WordPress Eklentilerinin Veri Toplamasına İzin Vermeli miyim?

Geçenlerde okuyucularımızdan biri, sitenizdeki WordPress eklentilerine kullanım verilerini toplama izni vermenin uygun olup olmadığını sordu.

Web sitesi kullanım verilerini eklenti geliştiricilerle paylaşmanın güvenlik endişeleri olup olmadığı ve bunu yapmanın herhangi bir faydası olup olmadığı konusunda endişeliydiler.

Bu makalede, eklentilerin WordPress sitenizden veri toplamasına izin vermenin artılarını ve eksilerini ve ne zaman kabul edilemez bir güvenlik riski oluşturduğunu tartışacağız.

Eklentilerin Sitemden Veri Toplamasına İzin Vermeli miyim?

Hangi WordPress Eklentileri Web Sitenizden Veri Toplar?

Çoğu eklenti YAPAMAZ WordPress web sitenizden herhangi bir veri toplayın. Ancak bazı eklentiler, eklentinin geliştirilebilmesi için anonim kullanım verilerini geliştiricilerle paylaşmanızı isteyebilir.

Örneğin, WPForms eklentisinin Çeşitli Ayarlar sayfasında ‘Kullanım Takibine İzin Ver’ adlı bir seçenek bulacaksınız.

Bazı Eklentiler Sizden Kullanım Takibine İzin Vermenizi İstemektedir

Açıklama, ‘Kullanım verilerini izlememize izin vererek, hangi WordPress yapılandırmalarını, temalarını ve eklentilerini test etmemiz gerektiğini bileceğimiz için size daha iyi yardımcı olabiliriz’ şeklinde açıklıyor.

Eklenti incelemeleri bırakmaya benzer şekilde, anonimleştirilmiş verileri saygın eklentilerle paylaşmak, eklenti geliştiricilerini desteklemek için yararlı bir yoldur.

WordPress.org kuralları, tüm ücretsiz eklentilerin bu tür bir kullanım izlemeyi etkinleştirmeden önce kullanıcının onayını alması ZORUNLU olmasını gerektirir, bu nedenle siz özellikle yetkilendirmediğiniz sürece hiç kimsenin web sitenizin verilerini toplamadığından emin olabilirsiniz.

Artık eklenti geliştiricilere yardımcı olan kullanım verisi türleri hakkında bilgi edinmek ilginizi çekebilir.

Eklentilerimiz Tarafından Toplanan Kullanım Verilerini Nasıl Kullanıyoruz?

Size kendi bakış açımızı sunmak ve eklentilerimizden topladığımız veri türlerinin yanı sıra verileri ürünlerimizi geliştirmek için nasıl kullandığımız hakkında bilgi vermek yararlı olabilir.

Müthiş MotifDomainpozitif’ın arkasındaki şirket, 25 milyondan fazla web sitesi tarafından kullanılan bir dizi ücretsiz ve premium WordPress eklentisi geliştiriyor.

Eklentilerimiz şunları içerir: OptinCanavar, Canavar Bilgileri, WPForms, SeedProd, WP Posta SMTP’si, RafflePress, Hepsi Bir Arada SEO, Balonu Parçalave daha fazlası.

Eklentilerimizden bazıları size anonim kullanım takibini etkinleştirme seçeneği sunar. Bu, her eklentiyi geliştirmemize ve gelecekteki özellik geliştirme hakkında daha iyi kararlar almamıza yardımcı olur.

Topladığımız veriler her zaman anonimdir. Web sitenize hiçbir şekilde bağlı değildir. Örneğin, işte bir ekran görüntüsü OptinCanavar Çeşitli ayarlar sayfası.

OptinMonster Sizden Anonim Kullanım Takibini Paylaşmanızı İstiyor

Topladığımız verileri telemetri olarak düşünebilirsiniz. Eklentimizin gerçek zamanlı olarak nasıl kullanıldığını izlememizi sağlar.

Eklentilerimizin sizin belirli web sitenizde değil, tüm kullanıcı tabanımızda nasıl kullanıldığını aradığımızı anlamanız önemlidir.

Bu, belirli bir web sitesinde hangi ayarların ve eklentilerin çalıştırıldığını asla bilemeyeceğimiz anlamına gelir. syedbalkhi.com. Ancak, örneğin, eklentimizin belirli bir sürümünü kuran tüm kullanıcıların yüzdesini keşfedebileceğiz.

PHP sürümünüz, MySQL sürümünüz ve yerel ayar / dil dahil olmak üzere WordPress barındırma sağlayıcınız tarafından kullanılan sunucu ortamı hakkında bilgi toplamayı da yararlı buluyoruz.

