WordPress’te Creative Commons Lisanslı Görüntüler Nasıl Bulunur ve Eklenir

Creative Commons lisanslı stok fotoğraf ve görsellerini web sitenizde kullanmak istiyor musunuz?

Blog yazılarınızda resim kullanma izninizin olduğundan emin olmanız önemlidir. Şans eseri, telifsiz olarak kullanabileceğiniz milyonlarca Creative Commons lisanslı görsel var.

Bu yazıda, WordPress’te Creative Commons lisanslı görselleri nasıl bulacağınızı ve ekleyeceğinizi göstereceğiz.

WordPress'te Creative Commons Lisanslı Görüntüler Nasıl Bulunur ve Eklenir

WordPress’te Neden Creative Commons Lisanslı Görseller Kullanılmalı?

WordPress blogunuzda yüksek kaliteli resimler kullanmak, kullanıcılarınızla etkileşiminizi artırabilir. Ancak, Shutterstock gibi bir stok kitaplığından görsel satın almak pahalı olabilir.

Şans eseri, birçok fotoğrafçı ve sanatçı fotoğraflarını Creative Commons lisansı ile yayınlıyor. Bu tür bir lisansa sahip görseller, yasal olarak ücret ödemeden kullanılabilir.

Birkaç Creative Commons lisansı vardır ve CC0 “Hiçbir Hakkı Saklıdır” lisansı blog yazarları için en iyisidir. Görüntüyü bu lisansla herhangi bir kısıtlama olmaksızın kullanabilirsiniz. İzin istemenize veya kredi vermenize gerek kalmayacak.

Diğer Creative Commons lisansları, görselleri ücretsiz olarak kullanmanıza izin vermeye devam edecek, ancak görseli kullanırken yaratıcısına atıfta bulunma gerekliliği gibi koşullara veya kısıtlamalara sahip olacaktır.

Bununla birlikte, WordPress’te Creative Commons görüntülerinin nasıl bulunup ekleneceğine bir göz atalım. İşte bu eğitimde ele alacağımız şeyler:

Bir Eklentiyle Creative Commons CC0 Lisanslı Görüntüler Ekleme

Yapmanız gereken ilk şey, Anında Görüntüler eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Bu eklenti, Unsplash, Pixabay ve Pexels stok resim kitaplıklarında bulunan resimler için tek tıklamayla arama sunar. Neyse ki, bu kitaplıklardaki görseller ücretsiz olarak kullanılabiliyor çünkü bunların her biri Creative Commons CC0 lisansı altında yayınlandı.

Etkinleştirildiğinde, eklenti otomatik olarak çalışmaya başlar. Artık Medya kitaplığınızdan bir gönderiye resim eklediğinizde, sayfanın üst kısmında bir ‘Anlık Görüntüler’ sekmesi olacak.

Anlık Görüntüleri Kullanarak Creative Commons Lisanslı Görüntüleri Arama

Alternatif olarak, şuraya giderek görüntüleri doğrudan Medya kitaplığınıza ekleyebilirsiniz. Medya » Anında Görüntüler.

Artık sayfanın üst kısmında bulunan stok kitaplığı adlarından birine tıklayabilirsiniz. Bundan sonra, WordPress’e eklemek istediğiniz görsel türünü arayın. Açılır menüleri kullanarak görüntüleri sıralayabilir veya filtreleyebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekte, Unsplash’ta ‘domates’ araması yaptık ve 2213 resim bulduk.

Medya kitaplığınıza bir resim eklemek için üzerine tıklamanız yeterlidir. Resim, bir başlık ve fotoğrafçı tarafından sağlanan bazı varsayılan alternatif metinlerle birlikte eklenecektir.

Artık resmi gönderilerinize normal şekilde ekleyebilirsiniz.

