WordPress Admin’e Bildirim Merkezi Nasıl Eklenir?

Eklentilerinizden ve temalarınızdan sürekli WordPress yönetici bildirimleri alıyor musunuz?

Bu bildirimleri alıp ekranın üst kısmındaki kullanışlı, gözden uzak bir açılır menüye yerleştirebilseydiniz iyi olmaz mıydı?

Bu yazıda, WordPress’e nasıl bildirim merkezi ekleyeceğinizi göstereceğiz.

WordPress'te Bildirim Merkezi Nasıl Eklenir?

Neden WordPress’te Bildirim Merkezi Eklemelisiniz?

WordPress web sitenizde, sitenizin yönetici alanında eklenti ve tema yazarlarından gelen bildirimleri göreceksiniz. Çok fazla eklentiniz varsa, bu yönetici bildirimleri kontrolden çıkabilir ve bazen ekranın yarısını kaplayabilir.

Bildirim aşırı yüklemesi yalnızca WordPress ile ilgili bir sorun değildir. Bu nedenle akıllı telefon geliştiricileri, kilit ekranı veya kaydırma hareketleriyle bildirimleri yönetmeyi kolaylaştırmak için çok çalışıyor.

Facebook, belirli kişiler veya sayfalar için bildirimleri görebileceğiniz ve yönetebileceğiniz bir açılır bildirim alanı sağlayarak benzer bir şey yapar.

Facebook Bildirim Alanı

Yönetici araç çubuğunuza bir bildirim merkezi ekleyerek bunu WordPress blogunuzda da yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, WordPress’te bir bildirim merkezinin nasıl ekleneceğine bir göz atalım.

WordPress’te Bildirim Merkezi Nasıl Eklenir?

Yapmanız gereken ilk şey, yüklemek ve etkinleştirmek Yönetici Bildirimleri Yöneticisi Eklenti. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Aktivasyon üzerine, eklenti tüm yeni bildirimleri yakalamaya başlayacaktır. Çalışmaya başlaması için herhangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur.

Yönetici bildirimleri, WordPress panosundan taşınacak ve WordPress araç çubuğundaki tek bir merkezi konumda, üst çubuktaki kullanıcı adınızın yanında, ‘Merhaba Yönetici’ selamlamasının hemen yanında görüntülenecektir.

Başlangıç ​​olarak, görüntülenecek yeni bildirim olmayacak. Bunun yerine eklenti, yeni bildirimlerin nerede görüntüleneceğini bildiren bir mesaj gösterir.

Etkinleştirmeden Sonra Eklenti Bildirimlerin Nerede Görüntüleneceğini Gösterecek

Bazı bildirimler olduğunda, yönetici araç çubuğunuzda yeni bildirimlerin sayısı vurgulanacaktır.

Ekranın üst kısmındaki ‘Yönetici bildirimleri’ bağlantısını tıkladığınızda, altında her bir yönetici bildirimini listeleyen bir panel görünecektir.

WordPress Bildirim Merkezi Önizlemesi

Doğrudan bildirim merkezinden düğmelere veya bağlantılara tıklayarak bir bildirimle doğrudan etkileşim kurabilirsiniz.

Bir bildirimi tamamladığınızda, sağ üst köşedeki ‘X’ simgesine tıklayarak bildirimi kapatabilirsiniz. Veya söz konusu bildirimi bir daha asla görmek istemiyorsanız, alttaki ‘Bildirimi sonsuza kadar gizle’ bağlantısını tıklamanız yeterlidir.

Yönetici Bildirimleri Ayarlarını Düzenleme

Basitçe şuraya gidin: Ayarlar » Yönetici Bildirimleri eklentiyi yapılandırmak için sayfa.

Buradan, yeni bildirim merkezinizde hangi tür yönetici bildirimlerinin görüneceğini seçebilirsiniz. Ayrıca, WordPress kontrol panelinde her zamanki gibi görünecek bazılarını seçebilir veya tamamen gizleyebilirsiniz.

Yönetici Bildirimleri Ayarları

Burada her tür standart yönetici bildirimi için ayarlar bulacaksınız:

  • Değiştirilen bir ayar gibi sitenizde yapılan değişikliklerle ilgili yeşil başarı bildirimleri
  • Sitenizde bir şeyler ters gittiğinde görünen kırmızı hata bildirimleri
  • Bir şeyin dikkatinizi gerektirdiğini size bildiren sarı uyarı notları
  • Basit bilgileri görüntüleyen mavi bilgi bildirimleri

Sayfanın alt kısmına yakın bir yerde, bildirimlerin gizlenme şeklini ve bildirim merkezinin yandan mı kaydırılacağını yoksa açılır pencere olarak mı görüntüleneceğini özelleştirebilirsiniz.

Diğer Yönetici Bildirimleri Ayarları

Ayarlarınızdan memnun olduğunuzda, sayfanın en altına indiğinizden emin olun ve ayarlarınızı kaydetmek için ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesini tıklayın.

WordPress bildirim merkeziniz artık kuruldu ve tüm mesajlarınız hemen üst yönetici çubuğunda görünmeye başlayacak.

Umarız bu eğitim, WordPress’te nasıl bildirim merkezi ekleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olmuştur. Ayrıca ücretsiz bir iş e-posta adresi oluşturmayı öğrenmek veya web siteniz için neden WordPress kullanmanız gerektiğini gösteren önemli nedenler listemize göz atmak isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter ve Facebook.