WooCommerce için Bakım Modu Nasıl Etkinleştirilir

WordPress web sitenizin diğer bölümlerini etkilemeden WooCommerce için bakım modunu etkinleştirmek istiyor musunuz?

Bakım modu, bozuk bir e-Ticaret sitesi yerine alışveriş yapanlara kullanıcı dostu bir bildirim göstermenizi sağlar. Belirli ürün sayfaları veya WooCommerce mağazanızın alanları için bakım modunu bile etkinleştirebilirsiniz.

Bu kılavuzda, size WooCommerce için bakım modunu nasıl etkinleştireceğinizi göstereceğiz.

WooCommerce için bakım modu nasıl etkinleştirilir?

WooCommerce için Bakım Modunu Neden ve Ne Zaman Etkinleştirmeniz Gerekir?

Bazen WordPress web sitenizi bakım moduna almanız gerekebilir. Örneğin, yeni bir tema yüklemek veya WordPress blogunuzu tamamen yeniden tasarlamak gibi büyük değişiklikler yapıyor olabilirsiniz.

Diğer zamanlarda sitenizin geri kalanını açık bırakırken WooCommerce mağazanızı bakım moduna geçirmeniz gerekebilir.

Bunun nedeni, web sitenizin geri kalanını değil, yalnızca çevrimiçi mağazanızı etkileyen bir sorun olması olabilir. Örneğin, müşteri ödemelerini işleme koyamayabilirsiniz. Bu durumda bakım modu, müşterilerin hatayla karşılaşmasını ve kötü bir alışveriş deneyimi yaşamasını engelleyebilir.

Ayrıca bir çevrimiçi mağaza ekliyor olabilirsiniz mevcut bir web sitesine ve siz üzerinde çalışırken bu sayfaları gizli tutmak istiyorsunuz.

İlgi çekici bir ‘çok yakında’ sayfası, siz mağazanızı perde arkasında oluştururken bir heyecan ve beklenti duygusu da yaratabilir. Hatta sizi sosyal medyada takip ederek, e-posta listenize katılarak ve hatta bir WooCommerce yarışmasına katılarak alışveriş yapanları lansmana hazırlanmaya teşvik edebilirsiniz.

Bununla birlikte, web sitenizin geri kalanını etkilemeden WooCommerce bakım modunu kolayca nasıl etkinleştireceğinize bir göz atalım.

WooCommerce için Bakım Modunu Etkinleştirme

WooCommerce için bakım modunu etkinleştirmenin en kolay yolu kullanmaktır. SeedProd.

SeedProd, bir milyondan fazla web sitesinde kullanılan WordPress için en iyi açılış sayfası oluşturucusudur. WordPress’te güzel yakında sayfalar oluşturmanıza, 404 sayfanızı geliştirmenize ve hatta sürükle ve bırak özelliğini kullanarak benzersiz açılış sayfaları tasarlamanıza olanak tanır.

Orada bir SeedProd’un ücretsiz sürümü bu, bir bakım modu sayfası oluşturmanıza olanak tanır. Ancak, sitenizin geri kalanını kullanılabilir durumda tutarken WooCommerce mağazanızı bakım moduna geçirmenize izin verdiği için premium sürümü kullanacağız.

Yapmanız gereken ilk şey, SeedProd eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, WordPress’te bir eklentinin nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, SeedProd lisans anahtarınızı isteyecektir.

SeedProd lisans anahtarını ekleme

Bu bilgiyi altında bulabilirsiniz SeedProd web sitesindeki hesabınız. Lisansı girdikten sonra ‘Anahtarı Doğrula’ düğmesine tıklayın.

Bunu yaptıktan sonra, WooCommerce mağazanızı bakım moduna almaya hazırsınız.

Bakım Modunuzu veya Çok Yakında Sayfanızı Oluşturma

SeedProd’u etkinleştirdikten sonra şu adrese gidin: SeedProd » Sayfalar. Burada, bir bakım modu sayfası mı yoksa yakında bir sayfa mı oluşturacağınızı seçebilirsiniz.

Bazı insanlar bu terimleri birbirinin yerine kullansa da, bilmeniz gereken bazı önemli farklılıklar vardır.

Bir ‘Çok Yakında’ sayfası oluşturursanız, arama motorları yine de mağaza sayfalarınızı görebilir ve tarayabilir. Bu, WooCommerce sitenize arama motorları tarafından dizine eklenme şansı verir.

Yeni bir mağaza kuruyorsanız, genellikle bir çok yakında sayfası oluşturmak isteyeceksiniz.

