WordPress’te Popüler Gönderileri Güne, Haftaya ve Aya Göre Görüntüleme

En popüler gönderilerinizi WordPress’te güne, haftaya, aya ve hatta tüm zamanlara göre görüntülemek ister misiniz?

Popüler gönderiler, ziyaretçilerinizin en iyi içeriğinizi hızlı bir şekilde keşfetmesine olanak tanır, bu da kullanıcı katılımını, sayfa görüntülemelerini ve dönüşümleri artırmanıza yardımcı olur.

Bu yazıda, popüler gönderileri WordPress’te güne, haftaya, aya ve tüm zamanlara göre nasıl görüntüleyeceğinizi göstereceğiz.

WordPress'te popüler gönderileri güne, haftaya ve tüm zamanlara göre görüntüleyin

Popüler Yazıları Neden WordPress’te Görüntülüyorsunuz?

Bir WordPress blogu başlattığınızda, seçili gönderileri bir kenar çubuğu widget’ında manuel olarak görüntülemenize izin veren çok fazla içeriğiniz olmaz.

Ancak, web siteniz büyüdükçe, web sitenizdeki eski makalelerin fazla görünmediğini fark edeceksiniz. En iyi içeriğinizi sergileyerek, yeni kullanıcıların web sitenizdeki en iyi makaleleri hızlı bir şekilde keşfetmesine olanak tanırsınız. Bu, web sitenizdeki kullanıcı katılımını artırır ve sayfa görüntülemelerinizi artırır.

Şimdi sorun şu ki, tüm zamanların popüler makalelerini gösteriyorsanız, o zaman çok sınırlı bir dizi makale tekrar tekrar gösteriliyor. Popüler gönderileri güne, haftaya veya aya göre de görüntüleyerek çeşitlendirebilirsiniz.

Popüler gönderilerin WordPress’te güne, haftaya, aya veya tüm zamanlara göre nasıl kolayca görüntülenebileceğine bir göz atalım.

WordPress’te Güne, Haftaya ve Aya Göre Popüler Gönderiler Ekleyin

WordPress’te popüler gönderileri göstermenin en iyi yolu kullanmaktır. Canavar Bilgileri. WordPress için en iyi Analytics eklentisidir ve kodu düzenlemeden Google Analytics’i kurmanıza yardımcı olur.

Bu eğitim için, Google Analytics’teki en iyi gönderileri otomatik olarak göstermenize izin verdiği için MonsterInsights Pro sürümünü kullanacağız.

ayrıca bir de var MonsterInsights Lite ücretsiz olan ve Popüler Gönderiler özelliğini de içeren, ancak GA’ya bağlanmayan sürüm.

Öncelikle, MonsterInsights eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir. Yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Aktivasyonun ardından MonsterInsights karşılama ekranına yönlendirileceksiniz. Devam edin ve ‘Sihirbazı Başlat’ düğmesini tıklayın.

Kurulum sihirbazını başlat

Bundan sonra, Google Analytics’i yapılandırmak için ekrandaki talimatları uygulayabilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için lütfen Google Analytics’i WordPress’e nasıl kuracağınıza ilişkin kılavuzumuza bakın.

MonsterInsights ile bir Google Analytics 4 mülkü de oluşturabilirsiniz. Bu, Analytics’in yeni sürümüdür. Önceki Universal Analytics sürümü 1 Temmuz 2023’te kullanımdan kaldırılacak ve bu tarihten sonra web sitesi verilerini izleyemeyeceksiniz. Bu nedenle, şimdi Google Analytics 4’e geçiş yapmak ve verilerinizi korumak için en iyi zaman.

Google Analytics’i web sitenize eklediğinize göre, bir sonraki adım şu adrese gitmektir: Bilgiler » Popüler Yazılar WordPress panonuzdan.

MonsterInsights, en iyi makalelerinizi içerik içinde, kenar çubuğunda bir widget olarak göstermenize ve çevrimiçi bir mağazanız varsa popüler ürünleri görüntülemenize olanak tanır.

