WordPress’te Tembel Yük Nasıl Düzgün Devre Dışı Bırakılır (Adım Adım)

WordPress’te yavaş yüklemeyi devre dışı bırakmak istiyor musunuz?

Varsayılan olarak WordPress, sayfa yükleme hızını artırmak için resimlerin ve diğer ortamların indirilmesini geciktiren yavaş yükleme özelliğine sahiptir.

Ancak, bazı web siteleri için görselleri ve medyayı hemen göstermeyerek kullanıcı deneyimini etkileyebilir.

Bu yazıda, hem bir kod yöntemi hem de bir eklenti yöntemi kullanarak WordPress’te tembel yükü nasıl kolayca devre dışı bırakacağınızı göstereceğiz.

WordPress'te tembel yük nasıl düzgün şekilde devre dışı bırakılır

Geç Yükleme nedir?

WordPress ilk olarak WordPress 5.5’te yavaş yükleme resimlerini tanıttı. Daha sonra yavaş yükleme özelliğini iframe yerleştirmelerine (ör. YouTube videoları, Spotify ve diğer yerleştirmeler) genişletti.

Bu uygulama, önce içeriği ve görünür alanı hızla yükleyerek web sitenizin hızını ve performansını artırmanıza yardımcı olur.

Daha hızlı bir web sitesi sadece kullanıcılar için değil, aynı zamanda SEO için de iyidir. Google gibi arama motorları, hızı önemli bir sıralama faktörü olarak kabul eder.

Görüntüler ve gömmelerin yanı sıra, sayfa yükleme hızını daha da artırmak için yorumları ve Gravatarları kolayca yavaş yükleyebilirsiniz.

Yavaş yükleme, bir resme sağ tıklayıp tarayıcınızda Denetleme aracını seçerek çalışırken görülebilir.

WordPress'te görüntülerin geç yüklenmesi

Bu, tarayıcı ekranınızı bölecek ve size HTML kaynak kodunu gösterecektir. Buradan, görsele eklenen “loading=lazy” özelliğini görebileceksiniz.

Şimdi normalde, WordPress web siteniz için genel yararları nedeniyle yavaş yüklemeyi devre dışı bırakmanızı önermiyoruz. Kapatmak, daha yavaş web sitesi hızına, daha düşük dönüşüm oranlarına ve daha düşük SEO sıralamalarına neden olabilir.

Ancak bazen geç yükleme, bazı web siteleri için kullanıcı deneyimini etkileyebilir.

Örneğin, içeriğinizin en önemli unsurunun görseller olduğu bir fotoğrafçılık web sitesi işletiyorsanız, resimleri geç yüklemek müşterilerinizin kullanıcı deneyimini mahvedebilir.

Diğer durumlarda, farklı bir yavaş yükleme çözümü kullanıyor olabilirsiniz ve yalnızca varsayılan WordPress yavaş yüklemeyi kapatmak isteyebilirsiniz.

Bununla birlikte, WordPress’te tembel yükü nasıl kolayca devre dışı bırakabileceğinizi görelim.

Temanızın functions.php dosyasına özel bir kod parçacığı ekleyerek WordPress’teki yavaş yükleme özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Ancak, kodu eklerken en ufak bir hatanın web sitenizin bozulmasına ve kullanıcılarınız tarafından erişilemez hale gelmesine neden olabileceğini unutmayın.

Bu nedenle kullanmanızı öneririz WPCod sitenize özel kod eklemek için eklenti.

Yeni başlayanların web sitelerine güvenli bir şekilde özel kod eklemelerini çok kolaylaştıran en iyi özel kod parçacıkları eklentisidir.

İlk olarak, yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. WPCod Eklenti. Daha fazla talimat için bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirildiğinde, şuraya gidin: Kod Parçacıkları » + Parçacık Ekle sayfa.

Yeni snippet ekle

Bu sizi, web sitenize ekleyebileceğiniz bir dizi kullanıma hazır kod parçacığı göreceğiniz ‘Snippet Ekle’ ekranına götürecektir.

Buradan, altındaki ‘Snippet’i Kullan’ düğmesini tıklamanız gerekir. ‘Özel Kodunuzu Ekleyin (Yeni Parçacık)’ seçenek.

‘Create Custom Snippet’ (Özel Parçacık Oluştur) sayfasına geldiğinizde, kod parçacığınız için bir ad yazarak başlayabilirsiniz.

Kod parçacığını ve ne işe yaradığını belirlemenize yardımcı olacak herhangi bir şey olabilir.

Parçacık başlığı ve türü

Bundan sonra, ‘Kod Tipi’ seçeneğinin yanındaki açılır menüden ‘PHP Snippet’i seçin.

Şimdi, aşağıdaki PHP kodunu kopyalayıp ‘Kod Önizleme’ kutusuna yapıştırın.

add_filter( 'wp_lazy_loading_enabled', '__return_false' );

Kod, ‘Kod Önizleme’ kutusuna yapıştırıldıktan sonra bu şekilde görünecektir.

Kod snippet'i ekle

Kodu ekledikten sonra ‘Ekleme’ bölümüne gidin.

Burada, ekleme modu olarak ‘Otomatik Ekle’yi seçmeniz yeterlidir. Bu, snippet’i etkinleştirdiğinizde özel kodunuzun web sitenizin her yerinde otomatik olarak yürütülmesini sağlayacaktır.

Bir ekleme yöntemi seçin

Ardından, sayfanın en üstüne gitmeniz ve ‘Aktif Değil’ anahtarını ‘Aktif’ konumuna getirmeniz yeterlidir.

Bundan sonra, özel snippet’inizi kaydetmek ve yürütmek için ‘Snippet’i Kaydet’ düğmesini tıklamayı unutmayın.

Kod snippet'inizi kaydedin

Etkinleştirildiğinde, bu özel kod parçacığı, WordPress web sitenizdeki geç yükleme özelliğini devre dışı bırakacaktır.

Bir resme sağ tıklayıp tarayıcı menüsünden İncele’yi seçerek test edebilirsiniz.

Resmin HTML kodunda, loading=lazy özelliği artık kaybolacak.

Geç yükleme devre dışı

Yöntem 2. Bir Eklenti Kullanarak WordPress’te Tembel Yüklemeyi Devre Dışı Bırakın

Sitenize kod eklemek istemiyorsanız, Yavaş Yüklemeyi Devre Dışı Bırak Eklenti.

Yapmanız gereken tek şey yüklemek ve etkinleştirmek Yavaş Yüklemeyi Devre Dışı Bırak Eklenti. Daha fazla talimat için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Tembel yükü devre dışı bırakmak için eklentiyi etkinleştirin

Eklenti kutudan çıkar çıkmaz çalışır ve herhangi bir yapılandırma gerektirmez. Etkinleştirildiğinde, sitenizdeki yavaş yükleme özelliğini otomatik olarak devre dışı bırakır.

Bu makalenin, WordPress’te yavaş yüklemeyi nasıl düzgün bir şekilde devre dışı bırakacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca, daha iyi sayfa yükleme süreleri için WordPress görüntülerini nasıl optimize edeceğimize ilişkin kılavuzumuzu veya en iyi WordPress görüntü sıkıştırma eklentileri seçimimizi görmek isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter Ve Facebook.