Site Hatalarını Düzeltmek için WordPress Hata Ayıklama Modunu Kolayca Etkinleştirme

WordPress sitenizde hata ayıklama modunu etkinleştirmek mi istiyorsunuz?

WordPress temaları, eklentileri veya özel kodlarıyla çalışırken farklı hatalarla karşılaşabilirsiniz. WordPress hata ayıklama modunu kullanarak bu sorunları kolayca çözebilirsiniz.

Bu yazıda, site hatalarını düzeltmek için WordPress hata ayıklama modunu kolayca nasıl etkinleştireceğinizi göstereceğiz.

Site hatasını düzeltmek için WordPress hata ayıklama modunu kolayca etkinleştirme

WordPress Hata Ayıklama Modunu Neden Etkinleştirmelisiniz?

Bazen bir WordPress eklentisi, teması veya PHP ya da JavaScript gibi özel kodlar web sitenizde çakışmalara neden olabilir. Bu, farklı hatalara yol açabilir ve sitenizin düzgün çalışmadığını fark edebilirsiniz.

Artık hangisinin hataya neden olduğunu görmek için her zaman birden çok eklentiyi devre dışı bırakabilir ve kaldırabilirsiniz. Benzer şekilde, hatanın temel nedenini bulmak için farklı bir WordPress temasına geçebilir veya özel kodları kaldırabilirsiniz.

Ancak tüm bunlar çok zaman alıyor. Her bir eklentiyi tek tek devre dışı bırakmanız, birden çok temayı değiştirmeniz ve özel kodları düzenlemeniz gerekecek.

Web sitesi hatalarını düzeltmenin daha kolay bir yolu, WordPress hata ayıklama modunu etkinleştirmektir. Web sitenizdeki tüm hataların ve uyarıların günlüğünü gösterir. Bu şekilde, WordPress sitenizdeki sorunları tespit edebilir ve hızlı bir şekilde düzeltebilirsiniz. Hatta başka türlü görülemeyecek hataları bile ortaya çıkarır.

Bununla birlikte, WordPress hata ayıklama modunun nasıl etkinleştirileceğine bakalım. Size 2 yöntem göstereceğiz. Bir WordPress eklentisi kullanabilir veya hata ayıklama modunu manuel olarak görüntüleyebilirsiniz.

Yöntem 1: Bir Eklenti Kullanarak WordPress Hata Ayıklama Modunu Etkinleştirin

Hata ayıklama modunu etkinleştirmenin kolay bir yolu, WP Hata Ayıklama Eklenti. Bu yöntem, yeni başlayanlar ve web sitesi dosyalarıyla çalışmak konusunda rahat olmayanlar için önerilir.

WP Debugging, kutudan çıkar çıkmaz çalışan ücretsiz bir WordPress eklentisidir. Bu eklentiyi kullanarak, web sitesi dosyalarınızı manuel olarak düzenlemek zorunda kalmayacaksınız.

Öncelikle, WP Debugging eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir. Daha fazla ayrıntı için lütfen bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Aktivasyondan sonra şu adrese gidebilirsiniz: Araçlar » WP Hata Ayıklama WordPress panonuzdan. Ardından, ‘WP_DEBUG’u true olarak ayarla’ seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olun.

wp hata ayıklama ayarlarını görüntüleyin

Bundan sonra, en üstte yönetici çubuğunuza eklenmiş bir ‘Hızlı Bakışta Hata Ayıklama’ seçeneğini göreceksiniz.

Devam edin, üzerine gelin ve ardından ‘Dosyayı Görüntüle’ seçeneğini tıklayın.

Dosyayı hata ayıklama modunda görüntüle'ye tıklayın

Bu, günlük dosyasını web sitenizdeki tüm hatalarla açacaktır. Ardından, sitenizde sorunlara neyin neden olduğunu bulabilir ve bunları hızla düzeltebilirsiniz.

