Blog Gönderilerinizin Doğru Anahtar Kelimeler İçin Sıralanıp Sıralanmadığını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

WordPress gönderilerinizin doğru anahtar kelimeler için sıralanıp sıralanmadığını kontrol etmek ister misiniz?

Yeni başlayanların çoğu, Google’a anahtar kelimeler yazarak makalelerinin sıralamasını manuel olarak kontrol eder. Bu, makalelerinizin hedef anahtar kelime için nerede durduğu konusunda size doğru bir fikir vermez.

Bu yazıda, WordPress blog gönderilerinizin doğru anahtar kelimeler için sıralanıp sıralanmadığını nasıl kolayca kontrol edeceğinizi göstereceğiz.

WordPress Blog Gönderilerinizin Doğru Anahtar Kelimeler İçin Sıralanıp Sıralanmadığını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Neden WordPress Yazılarınız İçin Anahtar Kelime Sıralamalarını Kontrol Etmelisiniz?

Eksiksiz WordPress SEO kılavuzumuzu takip ederseniz, web sitenizdeki her makaleyi belirli anahtar kelimeler için nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz. Bu, web sitenize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olur.

Yeni başlayanların çoğu, yayınlarının bu anahtar kelimeler için görünüp görünmediğini görmek için Google’da arama yapar. O zaman bile, genellikle en iyi ihtimalle yalnızca birinci veya ikinci sayfayı kontrol ederler.

Sorun şu ki, bazen makaleniz sıralamada ilk iki sayfanın çok altında olabilir veya en kötüsü, istediğiniz anahtar kelime için sıralamada bile olmayabilir.

Anahtar kelime sıralamanızı manuel olarak kontrol etmeye güveniyorsanız, SEO sıralamanızı iyileştirmek ve trafiği artırmak için kullanabileceğiniz faydalı bilgileri kaçırıyorsunuz demektir.

Bununla birlikte, WordPress blog gönderileriniz için anahtar kelime sıralamalarını nasıl düzgün bir şekilde kontrol edeceğinize bir göz atalım. Üç farklı anahtar kelime referans aracını ele alacağız ve ardından sitenize gelen trafiği artırmak için anahtar kelime sıralama bilgilerinin nasıl kullanılacağını göstereceğiz.

Yöntem 1: Semrush ile Anahtar Kelime Sıralamalarını Kontrol Etme

SEMRush

Semrush, piyasadaki en iyi SEO ve anahtar kelime araştırma araçlarından biridir. İhtiyaç duyacağınız tüm faydalı araçları içeren kapsamlı bir SEO paketidir.

Herhangi bir alan adı için anahtar kelime sıralamasını gösterebilen güçlü bir organik araştırma aracıyla birlikte gelir. Tek tek makaleler için URL yazmanız gerekmez. Bu alan adındaki tüm URL’ler için sonuçları otomatik olarak getirecektir.

Blogunuzun doğru anahtar kelimeler için sıralandığını kontrol etmek için Semrush'ı kullanma

Sadece aramak istediğiniz alan adını girin ve Semrush tonla bilgiye ulaşsın. Bundan sonra, web sitenizin sıralandığı tüm anahtar kelimelerin tam listesini görüntülemek için organik araştırma sekmesine tıklayın.

Sonuçları konuma, URL’ye, trafiğe ve daha fazlasına göre sıralayabilirsiniz. Ayrıca sonuçları bir CSV dosyasına aktarabilir ve favori elektronik tablo programınızı kullanarak çevrimdışı araştırma yapabilirsiniz.

Ayrıca Semrush ile belirli anahtar kelimeleri takip edebilirsiniz ve onlar bu anahtar kelimeleri kontrol panelinizde takip edecekler, böylece performanslarını anında görebilirsiniz.

Semrush bunları herhangi bir alan adı için de yapabilir. Bu, rakibinizin alan adını girip hangi anahtar kelimeler için sıralandığını görebileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca, ücretli arama trafiğini, ücretli anahtar kelimelerini ve onları geçmek için kullanabileceğiniz diğer yararlı bilgileri görebileceksiniz.

