WooCommerce’de Dolandırıcılık ve Sahte Siparişler Nasıl Önlenir?

WooCommerce mağazanızda dolandırıcılığı ve sahte siparişleri önlemek istiyor musunuz?

Dolandırıcılık ve sahte siparişler, bir çevrimiçi mağaza için ciddi kayıplara neden olabilir. Şans eseri, spam’i önlemek ve hileli siparişleri engellemek için etkili araçlar var.

Bu yazıda size WooCommerce’de dolandırıcılığı ve sahte siparişleri kolayca nasıl önleyeceğinizi göstereceğiz.

WooCommerce'de sahte ve hileli siparişleri engelleme

Neden WooCommerce’de Dolandırıcılığı ve Sahte Siparişleri Önlemeniz Gerekiyor?

Hileli ve sahte siparişler, bir işletme için ciddi mali kayıplara neden olabilir. Bu nedenle, çevrimiçi mağazanızı izlemeniz ve dolandırıcılık ve sahte siparişleri önlemeniz gerekir.

Geçen yıl, çevrimiçi mağazalar hileli ödemeler, ters ibrazlar ve sahte siparişler nedeniyle 20 milyar dolardan fazla gelir kaybetti.

Bazı e-ticaret mağazaları için, toplam hileli sipariş maliyetleri, toplam gelirin %4’ünden daha yüksekti.

Çok sayıda sahte sipariş, genellikle kolayca önlenebilen istenmeyen postalardır. Bazı siparişler daha kötü niyetlidir ve yalnızca bir çevrimiçi işletmeyi kızdırmak veya taciz etmek için verilir.

Hileli siparişlerin geri kalanı, birkaç hızlı para kazanmaya çalışan dolandırıcılardır.

Bununla birlikte, WooCommerce’de dolandırıcılık ve sahte siparişlerin nasıl önleneceğine bir göz atalım.

İşte bu kılavuzda ele alacağımız tüm ipuçlarına hızlı bir genel bakış.

1. Bir WooCommerce Dolandırıcılık Önleme Eklentisi Kullanın

WooCommerce’de hileli ve sahte siparişleri önlemenin en kolay yolu, dolandırıcılığı önleyici bir eklenti kullanmaktır.

Öncelikle, WooCommerce Anti-Fraud eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Aktivasyon üzerine, ziyaret etmeniz gerekir WooCommerce » Ayarlar sayfasına gidin ve Dolandırıcılığı Önleme sekmesine geçin.

Dolandırıcılığı Önleme ayarları

Buradan, minimum ve yüksek risk eşiği puanı belirleyebilirsiniz.

Bunun altında, sipariş durumunu risk puanına göre değiştirebilirsiniz. Örneğin, bir siparişin otomatik olarak iptal edileceği bir puan belirleyebilir ve bir siparişi beklemeye almak için bir puan belirleyebilirsiniz.

Sipariş durumu puanını değiştir

Ayarlarınızı kaydetmek için ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesine tıklamayı unutmayın.

Ardından, Kurallar sekmesine geçmeniz gerekir. Buradan kuralları yapılandırabilir ve onlara bir risk puanı atayabilirsiniz.

Örneğin ilk siparişini veren bir müşteri için 5 puanlık bir puan belirleyebilirsiniz.

Risk puanını hesaplama kuralları

Şüpheli IP adresleri, e-postalar, güvenli olmayan ülkeler, coğrafi konumlarla eşleşen IP adresleri ve daha fazlası için puanlar belirleyebilirsiniz.

Kuralları ve atanan puanları dikkatlice inceleyin ve gerekirse değişiklik yapın. Emin değilseniz, varsayılan ayarlar çoğu e-Ticaret web sitesi için uygundur.

Mağazanızda ödeme seçeneği olarak PayPal kullanıyorsanız PayPal sekmesine geçiş yapabilirsiniz. Buradan, kullanıcıların PayPal e-posta adreslerini doğrulamasını zorunlu kılabilirsiniz.

Kullanıcılardan PayPal e-postalarını doğrulamalarını isteyin

Eklenti ayrıca üçüncü taraf dolandırıcılık tespit hizmeti Maxmind ile bağlantı kurmanıza da olanak tanır.

Bu ücretli hizmet, şüpheli ödeme ayrıntıları, e-postalar, IP adresleri ve daha fazlası hakkında veri toplamak için küresel bir veritabanı kullanır.

Daha sonra bu puanı eklenti risk puanınıza ekleyebilir ve bu puan daha yüksek olduğunda ne yapacağınızı seçebilirsiniz.

MinFraud ayarları

Ayarlarınızdan memnun kaldığınızda, onları kaydetmek için ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesine tıklamayı unutmayın.

