WordPress Widget’ları ve Bloklar – Fark Nedir? (Açıklandı)

WordPress widget’ları ile bloklar arasındaki farkı anlamaya mı çalışıyorsunuz?

WordPress widget’ları ve blokları, gönderilere, sayfalara, kenar çubuklarına ve şablonlara dinamik içerik öğeleri eklemek için kullanılır. Widget’lar 16 yıldır WordPress’in temel bir parçasıyken, bloklar 2018’den beri yalnızca platformun bir parçası. Benzer işlevleri yerine getiriyorlar, ancak aynı değiller.

Bu yazıda, WordPress widget’ları ve blokları arasındaki farkı açıklayacağız, böylece bunları doğru şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

WordPress widget'ları ve blokları arasındaki farkı anlama

İşte bu makalede ele alacağımız konulara hızlı bir genel bakış.

WordPress Widget’ları nedir?

WordPress widget’ları, kenar çubukları gibi widget’a hazır alanlara ekleyebileceğiniz dinamik içerik öğeleridir.

Widget’lar WordPress 2.2’de tanıtıldı (Mayıs 2007). Amaç, kullanıcılara, örneğin blog gönderilerinin sonuna aynı öğeyi tekrar tekrar eklemek zorunda kalmadan veya bir kenar çubuğu oluşturmak ve bir şeyi manuel olarak kodlamak için WordPress tema dosyalarını düzenlemek zorunda kalmadan web sitelerine özelleştirilebilir öğeler eklemenin kolay bir yolunu sağlamaktı. Google AdSense izleme kodları gibi.

Kullanıcılar, genel tema dosyalarının veya blog gönderilerinin parçası olması gerekmeyen widget’ları kullanarak içerik veya özellikler ekleyebilir.

Widget’lar, kullanıcıların kolayca banner reklamlar veya e-posta kayıt formları eklemelerine izin vererek ideal WordPress bloglarını oluşturmalarını çok daha kolay hale getirdi.

Yavaş yavaş, neredeyse tüm WordPress temaları, tasarımlarına ve düzenlerine widget’a hazır alanlar ekleyerek widget’ları uyarladı. Bunlar çoğunlukla kenar çubukları ve alt bilgilerdi.

WordPress widget düzenleyicisi, 2021’de WordPress 5.8 piyasaya sürülene kadar böyle görünüyordu.

Eski widget ekranı

WordPress’teki Bloklar nedir?

Bloklar, kullanıcıların WordPress içerik düzenleyicisini kullanarak bir alana ekleyebilecekleri öğelerdir. WordPress, WordPress 5.0’daki bu blok tabanlı içerik düzenleyicisine geçti.

Geliştirme kod adı olan Gutenberg editörü olarak da anıldığını görebilirsiniz.

Bloklar, widget’lara çok benzer çünkü her biri sayfanın veya gönderinin tek bir öğesini işler. Ancak widget’lardan farklı olarak, bloklar yalnızca yazı ve sayfa düzenleyicinin bir parçası olarak tanıtıldı, bu da site altbilgisi veya kenar çubuğu gibi alanlara kolayca eklenemeyecekleri anlamına geliyor.

Paragraf, resim, galeri, e-posta kayıtları gibi eklentiye özgü bir özellik veya bir video yerleştirme dahil olmak üzere herhangi bir öğe için bir gönderiye veya sayfaya bir blok eklenebilir.

WordPress'te blok düzenleyici

Kapaklar, desenler, tablolar, sütunlar, gruplar ve daha fazlası gibi tasarım düzeni öğeleri eklemek için bloklar da vardır.

Daha fazla bilgi edinmek için, güzel içerik düzenleri oluşturmak için varsayılan düzenleyicinin nasıl kullanılacağını gösteren eksiksiz WordPress blok düzenleyici eğitimimize bakın.

WordPress’te Widget’lar ve Bloklar Arasındaki Fark

WordPress 5.8’e kadar, widget’lar ve bloklar arasındaki fark oldukça açıktı.

Kullanıcılar, temalarının widget’a hazır alanlarına widget’lar ekledi. Öncelikle yazı/sayfa içeriği olmayan öğeleri görüntülemek için kullanılıyorlardı. Örneğin, son gönderi listeleri, önemli bağlantılar, banner reklamlar, formlar ve daha fazlası.

Ancak, widget’lar ve bloklar arasındaki fark artık oldukça bulanık hale geldi.

Widget’lar, bir WordPress web sitesindeki kenar çubukları gibi widget’a hazır alanlarda kullanılabilen bağımsız öğelerdir.

Bloklar ayrıca, blok düzenleyici aracılığıyla erişebileceğiniz bağımsız öğelerdir. Yazılar ve sayfaların yanı sıra widget’a hazır alanlarda kullanılabilirler. Temanız tam site düzenleyiciyi etkinleştirdiyse, bunları şablonlarda da kullanabilirsiniz.

Widget’lar, geliştiricilerin iletişim formları, referanslar, sosyal medya beslemeleri ve daha fazlası gibi diğer unsurların çıktısını almasına izin veren ilk araçlardı.