Yöntem 2: Google Arama Konsolu ile Anahtar Kelime Sıralamalarını Kontrol Etme

Google Arama Konsolu

Google Arama Konsolu (eski adıyla Google Web Yöneticisi Araçları), web yöneticilerinin arama için web sitelerini iyileştirmelerine yardımcı olmak üzere Google tarafından sunulan bir dizi araçtır. Web sitenizi Google Search Console’a nasıl ekleyeceğiniz ile ilgili kılavuzumuza bakın.

Performans sekmesinin üst kısmında, web sitenizin arama sonuçlarındaki performansını gösteren bir grafik göreceksiniz.

Google Search Console'da anahtar kelime konumlarınızı bulma

Aşağı kaydırdıkça, anahtar kelime verilerini göreceksiniz. Her bir anahtar kelimenin yanında, kaç tıklama ve gösterim aldığını ve arama sonuçları sayfasındaki konumunu göreceksiniz.

Herhangi bir sütuna tıklayarak bu verileri sıralayabilirsiniz.

Arama konsolundaki en popüler anahtar kelime

Listeyi konuma göre sıralarsanız, en üst sıradaki anahtar kelimelerinizi görebileceksiniz. Listeyi aşağı kaydırdıkça, sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında daha alt sıralarda göründüğü anahtar kelimeleri göreceksiniz.

Ayrıca bu verileri dışa aktarabilir ve en sevdiğiniz elektronik tablo yazılımıyla açabilirsiniz.

Yöntem 3: Anahtar Kelime Sıralamalarını Ahrefs ile Kontrol Etme

Ahrefs anahtar kelime araştırma ve SEO aracı

Ahrefs, profesyonel pazarlamacılar arasında bir başka popüler SEO aracıdır. Kullanımı kolay bir arayüzle gelir ve bilgileri yeni kullanıcılar için bile anlaşılır hale getirmeye çalışır.

Arama kutusuna web sitenizin alan adını girmeniz yeterlidir; güzel grafikler ve çizelgelerle düzenli bir şekilde organize edilmiş bir rapor oluşturacaktır.

Tüm anahtar kelime sıralamalarınızı organik anahtar kelimeler raporunun altında bulacaksınız.

Her anahtar kelimenin yanında arama hacmini, anahtar kelime sıralama konumunu, anahtar kelime yoğunluğunu ve daha fazlasını görebileceksiniz.

Ahrefs Anahtar Kelime Raporu

WordPress’te Daha Fazla Trafik Almak için Anahtar Kelime Sıralamalarını Kullanma

Artık WordPress siteniz için anahtar kelime sıralamasını nasıl kontrol edeceğinizi öğrendiğinize göre, sıralamanızı iyileştirme hakkında konuşalım.

Hangi Anahtar Kelimelerin İyileştirilmesi Gerektiği Nasıl Analiz Edilir?

Hangi anahtar kelimelerin iyileştirileceğine karar verirken, tüm anahtar kelimelerin eşit yaratılmadığına dikkat etmek önemlidir.

Örneğin, yüksek trafikli bir anahtar kelimede 5. sırada yer almak, düşük trafikli bir anahtar kelimede 1. sırada yer almaktan çok daha iyidir.

Ayrıca, 1. konumda görünmek size her zaman en fazla trafiği getirmez. Bazı anahtar kelimeleriniz sıralamada oldukça iyi olmasına rağmen önemli sayıda tıklama veya gösterim almadıklarını fark edebilirsiniz.

Araştırmanız sırasında, sıraladığınızı bilmediğiniz bazı sürpriz anahtar kelimeler de bulabilirsiniz.

Bu anahtar kelimelerin önemli sayıda gösterimi ve aranma hacmi varsa, bu anahtar kelimelerin sıralamasını iyileştirmek için içeriğinizde stratejik değişiklikler yapıp yapamayacağınızı görmelisiniz.

Belirli Anahtar Kelimeler İçin Sıralamalar Nasıl İyileştirilir?