Dolandırıcılık Algılama Etkinliğini Görüntüleme

Eklenti, eklenti etkinliğini anlaşılması kolay bir biçimde görebileceğiniz daha kolay bir gösterge panosuyla birlikte gelir.

WordPress yönetici kenar çubuğunuzdaki Anti Fraud menü öğesini tıklamanız yeterlidir. Buradan tüm siparişlerinizle ilgili istatistikleri görebilirsiniz.

Mağazanızdaki dolandırıcılık algılama etkinliğini görüntüleyin

Dolandırıcılığı önleme eklentisi, WooCommerce mağazanızdaki sahte ve hileli siparişlerin çoğunu yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Ancak, daha katı önlemlere ihtiyacınız varsa, ek WooCommerce dolandırıcılık önleme ipuçlarını okumaya devam edin.

2. Dolandırıcılığı Otomatik Olarak Engellemek için Stripe Radar ve 3D Secure Kullanın

Stripe, dünyadaki en popüler çevrimiçi ödeme çözümüdür. Var FunnelKit tarafından WooCommerce Stripe ağ geçidi bu, WooCommerce’i Stripe ile düzgün bir şekilde bağlamanıza yardımcı olur, böylece varsayılan olarak SCA’nın yanı sıra 3D Secure ödeme seçeneğinden yararlanabilirsiniz.

Bu yöntem, WooCommerce’de ana ödeme ağ geçidiniz olarak Stripe kullanmanızı gerektirir. İlk önce yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. WooCommerce eklentisi için şerit FunnelKit tarafından. Yapılandırıldıktan sonra, dolandırıcılık işlemlerine karşı korunmanıza yardımcı olmak için Apple Pay, Google Pay ve diğer ayarları yapmanızda size yol gösterecektir.

Bunun dışında, Stripe adlı bir özellik de sunar. Şerit Radar hileli işlemlere karşı mücadeleye yardımcı olmak için. Bu, işletmeniz için ters ibraz risklerini azaltan güçlü bir algoritma setidir.

Temel olarak Stripe, siparişleri engellemek için makine öğrenimini kullanır. Makine öğrenimi, dünya çapında Stripe kullanan milyonlarca şirketin verileri üzerinde eğitilmiştir.

Sahte ve hileli siparişleri azaltmaya yardımcı olmak için kendi e-Ticaret web sitelerimizde Stripe Radar kullanıyoruz.

Makine öğrenimi algoritmalarının yanı sıra, izin verme ve engelleme listeleri ve daha fazlasıyla özel kurallar da belirleyebilirsiniz.

Şerit Radar Kuralları

Ne yazık ki, tüm WooCommerce ağ geçitleri bu sağlam özelliklere sahip değildir. Stripe’a geçmek istiyorsanız, yardımcı olabilecek WooCommerce uzmanları oldukları için FunnelKit ekibiyle konuşmanızı öneririz.

3. Kapıda Ödeme Seçeneğinin Dikkatli Kullanılması

Birçok ülkede ‘Kapıda Nakit’ popüler bir ödeme seçeneğidir. Ancak bu mağazalar kendilerini sahte ve hileli siparişlere karşı daha savunmasız buluyor.

Kullanıcılar sahte bir adresle sipariş verebilir, siparişi kabul etmeyi reddedebilir veya sevk edilmiş bir siparişi iptal edebilir.

Bir siparişi gönderdikten sonra, o paketin nakliyesi ve iadesi için cebinizden ödeme yapacaksınız.

Alabileceğiniz sahte sipariş sayısını azaltabileceğinden, mümkün olduğunda ‘Kapıda Ödeme’ seçeneğini kullanmamanızı öneririz.

Siparişi göndermeden önce kullanıcılara ödeme yapmaları için alternatif ödeme seçenekleri sunmaya çalışın.

4. Belirli Ülkelerde Satış Yapın

WooCommerce, belirli ülkelerden gelen siparişleri kolayca kısıtlamanıza olanak tanır. Bu, satış yapmadığınız veya göndermediğiniz ülkelerden gelen sahte siparişleri önlemenize yardımcı olur.

Basitçe şuraya gidin: WooCommerce » Ayarlar sayfasına gidin ve Genel sekmesi altından satış/gönderim yapmak istediğiniz ülkeleri seçin.

WooCommerce ülkelerde satıyor

Ayrıca belirli WooCommerce ürünlerini WooCommerce’de belirli ülkelerle de kısıtlayabilirsiniz.

Not: Coğrafi kısıtlamalar sahte siparişleri azaltabilir, ancak kullanıcılar konumlarını değiştirmek ve sipariş vermek için sahte bilgiler sağlamak için VPN’i kullanabilirler.