Mağazanız bakım nedeniyle kapalıysa bunun yerine bir ‘Bakım Modu’ sayfası oluşturmalısınız. Bu mod, özel başlık kodu 503’ü kullanarak arama motorlarına sitenizin geçici olarak kapalı olduğunu söyler.

Bu kodu aldıktan sonra, arama botları daha sonra tekrar çevrimiçi olup olmadığını görmek için WordPress web sitenizi yeniden kontrol edecektir. Bu sayede, arama motoru sıralamalarınızı etkilemeden mağazanızı alışveriş yapanlardan gizleyebilirsiniz.

Not: Bu kılavuzda bir bakım modu sayfası oluşturacağız, ancak ‘Bakım Modu Sayfası Kurun’ veya ‘Pek Yakında Sayfası Kurun’ seçeneğini tıkladığınızdan bağımsız olarak adımlar aynı olacaktır.

Çevrimiçi mağazanız için bir bakım sayfası oluşturma

Sonraki adım, WooCommerce için bakım modunu etkinleştirdiğinizde alışveriş yapanların göreceği sayfayı oluşturmaktır.

Hazır bir şablon seçebilir veya boş bir tasarımla başlayabilirsiniz. Tüm resimlerimizde ‘Yakında Kutlama Yapıyoruz’ kullanıyoruz ama siz istediğiniz herhangi bir şablonu kullanabilirsiniz.

Bir şablon seçmek için farenizi o tasarımın küçük resminin üzerine getirin ve ardından ‘onay işareti’ simgesini tıklayın.

WooCommerce çok yakında sayfasını seçme

Bir şablon seçtikten sonra, bakım modu tasarımını özelleştirmeye başlayabileceğiniz sürükle ve bırak oluşturucuya yönlendirileceksiniz.

Ekranın sol tarafında tasarımınıza ekleyebileceğiniz bloklar ve bölümler bulacaksınız. Sayfanın sağ tarafı canlı önizlemedir.

WooCommerce için bir bakım modu nasıl oluşturulur?

Çoğu şablonun zaten tüm SeedProd tasarımlarının temel bir parçası olan bazı blokları vardır. Başlamak için, genellikle kendi metninizi, resimlerinizi, bağlantılarınızı ve diğer içeriğinizi ekleyerek bu blokları özelleştirmek isteyeceksiniz.

Herhangi bir Başlık veya Metin bloğundaki metni değiştirmek için, mizanpajınızdaki o bloğu seçmek için tıklamanız yeterlidir. Bu, söz konusu blok için tüm ayarları getirir.

Artık metninizi küçük metin düzenleyiciye yazabilirsiniz.

WooCommerce çok yakında sayfasına metin ekleme

Kalın ve italik biçimlendirme ekleme, metin hizalamasını değiştirme, yazı tipi boyutunu değiştirme ve daha fazlası dahil olmak üzere bu ayarları metne stil vermek için de kullanabilirsiniz.

Bakım sayfanıza soldaki menüden sürükleyip tasarımınıza bırakarak daha fazla blok ekleyebilirsiniz.

Örneğin, özel bir logo eklemek isterseniz, bir ‘Görüntü’ bloğunu düzeninize sürüklemeniz yeterlidir.

Çevrimiçi mağazanızın bakım sayfasına logo ekleme

Ardından, mizanpajınızda o bloğu seçmek için tıklamanız yeterlidir; soldaki menü o blok için tüm ayarları gösterecektir.

Bir logo eklemek için devam edin ve ‘Kendi Resminizi Kullanın’ı tıklayın.

WooCommerce ile özel bir çok yakında sayfası oluşturma

Ardından, WordPress ortam kitaplığından bir görüntü seçebilir veya bilgisayarınızdan yeni bir dosya yükleyebilirsiniz.

Bir resim ekledikten sonra, soldaki menüdeki ayarları kullanarak boyutunu değiştirebilir, resim alternatif metni ekleyebilir, bağlantı gömebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

SeedProd sayfa oluşturucu eklentisi

kullanıyorsanız WPForms eklentisi ile bakım sayfasına hızlı ve kolay bir şekilde iletişim formu ekleyebilirsiniz. Bu, alışveriş yapanlara WooCommerce siteniz bakım için kapalıyken bile sizinle konuşmanın bir yolunu sunar.

WordPress’te bir iletişim formu oluşturduktan sonra, ‘İletişim Formu’ bloğunu SeedProd düzeninize sürükleyebilirsiniz.

Bakım sayfanıza bir iletişim formu ekleme

Ardından, İletişim Formu bloğunu seçmek için tıklamanız yeterlidir.