Bu eğitim için ‘Satır İçi Popüler Gönderiler’i kullanacağız ve öne çıkan makaleleri diğer blog gönderilerinin içeriğinde göstereceğiz.

MonsterInsights'ta popüler gönderi

Eklenti önceden oluşturulmuş temalarla birlikte gelir ve popüler gönderilerinizin web sitesinde nasıl görüneceğine dair bir önizleme görebilirsiniz.

Bir tema seçtikten sonra, daha fazla özelleştirme seçeneği görmek için aşağı kaydırmanız yeterlidir. Örneğin, başlık rengini ve boyutunu değiştirebilir, etiket ve arka plan rengini düzenleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Popüler gönderi ve özelleştirme seçeneklerinin önizlemesi

Popüler Yazıları WordPress’te Güne, Haftaya, Aya ve Tüm Zamanlara Göre Göster

Ardından, eklentinin popüler gönderilerinizi nasıl belirleyeceğini seçmeniz gerekecek. Gönderileri güne, haftaya, aya ve tüm zamanlara göre nasıl gösterebileceğinizi görelim.

Popüler Gönderileri Güne, Haftaya ve Tüm Zamanlara Göre Görüntüleme

MonsterInsights’ta, Popüler Gönderiler widget’ında hangi gönderilerin görüneceğini manuel olarak seçebilirsiniz.

Bu, belirli bir gün veya haftadaki en iyi içeriği görüntülerken kullanışlıdır. Ayrıca, tüm zamanların en iyi makalelerini web sitenizin herhangi bir yerinde gösterebilirsiniz.

Sıralama Ölçütü bölümünün altındaki ‘Küratörlü’ seçeneğini ve ardından öne çıkarmak istediğiniz makaleleri seçmeniz yeterlidir.

Bunlar, unutulmayan içeriğiniz, haftalık duyurunuz veya haberleriniz, belirli bir günün trend olan konuları ve daha fazlası olabilir.

Eklemek istediğiniz gönderilerin adını yazmaya başlayın ve ardından alanda adları belirirken onları seçin. Tüm zamanların en iyi gönderilerini sürekli olarak görüntülemek için, onları seçmeniz yeterlidir ve ‘Küratörlü’ seçildiği sürece, bunlar popüler gönderiler olarak görünür.

Öne çıkarılacak derlenmiş makaleleri seçin

Bununla birlikte, popüler gönderileri güne veya haftaya göre görüntülemek istiyorsanız, hedef kitleniz için taze kalmaları için bu seçilmiş gönderilerden bazılarını manuel olarak değiştirmeniz gerekecektir.

Örneğin, haftalık olarak farklı WooCommerce ürünlerini tanıtıyorsanız, her hafta “Küratörlü” altında hangi gönderilerin listeleneceğini seçmeniz gerekecektir.

Popüler Gönderileri Aya ve Tüm Zamanlara Göre Görüntüleme

MonsterInsights’ta, popüler gönderileri aya ve her zaman göre otomatik olarak göstermek için birden çok seçeneğe sahip olursunuz.

Öncelikle ‘Yorumlar’ seçeneğini işaretleyerek son 30 günde en çok yorum yapılan sayfalarınızı gösterebilirsiniz. Eklenti, en yüksek yorumlara sahip blog gönderilerini rastgele döndürür ve bunları popüler gönderi widget’ında gösterir.

Popüler yayınlarınızı sıralayın

Benzer şekilde MonsterInsights, ‘SharedCount’ seçeneğini kullanarak sosyal paylaşımlara dayalı olarak popüler gönderileri otomatik olarak görüntülemenizi sağlar.

İle bütünleşir Paylaşım Sayısı ve tüm zamanların en çok paylaşılan makalelerini görüntülemenize yardımcı olur. Bu şekilde, insanlar sosyal etkileşimi artıran içeriği kolayca bulabilir.

