WordPress’te Klasik Blokları Gutenberg’e Toplu Dönüştürme

Klasik blokları kullanarak eski içeriğinizi WordPress’te Gutenberg (blok) formatına toplu olarak dönüştürmek ister misiniz?

WordPress 5.0’ın üzerindeki herhangi bir sürüme güncelledikten sonra, eski gönderi ve sayfa içeriğiniz yeni WordPress içerik düzenleyicisinde bir Klasik bloğun içinde görünecektir. Düzinelerce veya yüzlerce gönderiniz varsa, bu Klasik blok içeriğini ayrı bloklara dönüştürmek çok zaman alabilir. Neyse ki, bir toplu dönüştürme seçeneği var.

Bu yazıda, WordPress’te klasik blokları toplu olarak Gutenberg bloklarına nasıl dönüştürebileceğimizi göstereceğiz.

Klasik blokları WordPress'te Gutenberg'e toplu olarak dönüştürme

Neden Klasik Bloğu WordPress’te Bireysel Bloklara Dönüştürmelisiniz?

Uzun süredir bir WordPress blogunuz varsa, bazı yayınlarınızın eski klasik editör kullanılarak yazılmış olması muhtemeldir.

Bu eski içerik artık yazı düzenleyicide Klasik bloğun içinde görünecek.

Klasik blok önizlemesi

Klasik bloğu bireysel Gutenberg bloklarına dönüştürerek içeriğiniz üzerinde daha fazla kontrol ve esneklik elde edeceksiniz.

Tek tek bloklarla çalışarak gönderinizi kolayca düzenleyebilirsiniz. Ayrıca her blok için mevcut olan özelleştirme seçeneklerinden yararlanabileceksiniz.

Blok düzenleyici özellikleri

Bu, gönderileriniz ve sayfalarınız için güzel içerik düzenleri oluşturmanıza izin verirken blok düzenleyici içindeki içeriği kolayca düzenlemenize yardımcı olur.

Not: Çoğu durumda, klasikten blok düzenleyiciye geçiş, kullanıcı arabirimindeki gönderilerinizi etkilemez.

Bununla birlikte, klasik blokları WordPress’te Gutenberg’e toplu olarak nasıl kolayca dönüştürebileceğimizi görelim.

Yöntem 1: Klasik Bloğu Varsayılan Ayarları Kullanarak Gutenberg’e Dönüştürün

Klasik bloğundaki tek bir gönderiyi veya sayfayı ayrı bloklara dönüştürmek istiyorsanız, bu yöntem tam size göre.

Öncelikle, blokları dönüştürmek istediğiniz gönderiyi ve sayfayı düzenlemeniz gerekir. adresine giderek bunu yapabilirsiniz. Yazılar » Tüm Yazılar WordPress kontrol panelinizde ve ardından gönderinin altındaki ‘Düzenle (blok düzenleyici)’ seçeneğini tıklayın.

Bu, gönderinizi blok düzenleyicide açacaktır. Ardından, Klasik bloğun üst kısmındaki araç çubuğundaki ‘Bloklara dönüştür’ düğmesine tıklayın.

Bloğa dönüştür düğmesine tıklayın

Klasik blok şimdi bireysel Gutenberg bloklarına dönüştürülecek.

Artık tek tek bloklar için tüm blok ayarlarına sağ sütundan erişebilirsiniz. Bu paneli göremiyorsanız, düzenleyicinin sağ üst köşesindeki dişli simgesine tıklayın.

Erişim engelleme ayarları

İşiniz bittiğinde, değişikliklerinizi kaydetmek için ‘Güncelle’ düğmesini tıklamayı unutmayın.

Yöntem 2: Klasik Bloğu Gutenberg Bloklarına Toplu Dönüştürme

Tüm gönderiler ve sayfalar için Classic bloğunu anında Gutenberg bloklarına kolayca dönüştürmek istiyorsanız, bu yöntem tam size göre.

Önemli: Bu yöntemi kullanmadan önce sitenizin eksiksiz bir WordPress yedeğini oluşturduğunuzdan emin olun, çünkü tamamlandıktan sonra dönüştürmeyi geri alamazsınız.

İlk olarak, yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Bloklara Dönüştür Eklenti. Daha fazla talimat için lütfen bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Eklenti kutudan çıkar çıkmaz çalışır ve etkinleştirildikten sonra Klasik blokları toplu olarak Gutenberg bloklarına dönüştürür.

Tek yapmanız gereken, klasik düzenleyici kullanılarak yazılmış bir gönderiyi veya sayfayı düzenlemek.

Artık Klasik bloğun ayrı bloklara dönüştürüldüğünü fark edeceksiniz.

Klasik bloğu Gutenberg bloklarına dönüştürmek için bir eklenti kullanın

Dönüşümün yazılarınızın ön uçtaki düzenini etkilemeyeceğini unutmayın, bu nedenle yazılar web sitenizde aynı görünecektir.

Demo sitemizi Classic’ten bireysel bloklara dönüştürdükten sonra aynı gönderi bu şekilde görünüyordu.

Bir gönderinin önizlemesi

Bu makalenin, WordPress’te klasik blokları toplu olarak Gutenberg bloklarına nasıl dönüştüreceğinizi öğrenmenize yardımcı olduğunu umuyoruz. Ayrıca, WordPress SEO ile ilgili başlangıç ​​kılavuzumuza ve en iyi iletişim formu eklentileri için en iyi seçimlerimize de göz atmak isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter Ve Facebook.