WordPress’te Metin Nasıl Redakte Edilir (Kolay Yol)

WordPress web sitenizdeki metni yeniden düzenlemek ister misiniz?

Redaksiyon, kimsenin mahremiyetine zarar vermeden ziyaretçilerinizle bilgi paylaşmanın bir yolu olabilir. Hatta alışılmadık bir ödeme duvarı olarak veya ziyaretçilere eksik kelimeleri doldurmaları için meydan okuduğunuz bir oyun olarak bile kullanabilirsiniz.

Bu yazıda, WordPress’te metni nasıl yeniden düzenleyebileceğinizi göstereceğiz.

WordPress'te metin nasıl yeniden düzenlenir

Neden WordPress’te Metni Reddet?

Redaksiyon, metni hassas kısımlarını karartarak düzenlediğiniz yerdir. Gizli ve hassas bilgileri gizli tutarken bilgi ve belgeleri genel halkla paylaşmanın bir yoludur.

Redaksiyon, gizlilik politikanızı bozmadan gerçek dünyadan örnekleri paylaşmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, ziyaretçilerinize harika bir CV’nin nasıl yazılacağını gösteriyorsanız, aldığınız gerçek CV’lerden birkaç örnek eklemek isteyebilirsiniz. Her başvuranın adını, adresini ve diğer kişisel bilgilerini engellemek için redaksiyonu kullanabilirsiniz.

Metni düzelttiğinizde, bu içerik WordPress kontrol panelinizde olmaya devam eder. Bu, redaksiyonu herhangi bir noktada kolayca kaldırabileceğiniz anlamına gelir.

Redaksiyon, ziyaretçilerin WordPress üyelik sitenize kaydolduklarında bekleyebilecekleri içerik türünü önizlemenin göz alıcı bir yolu olabilir. Ziyaretçiler daha sonra redaksiyonu kaldırmak ve tam, sansürsüz versiyonun keyfini çıkarmak için bir üyelik satın alabilirler.

Bununla birlikte, WordPress web sitenizdeki metni nasıl kolayca yeniden düzenleyebileceğinizi görelim.

WordPress’te Metin Nasıl Redakte Edilir

WordPress’te metni düzeltmenin en kolay yolu kullanmaktır. Sadece gözler. Bu eklenti, düzeltilmiş herhangi bir metni siyah bir blokla değiştirecektir.

Bir WordPress web sitesinde düzeltilmiş metin örneği

Ziyaretçi bloğu vurgularsa, beyaz harflerle ÇIKARILDI kelimesini göreceklerdir.

Aşağıdaki resimde bunun nasıl görünebileceğine dair bir örnek görebilirsiniz.

Düzenlenmiş metin örneği

Başka bir seçenek de, herhangi bir kelimeyi veya kelime öbeğini sizin tarafınızdan seçilen bir alternatifle otomatik olarak değiştirmektir. Örneğin, küçük işletme web sitenizde bir müşterinin adını kullanamıyorsanız, bilgiyi ‘müşteri’ gibi daha belirsiz bir kelimeyle değiştirebilirsiniz.

Öncelikle, eklentiyi yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Aktivasyon üzerine, HTML’yi WordPress kod düzenleyicisinde düzenleyerek herhangi bir metni yeniden düzenleyebilirsiniz. Başlamak için sayfayı veya gönderiyi açmanız yeterlidir.

Ardından, sağ üst köşedeki noktalı simgeye tıklayın ve ‘Kod düzenleyici’ye tıklayın.

WordPress kod düzenleyicisi

Ardından, düzenlemek istediğiniz metin parçasını bulun. Metnin başına aşağıdaki etiketi yazın:

Düzenlenen metnin sonuna şunu yazın:

Aşağıdaki resimde, ‘Alıcı’yı yeniden düzenliyoruz.

WordPress kod düzenleyicisi

Daha fazla metni düzeltmek için yukarıda açıklanan aynı işlemi uygulamanız yeterlidir.

Herhangi bir noktada varsayılan düz metin bloğu düzenleyicisine geri dönmek isterseniz, ‘Kod düzenleyiciden çık’ seçeneğini tıklamanız yeterlidir.

WordPress kod düzenleyicisinden çıkma

Düzeltmek istediğiniz tüm metne etiketler ekledikten sonra devam edebilir ve sayfayı yayınlayabilir veya güncelleyebilirsiniz.