Pexels API Anahtarı Alma

Pexels düğmesine ilk tıkladığınızda, bir API anahtarı girmenizi isteyen bir açılır pencere görürsünüz. Ücretsiz bir Pexels hesabına kaydolmak için ‘API Anahtarını Al’ bağlantısını tıklayarak başlayın.

Anlık Görüntüleri Kullanarak Pexels'te Görüntü Bulmak İçin Bir API Anahtarına İhtiyacınız Olacak

Kaydolduktan sonra, ekranın üst kısmındaki kullanıcı simgesine tıklamanız gerekir.

Ardından, açılır menüden ‘Image & Video API’ seçeneğini seçmelisiniz.

Kullanıcı Menüsünden 'Görseller ve Video API'sını seçin ve ardından' API Anahtarınız' Düğmesine tıklayın

Ardından, ‘API Anahtarınız’ düğmesini tıklamanız gerekir. Bu sizi, Pexels’in resimlerini nasıl kullanacağınızı bilmesini sağlayabileceğiniz bir forma götürecektir.

Hizmet şartlarını ve API yönergelerini kabul etmek için kutuyu da işaretlemeniz gerekecektir.

Görselleri Nasıl Kullanmayı Planladığınızı Pexels'e Bildirin

Son olarak, API anahtarınız görüntülenecektir.

Anahtarı panoya kopyalamanız ve ardından web sitenize geri dönmeniz gerekecek.

API Anahtarını Kopyalayın ve WordPress Web Sitenizdeki Alana Yapıştırın

Daha önce olduğu gibi aynı açılır pencereyi görmelisiniz. API anahtarını alana yapıştırmanız ve ardından Doğrula düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Anlık Görüntüleri Kullanarak Pexels'te Görüntü Bulmak İçin Bir API Anahtarına İhtiyacınız Olacak

Artık Pexels’ten Creative Commons lisanslı görseller ekleyebileceksiniz.

Bir Sayfa Oluşturucu ile Creative Commons CC0 Lisanslı Görüntüler Ekleme

SeedProd, işletmeler, blog yazarları ve web sitesi sahipleri için en iyi sürükle ve bırak WordPress sayfa oluşturucusudur. Görüntüler gibi yaygın olarak kullanılan tasarım öğelerini kolayca eklemenizi sağlar.

Plus planı ve üzeri, sitenizde kullanmanız için 2 milyon stok görüntüden oluşan bir kitaplık içerir. Bu görseller telifsizdir ve web için optimize edilmiştir.

SeedProd’u adım adım nasıl kuracağınızı ve kullanacağınızı öğrenmek için, bir açılış sayfasının nasıl oluşturulacağı ve kolayca özel bir WordPress temasının nasıl oluşturulacağı ile ilgili kılavuzlarımızı inceleyin.

SeedProd’un görsel düzenleyicisini kullanırken, bir Görüntü bloğunu sayfaya sürüklemeniz yeterlidir.

SeedProd Kullanarak Görüntü Bloğu Ekleme

Görüntü bloğuna tıkladığınızda, ayarları sol bölmede görüntülenecektir.

‘Yeni Görsel Seçin’ altında, biri kendi görselinizi eklemek için, diğeri ise stok görsel eklemek için iki buton göreceksiniz.

‘Bir Stok Görüntü Kullan’ düğmesini tıklamanız gerekir.

SeedProd'da 'Bir Stok Görüntü Kullan' Düğmesine basın

Bu, SeedProd stok görüntüleri kitaplığı için bir arama formu getirecektir.

İhtiyacınız olan görüntüyü bulmak için arama teriminizi yazmanız ve ardından ‘Ara’ düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Artık SeedProd Stok Görüntü Kitaplığında Arama Yapabilirsiniz

Artık eşleşen her görüntünün önizlemesini göreceksiniz.

Sayfaya eklemek istediğiniz görsele tıklamanız yeterli.