Bu, kullanıcılarımız arasında en popüler sürümler için eklentilerimizi test etmemizi sağlar. Ayrıca, eski sürümleri güvenli bir şekilde kullanımdan kaldırarak kodlama standartlarını geliştirmemize olanak tanır.

Örneğin, aşağıdaki şema, eklentilerimizden birinin kullanıcıları tarafından kullanılan farklı PHP sürümlerini göstermektedir. PHP 5.5’in çok az kullanıcı tarafından kullanıldığını gösteriyor ve bu, PHP’nin bu sürümü için desteği kaldırıp kaldırmamaya karar vermemize yardımcı oluyor.

Topladığımız Veriler, PHP'nin Hangi Sürümlerini Destekleyeceğimiz Hakkında Karar Vermemizi Sağlıyor

Ayrıca hangi eklenti özelliklerinin kullanıldığı ve hangi ayarların aktif olduğuyla da ilgileniyoruz. Bu bilgi, hangi özelliklerin iyi performans gösterdiği ve hangilerinin olmadığı konusunda bize daha iyi bir fikir verir.

Bunun yanı sıra, eklenti güncellemelerimizin WordPress endüstrisinde çok sık meydana gelen diğer popüler eklentilerle herhangi bir çakışmaya yol açmamasını sağlamak için eklentiler arası ve tema uyumluluğumuzu geliştirmek için toplu veriler topluyoruz.

Yine, bunların hepsi genel, birleştirilmiş verilerdir ve hiçbir şekilde size ve belirli web sitenize bağlı değildir.

ASLA web sitenizin ziyaretçileri, müşterileri hakkında herhangi bir veri veya diğer herhangi bir kişisel olarak tanımlanabilir bilgi toplamıyoruz.

WordPress Eklentilerinin Sitenizden Veri Toplamasına İzin Vermeli Misiniz?

Artık kullanım verilerini paylaşmanın eklenti geliştiriciye sağladığı faydaları görebildiğinize göre, eklentilerin WordPress sitenizden veri toplamasına izin verip vermemeniz gerektiği sorusunu yanıtlayacağız. Bu kararın duruma göre verilmesi gerekir. İşte bazı yönergeler.

Anonim Kullanım Takibi

Saygın bir eklenti web sitenizden anonim olarak veri topladığında, kullanım verilerini geliştiriciyle paylaşmak normalde güvenlidir.

Yazarın itibarını arayabilirsiniz. Eklenti popülerse, verileri sorumlu bir şekilde toplayacaklarından ve kullanacaklarından emin olabilirsiniz. Hatta onlara ulaşıp topladıkları verileri nasıl kullandıklarını sorabilirsiniz.

Ayrıca, web sitenize gerekli özellikleri eklemek için eklentiye güveniyorsanız, anonim kullanım verilerini paylaşarak geliştiricinin eklentiyi geliştirmesine ve özellikler eklemesine yardımcı olabilirsiniz.

Web Sitenize veya E-posta Adresinize Bağlı Veriler

Ancak, tüm veriler anonim olarak toplanmaz. Örneğin, kullanım etkinliğinizi belirli web sitenize veya hatta bireysel bir e-posta adresine bağlayan eklentiler olabilir.

Bu durumlarda dikkatli olmalısınız. Normalde web siteniz hakkında bu kadar ayrıntılı bilgileri özgürce üçüncü şahıslarla paylaşmak iyi bir fikir değildir.

WordPress güvenlik en iyi uygulamaları hakkındaki kılavuzumuzu okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Nulled veya Korsan Eklentiler

Ayrıca, web sitenizi güvende tutmak istiyorsanız, geçersiz temaları ve eklentileri veya premium WordPress ürünlerinin korsan kopyalarını asla kullanmamalısınız.

Çünkü nasıl değiştirildiğini bilmenin hiçbir yolu yok. İzniniz olmadan web siteniz hakkında hassas bilgiler toplayabilirler. Hatta kullanıcılarınıza kötü amaçlı yazılım yayabilir veya bilgisayar korsanlarının sitenize erişmesine izin verebilirler.

Nulled ve korsan eklentiler ciddi bir güvenlik riski oluşturur. Bu nedenle, geçersiz veya korsan bir eklentiden veya temadan veri toplanmasına asla izin vermemenizi öneririz. Daha fazla ayrıntı için, geçersiz WordPress temalarından ve eklentilerinden neden kaçınmanız gerektiğine ilişkin kılavuzumuza bakın.

Umarız bu eğitim, eklentilerin sitenizden veri toplamasına izin verip vermemeniz gerektiğini öğrenmenize yardımcı olmuştur. Ayrıca, WordPress performansınızı nasıl hızlandıracağınızı veya iş siteleri için sahip olunması gereken WordPress eklentilerinden oluşan uzman seçimimizi öğrenmek isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter Ve Facebook.