vardır.

Yorum yazarı sizden e-posta güncellemeleri almayı seçtiyse, bunları e-posta bülteninize ekleyebilirsiniz. Daha sonra bu kişilere işletmeniz veya web siteniz hakkında haberler, ipuçları ve güncellemeler gönderebilirsiniz.

Ağınızı oluşturmak için düzenli kişisel erişimler yapmak üzere kullanıcıları CRM’nize de ekleyebilirsiniz.

Dışa aktarılan e-posta adreslerinizin başka bir kullanımı, Facebook yeniden hedefleme reklamlarıdır. Facebook, reklam kampanyanızla yalnızca bu kullanıcıları hedefleyebilmeniz için bir e-posta adresi listesi yüklemenize izin verir.

Bu makalenin, WordPress yorumlarından e-posta adreslerini nasıl dışa aktaracağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. WordPress sitenizde kullanıcı kaydına nasıl izin verileceği ve en iyi iletişim formu eklentileri hakkındaki kılavuzumuza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter ve Facebook.