Her WordPress Sitesinde İzlemeniz Gereken 10 Web Sitesi Pazarlama Verisi

WordPress web sitenizde hangi pazarlama verilerini izlemeniz gerektiğini merak ediyor musunuz?

Çoğu küçük işletme sahibi, bir web sitesi açtıktan sonra önemli pazarlama kararları almak için en iyi tahminlerine güvenir. Bu sadece büyük risk eklemekle kalmaz, aynı zamanda büyümeyi de önemli ölçüde yavaşlatır.

Bu kılavuzda, işinizi büyütmek için veri odaklı kararlar alabilmeniz için her WordPress sitesinde izlemeniz gereken en iyi web sitesi pazarlama verilerini paylaşacağız.

WordPress sitesinde izlemeniz gereken web sitesi pazarlama verileri

WordPress’te Pazarlama Verilerini Neden İzlemeniz Gerekiyor?

İnsanların web sitenizi tam olarak nasıl bulduğunu ve kullandığını bildiğinizde trafiğinizi ve satışlarınızı ikiye katlamanın kolay olduğuna inanıyoruz. Çoğu işletme sahibi, WordPress sitenizde önemli pazarlama ölçümlerini izlemenin ne kadar kolay olduğunun farkında değil.

Örneğin birkaç tıklama ile ziyaretçilerinizin kimler olduğunu, nereden geldiklerini ve web sitenizde neler yaptıklarını öğrenebilirsiniz. Hangi makalelerinizin daha çok ziyaret edildiğini ve sitenizdeki hangi sayfaların hiç görüntülenmediğini öğrenebilirsiniz.

Çevrimiçi bir mağaza işletiyorsanız, web sitenizin dönüşüm oranının ne olduğunu, en çok satışı hangi sayfanın sağladığını, en çok yönlendirilen kaynaklarınızın neler olduğunu ve daha fazlasını görebilirsiniz.

Tüm bu pazarlama verilerini bilinçli iş kararları vermek ve işinizi güvenle büyütmek için kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, her WordPress sitesinde izlemeniz gereken en iyi web sitesi pazarlama istatistiklerine bir göz atalım. İlgilendiğiniz herhangi bir bölüme hızlıca atlamak için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsiniz:

1. WordPress’te Google Analytics’i Kurun

WordPress web sitenizdeki pazarlama verilerini izlemenin en iyi yolu kullanmaktır. Google Analytics. Dünyanın en popüler web sitesi analiz yazılımıdır ve işletmeler, blog yazarları ve pazarlamacılar tarafından sevilir çünkü bir bilgi hazinesi sunar.

Örneğin, aşağıdakileri öğrenmek için Google Analytics’i kullanabilirsiniz:

 • Web sitenizdeki ziyaret ve sayfa görüntüleme sayısı
 • Web sitenizi kimler ziyaret ediyor (ziyaretçi konumu, tarayıcı, işletim sistemi, ekran boyutu ve daha fazlası)
 • Web sitenizi nasıl buldular?
 • Kullanıcılar web sitenizle nasıl etkileşim kurar?
 • Ve çok daha fazlası

Google Analytics, kendi işimizde önemli bir araçtır. Ancak, web sitenize düzenleme kodu gerektiren bir izleme kodu eklemeniz gerekir. Bu, yeni başlayanlar için yanıltıcı olabilir ve en ufak bir hata, izlemenizi bozabilir.

Google Analytics’i kurmanın daha kolay bir yolu, Canavar Bilgileri. En iyi WordPress Analytics eklentisidir ve kod düzenlemeden WordPress’te gelişmiş izleme kurmanıza yardımcı olur.

Google Analytics’i WordPress’e nasıl kuracağınızla ilgili adım adım öğreticimize bakın.

Kullanıcıları web sitenizden uzaklaştıran herhangi bir bağlantıya giden bağlantı denir. Web sitenizden para kazanmak için bağlı kuruluş pazarlamasını kullanırsanız, bu giden bağlantılar aynı zamanda bağlı kuruluş bağlantıları olarak bilinir.

