WordPress Widget Geçmişi Nasıl İzlenir (Kolay Yöntem)

Sitenizdeki widget’larda yapılan değişiklikleri izlemek için WordPress widget geçmişinizi izlemek ister misiniz?

Widget’lar, web sitenize ekleyebileceğiniz içerik bloklarıdır. Kenar çubuklarınıza kayıt formları, resimler, son gönderiler ve daha fazlası gibi farklı öğeler eklemenize olanak tanırlar. Widget geçmişini izleme, değişiklikleri kolayca izlemenize ve gerektiğinde geri almanıza olanak tanır.

Bu yazıda, WordPress widget geçmişinizi kolayca nasıl takip edeceğinizi göstereceğiz.

WordPress'te widget geçmişi nasıl izlenir?

Neden WordPress Widget Geçmişini İzlemelisiniz?

Varsayılan olarak, WordPress, gönderiler ve sayfalar gibi içerik türleri için revizyon adı verilen bir özellikle birlikte gelir. Revizyonlar, hangi kullanıcı tarafından hangi değişikliklerin yapıldığını kolaylaştırır ve gerektiğinde bu değişiklikleri kolayca geri almanıza olanak tanır.

Ancak, WordPress widget’ları için yerleşik bir revizyon özelliği yoktur.

Widget geçmişini izlemek, WordPress web sitenizdeki widget’larda yapılan değişiklikleri takip etmenizi sağlar. Bir widget’ı hangi kullanıcının eklediğini, kaldırdığını veya değiştirdiğini görebilir ve ardından widget’ınızı düzenleyerek bu değişiklikleri koruyabilir veya geri alabilirsiniz.

Benzer şekilde, bir pencere öğesindeki bir şey çalışmayı durdurduysa, soruna hangi değişikliklerin neden olduğunu belirleyebilir ve bunları manuel olarak düzeltebilirsiniz.

Bununla birlikte, WordPress’te widget geçmişini kolayca nasıl takip edeceğimize bir göz atalım.

WordPress Widget Geçmişini Kolayca İzleme

WordPress widget geçmişini izlemenin en kolay yolu, Basit Tarih Eklenti.

İlk olarak, yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Basit Tarih Eklenti. Yardım için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Eklentinin yalnızca eklenti etkinleştirildikten sonra yapılan değişiklikleri izleyeceğini unutmayın.

Eklentiyi kurduktan sonra, WordPress widget’larınızda birkaç değişiklik yapalım. Basitçe şuraya gidin: Görünüm » Widget’lar sayfasına gidin ve mevcut pencere öğelerinizde bazı değişiklikler yapın.

Widget'ta değişiklikler yapın

Widget değişikliklerinizi kaydetmek için Güncelle düğmesine tıklamayı unutmayın.

Bundan sonra, şuraya gidebilirsiniz: Pano » Basit Geçmiş WordPress yönetici alanı içindeki sayfa.

Widget’larınızda yaptığınız değişikliklerin en üstte göründüğünü göreceksiniz.

Widget görünümü değiştirir

Widget değişikliklerinin yanı sıra Basit Geçmiş, web sitenizdeki aşağıdaki değişiklikleri ve kullanıcı etkinliğini de izleyebilecektir:

  • tema güncellemeleri
  • eklenti kurulumu
  • kenar çubuğu gereci geçmişi
  • Yorum geçmişi
  • kullanıcı girişleri
  • Kullanıcı profilleri

Eklentinin ayarlarını değiştirmek istiyorsanız, o zaman basitçe şu adrese gidebilirsiniz: Ayarlar » Basit Geçmiş WordPress yönetici panosundan.

Panodan Basit geçmiş ayarlarına gidin

Buradan eklenti ayarlarını ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilirsiniz.

WordPress sitenizin widget geçmişini doğrudan panodan izlemek istiyorsanız, ‘Geçmişi Göster’ seçeneğinin yanındaki ‘Kontrol panelinde’ seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Bu, basitçe şuraya giderek Basit Geçmişe erişmenizi sağlayacaktır. Pano » Basit Geçmiş WordPress yönetici panelinden.

Gösterge tablosu sayfanızın yanı sıra günlük sayfanızda da göstermek istediğiniz öğe sayısını da seçebilirsiniz.

Ek olarak, web siteniz hakkında günlük günlük güncellemeleri almak istiyorsanız, yanındaki kutuyu işaretleyerek RSS beslemesi seçeneğini etkinleştirebilirsiniz.

Memnun kaldığınızda alttaki ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesini tıklamayı unutmayın.

RSS Alanını Etkinleştir

Ardından, Hata Ayıklama sekmesine geçmek isteyebilirsiniz. Buradan, Kaydediciler olarak görüntülenen tüm günlük olaylarını görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca, eklentinin WordPress veritabanınızda oluşturduğu tabloların adlarını da görebileceksiniz.

Hata ayıklama seçenekleri

Eklenti, günlük dosyasını bilgisayarınıza kolayca indirmenize de olanak tanır.

Eklentinin ayarlar sayfasındaki Dışa Aktar sekmesine geçin ve dışa aktarma için hangi biçimi kullanmak istediğinizi seçin.

JSON veya CSV biçimini seçebilirsiniz. CSV dosyalarını Google E-Tablolar veya Microsoft Excel gibi herhangi bir elektronik tablo yazılımında açabileceğiniz için CSV seçeneğini kullanmanızı öneririz.

CSV seçeneğini kontrol edin

Bundan sonra, Dışa Aktarma Dosyasını İndir düğmesine tıklayın ve eklenti tarayıcınıza bir indirme dosyası gönderecektir.

Bir elektronik tablo yazılımında açtığınızda nasıl görüneceği aşağıda açıklanmıştır.

Excel dosyası

Son düşünceler

Bir etkinlik günlüğüne sahip olmak, web sitenizi güvende tutmanıza yardımcı olduğu için çok önemlidir. Basit Tarih, bunu widget’lar ve diğer birçok eklenti için yapar.

gibi diğer eklentiler WPForms WordPress form oluşturmaya revizyonlar ekledik ve WPCod ayrıca özel kod parçacıkları için sürüm kontrolü ekledi.

Son olarak, WordPress güvenliği için kapsamlı bir etkinlik günlüğü çözümü arıyorsanız, WP Activity Log eklentisine bir göz atmanızı öneririz.

Umarız bu eğitim, WordPress widget geçmişinizi nasıl kolayca takip edeceğinizi öğrenmenize yardımcı olmuştur. Ayrıca, bir podcast’in nasıl başlatılacağına ilişkin kılavuzumuza ve mağazanız için en iyi WooCommerce eklentilerinden en iyi seçimlerimize de göz atmak isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter ve Facebook.