Eşleşen Stok Görseller Görüntülenecek

Artık alternatif metin eklemek, görüntünün boyutunu ve hizalamasını değiştirmek veya bir bağlantı eklemek için SeedProd’un görüntü ayarlarını kullanabilirsiniz.

Görüntünün Alt Etiketini, Boyutunu ve Hizalamasını Ayarlayın

‘Şablonlar’ sekmesine tıklayıp bir stil seçerek görüntünün stilini değiştirebilirsiniz.

Bu şablonlar, resminizin kenarlığını ve aralığını değiştirir.

SeedProd Görüntü Stili Şablonları

‘Gelişmiş’ sekmesinde ek seçenekler bulacaksınız.

Creative Commons Lisanslı Görüntüleri Manuel Olarak Ekleme

Bir eklenti kullanmamayı tercih ederseniz, Creative Commons lisanslı görsellerini manuel olarak bulabilirsiniz. Başlamak için bir stok resim kitaplığı sitesini ziyaret etmeniz gerekir. Kullanmak istediğiniz bir resim bulduğunuzda, onu indirebilir ve ardından sitenize yükleyebilirsiniz.

Ücretsiz stok görüntü kaynakları için, ücretsiz kamu malı ve CC0-Lisanslı görüntüler için kaynaklarla ilgili kılavuzumuza bakın.

İhtiyacınız olan telifsiz hazır görselleri indirdikten sonra, bunları Medya kitaplığınıza veya blog gönderinize yüklemeniz gerekir.

Bunu yapmanın en kolay yolu, WordPress editörüne bir ‘Görüntü’ bloğu eklemek, ‘Yükle’ düğmesini tıklatmak ve ardından bilgisayarınızda Creative Commons görüntüsünü bulmaktır.

Creative Commons Lisanslı Görsellere Atıf Ekleme

Bazı Creative Commons lisansları, bir resim kredisi eklemenizi ve orijinal esere uygun şekilde atıfta bulunmanızı gerektirir.

Örneğin, Creative Commons Attribution-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-ND 2.0) lisansı atıf gerektirir. Lisans, ‘Uygun kredi vermeli, lisansa bir bağlantı sağlamalı ve değişiklik yapılıp yapılmadığını belirtmelisiniz. Bunu herhangi bir makul şekilde yapabilirsiniz, ancak lisans verenin sizi veya kullanımınızı onayladığını ima edecek herhangi bir şekilde yapamazsınız.’

Bazı Creative Commons Lisansları Atıf Gerektirir

Telif hakkı yasalarına uymak ve başka birinin haklarını ihlal etmekten kaçınmak için uygun görsellere atıfta bulunmanız önemlidir.

Bunu yapmak sizi yasal sorunlara ve yükümlülüklere karşı koruyabilir ve aynı zamanda diğer insanların çalışmalarına ve yaratıcılığına saygı göstermenin bir yoludur.

Atıfta bulunmanız gerekip gerekmediğinden emin değilseniz, görüntünün Creative Commons lisansındaki ifadeleri dikkatlice kontrol etmelisiniz.

Yaratıcıya itibar etmek de çok kolaydır. Aşağıdaki resimde, Creative Commons niteliğinin resim başlığına dahil edildiğini görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için, WordPress’te resim kredilerinin nasıl ekleneceğine ilişkin kılavuzumuza bakın.

Doğru Görüntü İlişkilendirme Örneği

Creative Commons şunları eklemenizi önerir:

  • resmin başlığı
  • profil sayfasına bir bağlantı ile yazarın adı
  • orijinal fotoğrafa bağlantı içeren görüntünün kaynağı
  • lisans sözleşmesine bir bağlantı ile kullanılan lisans

Bu eğitimin, WordPress’te Creative Commons lisanslı görselleri nasıl bulacağınızı ve ekleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca, nasıl özel bir Instagram akışı oluşturacağınızı öğrenmek veya blog trafiğinizi nasıl artıracağınızla ilgili ipuçları listemize göz atmak isteyebilirsiniz.