Soldaki menüde açılır menüyü açın ve daha önce oluşturduğunuz formu seçin.

WooCommerce bakım ekranına bir iletişim formu ekleme

Tasarımınızdan bir bloğu kaldırmak için devam edin ve üzerine tıklayın.

Daha sonra çöp kutusu simgesini seçebilirsiniz.

SeedPage sayfa oluşturucudaki blokları silme

Ayrıca blokları sürükleyip bırakarak sayfada hareket ettirebilirsiniz.

Bakım sayfasının görünümünden memnun olduğunuzda ‘Kaydet’i tıkladığınızdan emin olun.

Bakım modu şablonunu kaydetme

WooCommerce Mağazanız için Bakım veya Çok Yakında Modunu Açın

Artık özel bir çok yakında veya bakım modu sayfası oluşturduğunuza göre, devam edelim ve etkinleştirelim.

Burada sitenin tamamını değil mağazayı bakım moduna almak istiyoruz. Bunu yapmak için, SeedProd düzenleyicisinin içindeki ‘Sayfa Ayarları’ sekmesine tıklayın.

Ardından, ‘Erişim Kontrolü’ sekmesini seçin.

SeedProd'un erişim kontrolü ayarları

Çok yakında veya bakım sayfasının sitenizde nerede görüneceğini ve kimlerin göreceğini belirtmek için bu ayarları kullanabilirsiniz. Örneğin, bu sayfayı belirli bir kullanıcı rolüne veya IP adresine sahip kişilere gösterebilirsiniz.

WooCommerce sitemizi bakım moduna geçirmek istediğimiz için ‘URL’leri Dahil Et/Hariç Tut’ bölümüne gidin.

Ardından, ‘URL’leri Dahil Et’ düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Bir WooCommerce mağazası için bakım modunu etkinleştirme

Şimdi, WooCommerce mağazanız için URL’leri girmeniz gerekiyor. Bu, mağazanızın nasıl kurulduğuna ve özel WooCommerce alışveriş sepeti sayfası veya özel ödeme sayfası gibi herhangi bir özel sayfa oluşturup oluşturmadığınıza bağlı olarak değişebilir.

Ancak, WooCommerce’in otomatik olarak oluşturduğu tüm sayfalarla başlamak akıllıca olacaktır:

https://example.com/shop
https://example.com/cart
https://example.com/checkout
https://example.com/my-account

Mağazanızda ürünler varsa bu URL’leri de eklemeniz gerekir. Yıldız işaretini eklediğinizden emin olun!

https://example.com/product/*
https://example.com/product-category/*
https://example.com/product-tag/*

Yıldız işareti, SeedProd’a kendisinden önceki kalıpla eşleşen tüm URL’leri dahil etmesini söyleyen bir joker karakterdir.

Bu, alışveriş yapanların herhangi bir ürüne, ürün kategorisine veya ürün etiketine erişmeye çalıştıklarında bakım sayfasını görecekleri anlamına gelir.

Tüm bu URL’leri ekledikten sonra, değişikliklerinizi saklamak için ‘Kaydet’ düğmesini tıklayın.

Mağazanızı Bakım Moduna Almak

Artık WooCommerce mağazanızı herhangi bir noktada bakım veya çok yakında moduna sokmaya hazırsınız. WordPress kontrol panelinde şu adrese gitmeniz yeterlidir: SeedProd » Açılış Sayfaları.

Ardından, ‘Çok Yakında Modu’ veya ‘Bakım Modu’ altındaki ‘Aktif Değil’ kaydırıcısına tıklayın, böylece ‘Etkin’ olarak değişir.

Bir WooCommerce mağazası için bakım modunu etkinleştirme

Şimdi, gizli bir tarayıcı sekmesinde WooCommerce mağazanızı ziyaret edin ve çevrimiçi mağazanız yerine özel tasarımınızı göreceksiniz.

Mağazanızı herkese açık hale getirmeye hazır olduğunuzda, sadece geri dönün SeedProd » Açılış Sayfaları.

Sonra ‘Etkin’ kaydırıcısını tıklayın, böylece ‘Aktif Değil’i gösterir. Artık sitenizi ziyaret eden herkes WooCommerce mağazanızı görecek ve normal şekilde ürün ve hizmet satın alabilecek.

Bu makalenin, WooCommerce için bakım modunu nasıl etkinleştireceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca, en iyi WooCommerce eklentilerinden oluşan uzman seçimimize ve bir e-posta bülteninin nasıl oluşturulacağına ilişkin eksiksiz adım adım kılavuzumuza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter ve Facebook.