Bu giden bağlantıları izlemek, diğer sitelere ne kadar trafik gönderdiğinizi görmenize yardımcı olur ve bu verileri, bu sitelerle daha güçlü ortaklıklar kurmak için kullanabilirsiniz.

Bir blog yazarı olarak, ziyaretçileriniz tarafından hangi bağlı kuruluş bağlantılarının daha sık tıklandığını görebilirsiniz. Bu bilgiler, uygun bir bağlı kuruluş pazarlama stratejisi oluşturmanıza ve tavsiye kazançlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

WordPress’te bağlı kuruluş bağlantılarını izlemenin en kolay yolu kullanmaktır. Canavar Bilgileri. Kutudan çıkar çıkmaz sitenizdeki giden bağlantıları ve bağlı kuruluş bağlantılarını izler.

Ayrıca, en iyi bağlı kuruluş ve giden bağlantılar dahil olmak üzere, WordPress kontrol panelinizde anlaşılması kolay raporlar alırsınız.

Giden ve satış ortağı bağlantıları raporu

Ayrıntılı talimatlar için, WordPress’te giden bağlantıların nasıl izleneceğiyle ilgili kılavuzumuza bakın.

3. Google Analytics ile Gelişmiş E-Ticaret İzleme

Çevrimiçi bir mağaza işletiyorsanız, Google Analytics’te gelişmiş e-Ticaret izlemeyi etkinleştirmeniz gerekir. Bu, çevrimiçi mağazanızda aşağıdaki müşteri bilgilerini izlemenize olanak tanır.

 • Müşterilerinizin alışveriş davranışları
 • Ödeme davranışı ve terk edilen alışveriş sepeti bilgilerinin izlenmesi
 • Ürün listeleri performansı
 • En iyi dönüşüm kaynaklarını ortaya çıkarın
 • Satış performansı

WordPress mağazanızda gelişmiş e-Ticaret takibi ayarlamak zor olabilir. Bununla birlikte, MonsterInsights sizin için kolaylaştırır ve hiçbir kodlama gerektirmeden yapılandırmak kelimenin tam anlamıyla birkaç tıklama alır.

WooCommerce, Easy Digital Downloads, LifterLMS, MemberPress ve daha fazlası gibi WordPress için en iyi e-Ticaret eklentileriyle sorunsuz çalışır.

En iyi yanı, kontrol panelinizde e-Ticaret raporlarını görebilmenizdir. Çevrimiçi mağazanızın nasıl performans gösterdiğini, hangi ürünlerin en çok satış yaptığını, müşterilerinizin nereden geldiğini ve daha fazlasını bir bakışta gösterir.

MonsterInsights'ta e-ticaret raporu

Ayrıntılar için Google Analytics ile WooCommerce’de müşteri takibini nasıl etkinleştireceğinize ilişkin kılavuzumuza bakın.

4. Google Analytics ile Kullanıcı Etkileşimi Verilerini İzleyin

Kullanıcı etkileşimi, kullanıcıların web sitenize geldiklerinde ne yaptıklarını size gösterir. Daha fazla dönüşüm ve satışa yol açan, yüksek etkileşimli kullanıcı davranışı kalıplarını belirlemenize yardımcı olur.

Örneğin, belirli bir sayfayı ziyaret eden kullanıcıların satın alma olasılığının 10 kat daha fazla olduğunu öğrenebilirsiniz. Daha sonra bu bilgileri o sayfaya daha fazla kullanıcı göndermek için kullanabilir veya benzer bir deneyimi web sitenizin diğer sayfalarında tekrarlayabilirsiniz.

Temel olarak, kullanıcıların web sitenizle nasıl etkileşim kurduğuna ilişkin verileri izleyeceksiniz. Örneğin:

 • En popüler içeriğinizi izleme
 • Form gönderme takibi
 • e-ticaret takibi
 • Kullanıcıların web sitenizdeki reklamlarla nasıl etkileşim kurduğunu anlamak için reklam izleme
 • İlgili kullanıcıları izleme
 • Kullanıcıların web sitenizde geçirdikleri süre

Ayrıntılı talimatlar için, WordPress’te kullanıcı katılımını nasıl izleyeceğinizle ilgili adım adım kılavuzumuzu izleyin.