SharedCount tarafından yazılan popüler yayınları göster

MonsterInsights ayrıca son 30 gün içinde Google Analytics’ten en iyi 5 gönderiyi gösterme seçeneği sunar. Bu şekilde, geçen ay veya tüm zamanların en iyi performans gösteren içeriğinizi sitenizin herhangi bir yerinde gösterebilirsiniz.

İlk olarak, ‘Sıralama Ölçütü’ bölümünün altındaki ‘Küratörlü’ seçeneğini belirlemeniz gerekir.

Ardından, Otomatik + Düzenlenmiş bölümün altındaki ‘Google Analytics’ten İlk 5 Gönderiyi Ekle’ seçeneğini etkinleştirebilirsiniz.

İlk 5 gönderiyi otomatik olarak ekle

Verilerinizin Google Analytics’ten alındığından emin olmak için ‘Otomatik + Düzenlenmiş’ altındaki ‘Otomatik Gönderileri Test Et’ düğmesini tıklayın.

Popüler gönderilerin doğru bir şekilde getirildiğini gösteren bir açılır mesaj görüntülenecektir. ‘Kapat’ düğmesini tıklayabilirsiniz.

Popüler gönderi verileri doğru bir şekilde getirildi

Otomatik + Düzenlenmiş özelliğini kullanmak için MonsterInsights ve Google Analytics’te ‘Gönderi Türü’ özel boyutlarını ayarlamanız gerekeceğini unutmayın.

Özel boyutlar, Google Analytics’te izleyebileceğiniz ek metriklerdir. Özel boyutlar ve bunların nasıl yapılandırılacağı hakkında daha fazla ayrıntı için, WordPress’te yazar izlemeyi nasıl etkinleştireceğiniz ve bir blog yayınlamak için en iyi zaman hakkındaki kılavuzlarımızı inceleyebilirsiniz.

Popüler Gönderileri WordPress Web Sitenize Ekleyin

Ardından, öne çıkan makaleleri nasıl eklemek istediğinizi seçmeniz gerekecek.

MonsterInsights, otomatik yerleştirme ve manuel yerleştirme dahil olmak üzere 2 seçenek sunar.

‘Otomatik’ seçeneğini seçerseniz, popüler gönderi widget’ının kaç kelimeden sonra görünmesini istediğinize karar verebilirsiniz. Ayrıca, öne çıkan yayınları görüntülemek için sayfaları dahil etme ve hariç tutma seçeneği de vardır.

Yerleştirme seçeneğini belirleyin

İşiniz bittiğinde, başa dönüp ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Bu şekilde ayarlarınız kaydedilecek ve MonsterInsights sitenizdeki popüler gönderileri otomatik olarak gösterecektir.

Yeni Widget'ınızı Kaydetmek için Değişiklikleri Kaydet Düğmesine tıklayın

Öte yandan, MonsterInsights bloğunu ekleyerek veya bir kısa kod kullanarak herhangi bir blog gönderisinde popüler gönderileri de gösterebilirsiniz.

İlk olarak, yeni bir gönderi ekleyin veya mevcut bir gönderiyi düzenleyin. İçerik düzenleyiciye girdikten sonra, ‘+’ düğmesini tıklamanız ve ‘Popüler Yazılar’ bloğunu eklemeniz yeterlidir.

Popüler gönderi bloğunu seçin

Bundan sonra, öne çıkan makalelerinizin önizlemesini içerik düzenleyicide görebilirsiniz.

Widget’ın görünümünden memnun kaldığınızda devam edip makalenizi yayınlayabilirsiniz.

Popüler gönderilerinizi önizleyin

Bu makalenin, popüler gönderileri WordPress’te güne, haftaya, aya ve her zaman göre görüntülemenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca WordPress SEO ve en iyi WooCommerce eklentileri hakkındaki kılavuzumuzu da görmek isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter ve Facebook.