Bununla birlikte, aynı bloklar kullanılarak elde edilebilir. En iyi WordPress eklentilerinin birçoğu artık her yere ekleyebileceğiniz bloklarla birlikte geliyor.

Eklenti blokları

Örneğin, WPForms bir formu görüntülemek için herhangi bir yere ekleyebileceğiniz bir iletişim formu bloğu ile birlikte gelir.

Benzer şekilde, Hepsi Bir Arada SEO içindekiler tablosu, HTML site haritası, kırıntı gezintisi ve daha fazlası için bloklarla birlikte gelir.

Blok Tabanlı Widget Düzenleyici

WordPress, blok düzenleyiciyi, widget’a hazır alanlar da dahil olmak üzere web sitenizin tüm alanlarını düzenlemek için uyarlamayı planladı.

Bunu gerçekleştirmek için, yeni blok tabanlı pencere öğesi düzenleyicisi WordPress 5.8’de tanıtıldı.

Kullanıcılar artık temalarının widget’a hazır alanlarında blokları kullanabiliyordu.

Blok widget düzenleyicisi

Widget’lar hala Görünüm » Widget’lar Menü.

Ancak, tanımlanmış herhangi bir widget hazır alanı olmayan blok tabanlı bir tema kullanıyorsanız, o zaman onu orada göremeyebilirsiniz. Göreceksin Görünüm » Editör yerine.

Widget ekranı olmayan site editörü

Eski WordPress widget’larının çoğu zaten aynı şeyi yapabilen bloklara sahiptir.

Yeni blok ekle düğmesine (+) tıklayın ve Widget’lar olarak kategorize edilmiş bir grup blok bulacaksınız.

Widget blokları

Bunlar hala bloklardır, ancak kullanıcıların bu blokların eski parçacıklar gibi davrandığını anlayabilmeleri için yalnızca parçacıklar olarak kategorize edilirler.

Ancak, bir kullanıcının yine de alternatif bloğu olmayan eski bir pencere öğesini kullanması gerekiyorsa, bunu Eski Pencere Öğeleri bloğunu kullanarak yapabilir.

Eski widget bloğu

Bir WordPress eklentisinin gönderilere ve sayfalara ekleyebileceğiniz bir bloğu varsa, artık aynı bloğu widget’a hazır alanlarda da kullanabilirsiniz.

Tema geliştiriciler, kullanıcıların web sitelerinin farklı alanlarına ekleyebilecekleri özel bloklar da oluşturabilir.

WordPress Widget’larının Geleceği

WordPress, bir WordPress web sitesindeki içeriği düzenlemek için daha sezgisel ve birleşik bir yol kullanmaya doğru ilerliyor.

Bu, eski widget’ların artık kullanılamayacağı anlamına gelir. WordPress temaları ve eklenti geliştiricileri, ürünlerine zaten blok düzenleyiciyi uyarlıyor ve destek ekliyor.

Ancak, birçok WordPress teması hala eski widget’ları kullanıyor. Benzer şekilde, birçok WordPress eklentisi hala kısa kodlar ve eski widget’lar kullanıyor.

Hala eski widget’ları kullanmanız gerekiyorsa, WordPress’te blok widget’ları devre dışı bırakabilirsiniz.

Basit yol, bunu kullanarak yapmak olacaktır. ücretsiz WPCode eklentisi Bu, düzinelerce eklenti eklemeden WordPress’i özelleştirmenize olanak tanır.

Blok widget’larını devre dışı bırakmak için kullanabileceğiniz önceden hazırlanmış bir snippet’e sahiptir.

WPCode kitaplığından Devre Dışı Bırak Widget Blokları snippet'ini seçin

Alternatif olarak, şunları da kullanabilirsiniz: Klasik Widget’lar Eklenti. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Aktivasyon üzerine eklenti, blok tabanlı pencere öğesi düzenleyicisini eski pencere öğesi sayfasıyla değiştirecektir.

Not: Classic Widgets eklentisi yalnızca 2024 yılına kadar desteklenecektir. Bu tarihten sonra eklenti güncellenmeyecek veya bakımı yapılmayacaktır, bu nedenle kullanmanızı öneririz. WPCod özelleştirmenizi geleceğe hazırlamak için.

Bloklara Karşı Widget’lar – Hangisi Daha İyi?

Kullanıcıların yeni blok tabanlı pencere öğesi düzenleyicisini mümkün olan en kısa sürede kullanmaya başlamalarını öneririz çünkü WordPress gelişiminin yönü budur.

Kullanımı kolay, modern ve önceki Pencere Öğeleri ekranından daha esnektir.

Web sitenizdeki bir WordPress eklentisi veya teması blok tabanlı widget’ları desteklemiyorsa, geliştiriciye ulaşıp widget’larını bloklara dönüştürmesini isteyebilirsiniz.

Bir güncelleme yayınlama planları yoksa, bunları değiştirmek için kolayca alternatif eklentiler veya temalar bulabilirsiniz.

Bu makalenin, WordPress widget’ları ile bloklar arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca, WordPress için en iyi blok eklentileri seçimimize bakmak veya blok düzenleyici ile sayfa oluşturucular arasındaki fark hakkındaki kılavuzumuza bakmak isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter Ve Facebook.