Google Analytics, web sitenizin trafiğinin nereden geldiğini izlemede gerçekten iyidir. Hatta organik arama, organik sosyal, yönlendirme, e-posta ve daha fazlasını içeren kaynaklarına göre trafiğinizi kategorilere ayırabilir.

Ancak, ücretli reklam kampanyaları, e-posta pazarlama kampanyaları veya sosyal medya promosyonları yürütürken, ayrıntılı kampanya takibine ihtiyacınız vardır.

UTM izlemenin devreye girdiği yer burasıdır.

Kampanya düzeyinde izleme, tam olarak hangi e-postanın, reklamın veya belirli harekete geçirici mesaj bağlantısının en fazla trafiği veya satışı almanıza yardımcı olduğunu görmenizi sağlar.

UTM bağlantıları oluşturmanızı kolaylaştırmak için MonsterInsights ücretsiz bir kampanya URL oluşturucu ile birlikte gelir, böylece daha ayrıntılı raporlar alabilirsiniz. Özel bir URL oluşturmak için kaynak, aracı, kampanya adı gibi özel kampanya parametrelerini ve daha fazlasını girebilirsiniz.

Bir URL oluşturun

Bu etiketler, Google Analytics tarafından izlenen ve raporlarınıza dahil edilen yerel analiz parametrelerini içerir. Ardından, kullanıcıların tam olarak hangi bağlantıyı tıkladığını ve kampanyalarınızın nasıl performans gösterdiğini görebilirsiniz.

6. Facebook Yeniden Hedefleme Kampanyalarını İzleyin ve Geliştirin

Facebook’un, geçmişte web sitenizi ziyaret etmiş kişilere hedefli reklamlar göstermenize izin verdiğini biliyor muydunuz? Evet, buna yeniden hedefleme denir.

Bir Facebook pikseli yükleyebilir ve web sitenizi ziyaret eden herkese hedefli reklamlar gösterebilirsiniz. Ancak Facebook yeniden hedefleme pikselini bugün yüklerseniz, reklamlarınızı yalnızca bugün ve sonrasında ziyaret eden kişilere gösterebilirsiniz.

Şu anda bir Facebook reklam kampanyası yürütmüyor olsanız bile, başlamaya hazır olduğunuzda yerleşik bir hedef kitleniz olması için yeniden hedefleme pikselini yüklemenizi öneririz.

Ayrıntılı talimatlar için, WordPress’te Facebook yeniden pazarlama/yeniden hedefleme pikselinin nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

7. Google AdSense Kampanyalarını İzleme

Google AdSense kullanarak tıklama başına ödeme (TBÖ) kampanyaları yürütüyorsanız, reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğini AdSense kontrol panelinde kolayca görebilirsiniz. Ancak, bu raporlar size yalnızca kullanıcıların reklamlarınızla nasıl etkileşim kurduğunu söyler, sonrasında ne yaptıklarını değil.

Bunun için, AdSense hesabınızla yerleşik entegrasyonla gelen Google Analytics’e ihtiyacınız olacak. Bu entegrasyon, ücretli trafik dönüşümlerinizi kolayca izlemenizi sağlar.

AdSense mülkünüzü seçin

Google AdSense’i WordPress sitenize nasıl düzgün bir şekilde ekleyeceğinizle ilgili kılavuzumuzu inceleyebilirsiniz.

8. Sitenizi Google Arama Konsolu ile İzleyin

Google Arama Konsolu yayıncılara web sitelerinin arama motoru tarafından nasıl göründüğüne bir göz atmak için Google tarafından sunulan bir dizi ücretsiz araç.

Sayfalarınızın farklı anahtar kelimeler için nasıl sıralandığı (bu konuya daha sonra değineceğiz), sitenizin arama motorlarındaki genel performansı ve Google tarayıcısının web sitenizde bulduğu hatalar gibi son derece yararlı bilgiler sağlar.