Hangi anahtar kelimeler üzerinde çalışmanız gerektiğine karar verdikten sonra, hangi makalelerinizin bu anahtar kelimelerde sıralandığını ve bunları daha iyi optimize etmek için neler yapabileceğinizi görebilirsiniz.

İşte birkaç ipucu.

Kullanarak bu önemli anahtar kelimeleri nasıl geliştireceğinize dair yararlı öneriler bulabilirsiniz. Hepsi Bir Arada SEO Eklenti. Bir gönderiyi düzenlerken, alttaki AIOSEO ayarlarına gidin ve ‘Odak Anahtar Sözcüğü’ ve ‘Ek Anahtar Sözcükler’ için alanlar bulacaksınız.

Hepsi Bir Arada SEO Odak Anahtar Kelimesi

Gönderi için en önemli anahtar kelimeyi ‘Odak Anahtar Sözcüğü’ alanına girin ve ardından ‘Odak Anahtar Sözcüğü Ekle’ düğmesini tıklayın. Diğer anahtar sözcükleri ek anahtar sözcükler olarak ekleyebilirsiniz.

All in One SEO şimdi içeriğinizi söz konusu anahtar kelime için analiz edecek ve bu anahtar kelime için içeriğinizi iyileştirmeye yönelik pratik ipuçlarıyla birlikte size bir puan gösterecektir.

Odak Anahtar Sözcük Puanı

Daha fazla bilgi edinmek için, WordPress’te odak anahtar ifadesinin nasıl kullanılacağına ilişkin başlangıç ​​kılavuzumuza bakın.

Ardından, eski, yeterli içeriğe sahip olmayan veya güncelliğini yitirmiş bilgiler içeren makaleleri aramalısınız. Bu makaleleri daha yeni bilgilerle güncellemek ve yalnızca içeriği iyileştirmek onlara bir SEO desteği sağlayabilir.

Son olarak, sitenizin diğer sayfalarından bir makaleye bağlantı verdiğiniz iç bağlantınızı geliştirip geliştiremeyeceğinize bakın. Diğer ilgili yayınlardan bir makaleye bağlantı vermek, ona bir SEO artışı sağlayabilir. Web sitenizdeki diğer makalelerden ona bağlantı verirken bağlantı metni olarak hedef anahtar kelimenizi kullanın.

Bu konu hakkında daha fazla ayrıntı için lütfen WordPress blog gönderilerinizi SEO için nasıl optimize edeceğinize ilişkin makalemize bakın.

Ziyaretçilerinizin Web Sitenizde Ne Yaptığını Öğrenmek

Semrush ve Google Arama Konsolu, anahtar kelime konumlarınızı bulmanıza yardımcı olabilir, ancak makalelerinize kaç ziyaretçinin geldiğini, nereden geldiklerini ve web sitenizdeyken ne yaptıklarını size gösteremezler.

Bu bilgi, içerik stratejinizi belirli anahtar kelimeler için sıralamaya planlarken çok önemlidir.

İşte burada Google Analytics devreye giriyor. Makalelerinizin sayfa görüntüleme sayısını, en iyi içeriğinizi, ziyaretçi bilgilerinizi ve daha fazlasını size gösteriyor.

Google Analytics’in kurulumu yeni başlayanlar için zor olabilir, bu nedenle kullanmanızı öneririz. Canavar Bilgileri. Google Analytics’i kolayca yüklemenize ve WordPress kontrol panelinizdeki tüm raporları görmenize yardımcı olacak WordPress için bir Google Analytics eklentisidir.

Daha fazla bilgi edinmek için, WordPress sitenize gelen web sitesi ziyaretçilerini nasıl izleyeceğinize ilişkin kılavuzumuza bakın.

Bu makalenin, WordPress gönderilerinizin doğru anahtar kelimeler için sıralanıp sıralanmadığını kontrol etmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca, trafiği yeni bir WordPress sitesine yönlendirmek ve web sitenizi nasıl güvende tutacağınızı öğrenmek için eyleme geçirilebilir ipuçları listemizi de görmek isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter ve Facebook.