5. Kullanıcıların Hesap Oluşturmasını Gerektirin

Sahte siparişleri yavaşlatmak ve önlemek için başka bir yararlı numara, kullanıcıların ödeme yapmadan önce bir hesap oluşturmasını istemektir.

Basitçe şuraya git: WooCommerce » Ayarlar sayfasına gidin ve Hesap ve Gizlilik sekmesine geçin. Buradan, ‘Müşterilerin hesap açmadan sipariş vermesine izin ver’ seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırmanız gerekir.

Kullanıcıların bir hesap oluşturmasını gerektir

Bunun altında, kullanıcıların ödeme sırasında veya Hesabım sayfasından hesap oluşturmasına olanak tanıyan seçenekleri kontrol edebilirsiniz.

Kullanıcılardan bir hesap oluşturmalarını istemek, hileli veya sahte siparişler veren müşterileri kolayca engellemenize de olanak tanır.

6. Bir Web Uygulaması Güvenlik Duvarı ve Özel Kurallar Kullanın

Birçok dolandırıcı spam veya sahte sipariş vermek için tek kullanımlık e-posta adresleri, sahte IP adresleri ve sahte veriler kullanır.

Bir WordPress güvenlik duvarı, web sitenize ulaşmadan önce bunu engellemenize yardımcı olur.

Sucuri veya bulut parlaması, her ikisi de piyasadaki en iyi WordPress güvenlik duvarı eklentisi arasındadır. Güçlü güvenlik özellikleri, CDN sunucuları ve bir kötü amaçlı yazılım temizleme hizmeti ile birlikte gelirler.

Web sitesi güvenlik duvarı saldırıları nasıl engeller?

Cloudflare’da ayrıca CAPTCHA’yı tetiklemek için özel sayfa kuralları ayarlayabilir ve hatta şüpheli etkinliği olan kullanıcıları otomatik olarak engelleyebilirsiniz. Daha büyük e-Ticaret mağazalarımızda, tüm botlar için anormallik tespiti ve tehdit yanıtı ile birlikte gelen Cloudflare Enterprise’ı kullanıyoruz.

Büyük bir e-ticaret mağazası işletiyorsanız, Cloudflare Enterprise araçlarını keşfetmeye değer.

7. Müşterilerin E-posta Adreslerini Doğrulamalarını Gerektirin

Sahte siparişleri ve hileli faaliyetleri azaltmanın bir başka yolu da, yeni müşterilerin bir hesap oluşturmasını ve ardından e-posta adreslerini doğrulamalarını istemektir.

Basitçe kurun ve etkinleştirin WooCommerce için E-posta Doğrulaması Eklenti. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Aktivasyondan sonra, adresini ziyaret etmeniz gerekir. WooCommerce » Ayarlar sayfasına gidin ve E-posta Doğrulaması sekmesine geçin.

E-posta doğrulaması gerektir

Buradan eklenti ayarlarını kendi gereksinimlerinize göre yapılandırabilirsiniz.

Örneğin, E-posta sekmesine geçebilir ve kullanıcı hesabını doğrulayana kadar varsayılan WooCommerce yeni kullanıcı e-postasını erteleyebilirsiniz.

Gecikmeli karşılama e-postası

Ayarlarınızı kaydetmek için ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesine tıklamayı unutmayın.

Eklenti şimdi yeni WooCommerce müşterilerine e-posta adreslerini doğrulamaları için bir doğrulama e-postası gönderecek.

Email adresinizi doğrulayın

E-posta doğrulamasını kuruyorsanız, WooCommerce mağazanızın gerçekten güvenilir e-posta teslim edilebilirliğine sahip olduğundan emin olmanız önemlidir. Aksi takdirde bu, gerçek müşterilerin ürünlerinizi satın almasını engelleyebilir.

kullanmanızı öneririz WP Posta SMTP’si ile birlikte Gönderme Katmanı WooCommerce e-posta teslimat oranlarınızı iyileştirmek için. 3 milyondan fazla web sitesi, WooCommerce’in e-posta göndermeme sorununu çözmek için WP Mail SMTP eklentisini kullanıyor.

ayrıca bir tane var ücretsiz sürüm Ayrıca kullanabileceğiniz WP Mail SMTP.

Umarız bu makale, WooCommerce’de dolandırıcılığı ve sahte siparişleri önlemenize yardımcı olmuştur. Ayrıca çevrimiçi mağazanızı daha güvenli hale getirmek için eksiksiz WordPress güvenlik kılavuzumuzu görmek veya mağazanızı büyütmek için en iyi WooCommerce eklentilerinden oluşan uzman seçimimize göz atmak isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter ve Facebook.