Web sitenizde hata ayıklamayı bitirdiğinizde, eklentiyi devre dışı bırakmayı unutmayın.

Yöntem 2: WordPress Hata Ayıklama Modunu Manuel Olarak Etkinleştirin

WordPress hata ayıklama modunu etkinleştirmek için kullanabileceğiniz ikinci yöntem, wp-config.php dosyalarını düzenlemektir. Bu yöntem daha gelişmiştir ve web sitesi dosyalarını düzenleme konusunda rahat olan kullanıcılar için uygundur.

Dosyaları düzenlemeden önce web sitenizin yedeğini almanızı öneririz. Bu şekilde, bir şeylerin ters gitmesi durumunda web sitenizi kolayca geri yükleyebilirsiniz.

Web sitesi dosyalarına erişmek için Mac veya Windows için bir dosya aktarım protokolü (FTP) istemcisine ihtiyacınız olacak.

Bu eğitim için, FileZilla FTP hizmeti. Yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen FTP’nin ne olduğu ve nasıl kullanılacağı ile ilgili kılavuzumuza bakın.

Giriş yaptıktan sonra, sadece şuraya gidin: public_html Klasör. Burada ‘wp-config.php’ dosyasını bulacaksınız.

FTP kullanarak wp-config dosyasını düzenleyin

Alternatif olarak, birçok WordPress barındırma hizmeti, site dosyalarınızı cPanel kullanarak yönetmenize de izin verir.

Örneğin, Bluehost’ta ‘Gelişmiş’ sekmesini ziyaret edebilir ve ardından Dosya Yöneticisine gidebilirsiniz.

Bluehost'ta dosya yöneticisini açın

Buradan, yalnızca şuraya erişin: public_html soldaki panelden klasör.

Bundan sonra, ‘wp-config.php’ dosyasına gidin.

wp-config dosyasını indirin

Ardından, dosyayı sağ tıklayıp bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bir şeyler ters giderse diye dosyanın bir kopyasını yedek olarak almak akıllıcadır.

Bundan sonra, Notepad veya Sublime Text gibi herhangi bir yazılım veya araç kullanarak dosyayı açın.

Dosya açıldıktan sonra aşağı kaydırarak ‘That's all, stop editing! Happy publishing‘ satırını açın ve ondan önce aşağıdaki kodu ekleyin:

define( 'WP_DEBUG', true);
define( 'WP_DEBUG_LOG', true); 

Dosyayı kapatmadan önce kaydetmeyi unutmayınız.

wp-config dosyasını kaydedin

Ardından, FTP istemcisini kullanarak wp-config.php dosyasını web sitesi sunucunuza geri yüklemeniz gerekecek.

Daha fazla ayrıntı için lütfen WordPress’e dosya yüklemek için FTP’nin nasıl kullanılacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Web sitenizin hata günlüklerini görüntülemek için web sitenizin dosyalarını görüntülemeniz ve şuraya gitmeniz gerekir: public_html/wp-content/debug.log yol. Sitenizdeki sorunları görmek için dosyayı indirin ve bir not defteri yazılımında görüntüleyin.

Hata ayıklama günlük dosyasını görüntüleyin

Sitenizde hata ayıklamayı bitirdikten sonra hata ayıklama modunu devre dışı bırakabilirsiniz.

Bunu yapmak için, bu adımları tekrarlayın ve ardından wp-config.php dosyasına eklediğiniz kodu kaldırın veya aşağıdaki kodu yanlış bir değere sahip olacak şekilde düzenleyin:

define( 'WP_DEBUG', false);

Bu makalenin, site hatalarını düzeltmek için WordPress hata ayıklama modunu nasıl kolayca etkinleştireceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca, yeni başlayanlar için nihai WordPress SEO kılavuzumuza ve WordPress güvenliğini nasıl geliştireceğinize dair uzman ipuçlarımıza da göz atabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter ve Facebook.