WordPress hesabınıza giriş yaptığınızda metnin düzeltilmiş olarak görünmeyeceğini unutmayın. Metnin düzeltilip düzeltilmediğini kontrol etmek için ya hesabınızdan çıkmanız ya da web tarayıcınızın gizli sekmesinde sayfayı ziyaret etmeniz gerekir.

Başka bir seçenek de belirli sözcükleri otomatik olarak alternatif sözcüklerle değiştirmektir. Bu, gizli bir tedarikçinin veya müşterinin adı gibi sitenizde asla göstermek istemediğiniz bir kelime varsa kullanışlıdır.

Eklentiyi bir kelimeyi otomatik olarak düzeltecek şekilde yapılandırarak, bilgilerin web sitenizde asla görünmemesini sağlayabilirsiniz. Bu otomatikleştirilmiş iş akışı ayrıca size çok fazla zaman ve sıkı çalışma kazandırabilir.

Düzenlenen her kelimeyi alternatif bir kelimeyle değiştirdiği için, bu yöntem, özellikle çok fazla karartılmış içeriğe sahip bir sayfaya kıyasla sayfalarınızı daha kolay okunur ve daha güzel görünür hale getirebilir.

Bir kelimeyi veya cümleyi otomatik olarak yeniden düzenlemek için şuraya gidin: Ayarlar » Yalnızca Gözler. Ardından devam edin ve ‘Yeni ekle’ düğmesini tıklayın.

WordPress'te redaksiyon kuralı oluşturma

Yeni ‘Metin’ alanına, otomatik olarak düzenlemek istediğiniz metni yazmanız yeterlidir. Metin değişiminin büyük/küçük harfe duyarlı olduğunu unutmayın.

‘Değiştirme’ alanına, düzeltilmiş metin yerine göstermek istediğiniz metni yazın.

Aşağıdaki resimde, ‘Jane Smith’i ‘Müşterimiz’ ile değiştiriyoruz.

Eyes Only redaksiyon WordPress eklentisi

Daha sonra devam edip ‘Ekle’ düğmesini tıklayabilirsiniz.

Otomatik olarak daha fazla kelime veya kelime öbeği değiştirmek istiyorsanız, yukarıda açıklanan işlemi tekrarlamanız yeterlidir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, metin değiştirme büyük/küçük harfe duyarlıdır. Büyük harfle yazılmış olsun olmasın bir kelimeyi yeniden düzenlemek istiyorsanız, iki ayrı metin değiştirme kuralı oluşturmanız gerekir.

Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi bu kurallardan biri büyük harfli halin, diğeri ise büyük harfsiz halin yerine geçmelidir.

Büyük/küçük harfe duyarlı metin redaksiyonu

Oluşturduğunuz redaksiyon kurallarından memnun olduğunuzda, ekranın altındaki Değişiklikleri Kaydet düğmesine tıklayın.

Eklenti şimdi sitenizi tarayacak ve bulduğu eşleşmeleri otomatik olarak değiştirecektir.

Bir noktada artık belirli bir kelimeyi veya kelime öbeğini gizlemek istemeyebilirsiniz. Bu durumda, redaksiyon kuralını silebilirsiniz. Bu, maskelemeyi otomatik olarak kaldıracak ve orijinal kelimeleri WordPress blogunuzda gösterecektir.

Bir redaksiyon kuralını silmek için şu adrese gitmeniz yeterlidir: Ayarlar » Yalnızca Gözler.

Ardından, fareyi silmek istediğiniz kuralın üzerine getirin ve göründüğünde ‘Sil’ bağlantısını tıklayın.

Otomatik redaksiyon ayarları

Kuralı silmek istediğinizi onaylamanız gerekecek.

Hala devam etmek istiyorsanız, ‘Evet’i tıklayın.

Bir metin düzenleme kuralı nasıl silinir

Son olarak, alttaki ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesini tıklamanın zamanı geldi. Şimdi, orijinal kelimeyi içeren herhangi bir sayfayı veya gönderiyi ziyaret ederseniz, eklentinin artık metni yeniden düzenlemediğini göreceksiniz.

Bu makalenin, WordPress’te metni nasıl yeniden düzenleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca nihai WordPress güvenlik kılavuzumuza ve en iyi canlı sohbet yazılımına da göz atmak isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter Ve Facebook.