Gözünüzü Google Search Console’da tutmak, sitenizin arama motoru görünürlüğünü artırmanıza yardımcı olabilir. Daha fazla bilgi edinmek için, trafiğinizi artırmak üzere Google Search Console’u kullanma ipuçlarına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Örneğin, bir kullanıcı siteyi mobil cihazlarında görüntülediğinde oluşan hataları gösteren bir rapor buradadır. Google Search Console olmadan, bu tür sorunları tespit etmek ve hızlı bir şekilde çözmek çok zor olacaktır.

Arama konsolunda mobil hatalar

Ayrıntılı talimatlar için, WordPress sitenizi Google Search Console’a nasıl ekleyeceğinizle ilgili kılavuzumuza bakın.

9. Anahtar Kelime Sıralamalarınızı İzleyin

Anahtar kelimeler, kullanıcıların aradıklarını bulmak için arama motorlarına girdikleri kelime öbekleridir. Arama motorlarından daha fazla trafik almak için, web sitenize en fazla trafiği hangi anahtar kelimelerin getirdiğini tam olarak bilmeniz gerekir, böylece neyin işe yaradığına odaklanabilirsiniz.

İçeriğinizi belirli anahtar kelimeler için nasıl optimize edeceğinizi öğrenmek için kullanabileceğiniz eksiksiz bir WordPress SEO kılavuzumuz var.

Normalde yeni başlayanlar, sitelerinin sıralamada olup olmadığını görmek için anahtar kelimeleri Google aramasına manuel olarak girmeye güvenirler. Bu, sitenizin kolayca sıralanabileceği binlerce anahtar kelimeyi kaçıracağınız için oldukça verimsizdir.

Google Arama Konsolu, size ortalama konumla birlikte değerli anahtar kelime verileri sağlayan ücretsiz bir araçtır. Hangi arama terimlerinin üst sıralarda yer aldığını, arama gösterimlerini ve ortalama kaç tıklama aldığınızı görebilirsiniz.

MonsterInsights kullanıyorsanız, Search Console raporunu WordPress kontrol panelinizde görüntüleyebilirsiniz.

Arama konsolu raporu

Ancak, yalnızca kendi sitenizin anahtar kelime verilerini görmenizi sağlar. Rakiplerinizi araştırmak istiyorsanız SEMRush’a ihtiyacınız olacak. Bu inanılmaz derecede güçlü SEO aracı, herhangi bir web sitesi için derinlemesine anahtar kelime verilerini görüntülemenizi sağlar.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi için, lütfen WordPress siteniz için anahtar kelime sıralamalarını nasıl izleyeceğinize ilişkin kılavuzumuza bakın.

10. E-posta Listenizin Büyümesini ve Performansını İzleyin

En popüler e-posta pazarlama hizmetleri, izleyebileceğiniz istatistikler ve içgörülerle birlikte gelir. Bu raporlar, açılma oranı, tıklama oranı, abonelikten çıkma oranı ve daha fazlası gibi yararlı veriler sağlar.

E-posta kampanyalarınızdan web sitenize gelen trafiği Google Analytics 4 raporlarınızda da görebilirsiniz. Edinme » Trafik edinimi.

Buradan, e-posta bülten trafiğinizin ne kadar iyi dönüşüm sağladığını ve iyileştirmek için neler yapabileceğinizi görebilirsiniz.

GA4'te e-posta raporlarını görüntüleyin

E-posta pazarlama verilerini izlemek, e-posta listenizi büyütmenize yardımcı olur. Yeni e-posta formları oluşturabilir, form yerleşimlerini değiştirebilir ve aboneleri artırmak için açılır pencereleri kullanabilirsiniz.

İzleyebileceğiniz kesinlikle başka pazarlama ölçümleri olsa da, bunların her işletme sahibinin WordPress sitesinde izlemesi gereken en önemli pazarlama verileri olduğuna inanıyoruz.

Bu makalenin, tüm WordPress sitelerinizde doğru web sitesi pazarlama verilerini izlemenize yardımcı olduğunu umuyoruz. WordPress hızını ve performansını artırmak için adım adım kılavuzumuzu ve küçük işletmeler için en iyi iş telefonu hizmetleri karşılaştırmamızı da görmek isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter ve Facebook.