Widget’ları Belirli WordPress Sayfalarında Gösterme veya Gizleme

Widget’ları WordPress web sitenizin belirli sayfalarında görüntülemek istiyor musunuz?

Varsayılan olarak, web sitenize widget eklediğinizde, bunlar tüm sayfalarda gösterilecektir. Ancak bazen belirli sayfalarda yalnızca seçili pencere öğelerini göstermek isteyebilirsiniz, web sitenizi daha iyi özelleştirmenize ve kişiselleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sağlamanıza yardımcı olabilir.

Bu yazıda, widget’ları belirli WordPress sayfalarında kolayca nasıl göstereceğinizi veya gizleyeceğinizi göstereceğiz.

Widget'ları WordPress sayfalarından gösterme veya gizleme

Neden WordPress Sayfalarında Widget’ları Gösterme veya Gizleme?

WordPress widget’ları, sitenizin kenar çubuğuna, altbilgisine ve başlığına ek içerik eklemenizi sağlar.

İletişim formu, sosyal medya sayfaları, satış teklifleri, en değerli sayfalarınız ve daha fazlası gibi önemli bilgileri ziyaretçilerinizin önüne koymanıza yardımcı olurlar.

Örneğin, çevrimiçi mağazanızın ödeme sayfasında bir arama kutusu widget’ı görüntülemek ziyaretçilerinize herhangi bir fayda sağlamaz. Öte yandan, widget alanında ürün ve hizmetler için indirim kuponları göstermek satışlarınızı artırabilir.

Benzer şekilde, ana sayfanızı temiz tutmak ve dikkat dağıtıcı unsurları azaltmak isteyebilirsiniz. Widget’ları ana sayfada gizlemek, onu düzenli tutacak ve WordPress web sitenize kullanıcı katılımını artıracaktır.

Ne yazık ki, WordPress varsayılan olarak widget’ları gösterme veya gizleme seçeneği sunmuyor.

Bununla birlikte, bir WordPress eklentisi kullanarak widget’ları belirli sayfalarda nasıl kolayca görüntüleyebileceğinizi görelim.

Belirli Sayfalarda WordPress Widget’larını Gösterme/Gizleme

Widget’ları belirli sayfalarda kolayca gizleyebilir veya gösterebilirsiniz. Widget Seçenekleri. Farklı sayfalar, gönderiler ve cihazlar için widget atamanıza ve kısıtlamanıza yardımcı olan eksiksiz bir widget yönetimi eklentisidir.

Not: Bir blok teması kullanıyorsanız, Widget Seçenekleri, blok tabanlı widget alanlarınızı klasik widget alanlarına dönüştürecektir. Ardından, widget’ları sitenizde göstermek/gizlemek için eklentiyi kullanabileceksiniz.

İlk olarak, yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Widget Seçenekleri Eklenti. Daha fazla ayrıntı için lütfen bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Aktivasyon üzerine, adresini ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Ayarlar » Widget Seçenekleri WordPress yönetici kenar çubuğundan sayfa. Burada, widget’larınızı özelleştirmek için eklentinin sunduğu farklı seçenekler bulacaksınız.

Widget’ları web sitenizde gizleyebilmek veya gösterebilmek için ‘Klasik Widget Ekranı’ seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olun.

Bundan sonra, ‘Sayfa Görünürlüğü’ kutusundaki ‘Ayarları Yapılandır’ düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Widget seçenekleri ayarları

Buradan widget’larınızın nerede görüneceğini kontrol edebilir ve onları nerede görüntülemek istemediğinizi seçebilirsiniz.

Varsayılan olarak, eklentide gönderi türleri sekmesi, taksonomiler sekmesi ve çeşitli sekme seçenekleri etkin olacaktır.

Ancak, pencere öğelerinin farklı sayfalardaki görünürlüğünü özelleştirmek için herhangi bir seçeneğin kutusunun işaretini kaldırabilirsiniz.

Sayfa görünürlük seçeneklerini düzenle

Değişiklikleri yaptığınızda, ‘Ayarları Kaydet’ düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Ardından, şuraya gitmeniz gerekir: Görünüm » Widget’lar yönetici kenar çubuğunuzdan sayfa ve göstermek veya gizlemek istediğiniz herhangi bir widget’a tıklayın. Bu, widget ayarlarını genişletecek ve widget görünürlüğü için seçenekler göreceksiniz.

Şimdi, ‘Gizle/Göster’ açılır menüsü altında, beğeninize göre ‘Kontrol edilen sayfada gizle’ veya ‘Kontrol edilen sayfalarda göster’ seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

Varsayılan olarak, widget’lar kontrol edilen sayfalarda gizlenir, ancak bunun yerine kontrol edilen sayfalarda widget’ları gösterecek şekilde değiştirebilirsiniz.

Açılır menüden işaretli sayfalarda pencere öğesini göstermek veya gizlemek isteyip istemediğinizi seçin

Ardından, ‘Çeşitli’ sekmesi, ana sayfa/ön sayfa, blog bölümü, arşivler, 404 sayfa ve arama sayfasında widget’ları gizlemek için seçenekler sunar.

Bundan sonra devam edin ve ‘Gönderi Türleri’ sekmesine geçin ve WordPress widget’ını hangi sayfalarda gizlemek/göstermek istediğinizi seçin.

Widget'ı gizlemek veya göstermek istediğiniz sayfaları kontrol edin

Son olarak, ‘Sınıflandırmalar’ sekmesine gidebilir ve WordPress widget’larınızı gizlemek veya göstermek için kategorileri seçebilirsiniz.

Bu, widget’ın söz konusu WordPress kategorisine sahip blog gönderileri için görüntüleneceği veya gizleneceği anlamına gelir.

Widget'ı göstermek veya gizlemek istediğiniz kategorilerin yanındaki onay kutusu

Son olarak, ayarlarınızı kaydetmek için ‘Kaydet’ düğmesine tıklamayı unutmayın.

Artık çalışırken görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu eğitim için, ‘Blog’ sayfasında yalnızca ‘Arama’ widget’ını görüntüledik ve onu WordPress web sitemizdeki diğer tüm sayfalarda gizledik.

Widget'ları göster/gizle için önizleme

Bu makalenin, belirli WordPress sayfalarında widget’ları nasıl göstereceğinizi veya gizleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca, en kullanışlı WordPress widget’ları listemizi görmek ve ücretsiz bir iş e-posta adresi oluşturma hakkındaki makalemizi okumak isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter Ve Facebook.