Ana Sürümler için WordPress’te Otomatik Güncellemeler Nasıl Etkinleştirilir?

Büyük WordPress güncellemeleri için otomatik güncellemeleri etkinleştirmek istiyor musunuz?

WordPress’teki küçük sürümler için otomatik güncellemeler etkinleştirilir. Bu, WordPress.org ekibinin güvenlik güncellemelerini kullanıcı girişi gerektirmeden otomatik olarak yükleyebileceği anlamına gelir.

Ancak, yeni bir ana sürüm olduğunda web sitenizi otomatik olarak güncellemez. Neyse ki, büyük sürümler için de otomatik güncellemeleri kolayca açabilirsiniz.

Bu yazıda, ana sürümler için WordPress’te otomatik güncellemeleri nasıl etkinleştireceğinizi göstereceğiz.

Ana Sürümler için WordPress'te Otomatik Güncellemeler Nasıl Etkinleştirilir?

WordPress Otomatik Güncellemeleri Nasıl Çalışır?

Otomatik güncellemeler özelliği, WordPress 3.7’de tanıtıldı. Bu, WordPress web sitenizin güvenliğini artırmak için WordPress’in yeni küçük sürümleri otomatik olarak yüklemesine izin verdi.

WordPress’te otomatik güncellemeleri devre dışı bırakma seçeneği vardır. Ancak, genellikle çok önemli güvenlik sorunlarına ve güvenlik açıklarına yönelik olduğundan, otomatik güncelleştirmeleri etkin tutmanızı öneririz.

Şimdi, yalnızca bir veya iki WordPress web sitesi çalıştırıyorsanız, yeni bir büyük WordPress sürümü olduğunda WordPress sitenizi güvenle güncellemek için kılavuzumuzu takip edebilirsiniz. Ancak, birden çok siteyi yönetiyorsanız WordPress’i manuel olarak güncellemek zaman alabilir.

Neyse ki, WP Engine gibi yönetilen WordPress barındırma sağlayıcıları, WordPress’i yalnızca küçük sürümler için değil, tüm yeni sürümler için otomatik olarak günceller.

Bluehost ve SiteGround gibi paylaşılan bir barındırma sağlayıcısında otomatik güncellemeleri de etkinleştirebilirsiniz. Ama önce, bir şeylerin ters gitmesi durumunda uygun bir yedekleme sistemine sahip olduğunuzdan emin olmanız yeterli.

Bununla birlikte, büyük WordPress sürümleri için otomatik güncellemelerin nasıl kolayca kurulacağına bir göz atalım. İşte bu eğitimde ele alacağımız şeyler:

WordPress’te Otomatik Güncellemelere Hazırlanma

Herhangi bir web sitesine ekleyebileceğiniz en önemli güvenlik katmanı, bir yedekleme sistemi kurmaktır. Otomatik güncellemeleri açsanız da açmasanız da, her WordPress web sitesi için her zaman otomatik bir yedekleme sistemine sahip olmalısınız.

WordPress sitenizde otomatik yedeklemeler ayarlamak için kullanabileceğiniz birkaç yararlı WordPress yedekleme eklentisi vardır.

Piyasadaki en iyi WordPress yedekleme eklentisi olduğu ve ücretsiz olduğu için Duplicator kullanmanızı öneririz. Çoğaltıcı, eksiksiz WordPress web sitenizin otomatik yedeklerini kolayca kurmanıza olanak tanır.

Ayrıca, yedekleme dosyalarınızı Google Drive veya Dropbox veya Amazon S3 gibi uzak bir konumda otomatik olarak depolamanıza olanak tanır.

Otomatik WordPress yedeklemelerini ayarladıktan sonra, devam edebilir ve büyük sürümler için otomatik WordPress güncellemelerini açabilirsiniz.

Yöntem 1: Panodan Ana Sürümler için Otomatik Güncellemeleri Etkinleştirin » Güncellemeler

ziyaret ettiğinizde Pano » Güncellemeler sayfasında, WordPress yönetici alanınızda ‘Bu site, yalnızca WordPress’in bakım ve güvenlik sürümleriyle otomatik olarak güncel tutulur’ mesajını göreceksiniz. Bunlar yukarıda bahsettiğimiz küçük sürümlerdir.

Otomatik WordPress Güncellemelerini Etkinleştirin

Tüm WordPress güncellemelerinin aynı şekilde ele alınmasını istiyorsanız, ‘Tüm yeni WordPress sürümleri için otomatik güncellemeleri etkinleştir’ etiketli bağlantıya tıklamanız yeterlidir.

Artık başlıca WordPress sürümleri de otomatik olarak yüklenecek.

Gelecekte otomatik güncellemeleri kapatmaya karar verirseniz, Pano » Güncellemeler sayfasına gidin ve ‘Yalnızca bakım ve güvenlik sürümleri için otomatik güncellemelere geç’ yazan bağlantıya tıklayın.

Güvenlik Güncellemeleri Dışında Otomatik WordPress Güncellemelerini Devre Dışı Bırak

Artık ana WordPress sürümleri otomatik olarak kurulmayacak, yalnızca küçük sürümler ve güvenlik güncellemeleri kurulacak.

Yöntem 2: Bir Eklenti Kullanarak Büyük Sürümler İçin Otomatik WordPress Güncellemelerini Etkinleştirin

Eklenti yöntemi, sitenizde nelerin güncellendiği konusunda size daha fazla kontrol sağlar. Örneğin, WordPress çekirdeğini, eklentileri, temaları ve daha fazlasını otomatik olarak güncellemek için seçenekler içerir.

İlk olarak, yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Kolay Güncellemeler Yöneticisi Eklenti. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Aktivasyon üzerine, ziyaret etmeniz gerekir Pano » Güncelleme Seçenekleri eklentiyi kurmak için sayfa.

Bir Eklenti İle Otomatik Güncellemeleri Etkinleştirme

‘Hızlı yapılandırma işlemleri’ bölümünün altında, ‘Özel’ düğmesini tıklamalısınız. Bundan sonra, ‘WordPress temel güncellemeleri’ bölümünün altındaki ‘Tüm sürümleri otomatik güncelle’ düğmesini tıklayın.

Not: “Hızlı yapılandırma işlemleri” altındaki “Her şeyi otomatik güncelle” düğmesini tıklatırken dikkatli olun. Bu, WordPress çekirdeği, eklentiler, temalar ve çeviriler dahil olmak üzere her şey için otomatik güncellemeleri açacaktır.

Eklenti, ayarlarınızı otomatik olarak saklayacak ve başlıca WordPress sürümlerinin otomatik olarak güncellenmesini sağlayacaktır.

Eklentilerinizi ve temalarınızı otomatik olarak güncellemek için bu eklentiyi de kullanmak isterseniz, otomatik WordPress güncellemelerini nasıl daha iyi yöneteceğinize ilişkin ayrıntılı kılavuzumuza bakın.

Yöntem 3: WordPress’teki Başlıca Sürümler İçin Otomatik Güncellemeleri Manuel Olarak Etkinleştirin

Bu yöntem, WordPress dosyalarınıza kod eklemenizi gerektirir.

Öncelikle aşağıdaki kod satırını sitenizin wp-config.php dosyasına eklemeniz gerekmektedir.

define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', true );

Bu kodla ilgili küçük bir sorun var. Ayrıca ‘gecelik’ güncellemeler veya ‘gecelik’ olarak adlandırılan güncellemeleri etkinleştirir. Bunlar hala geliştirme aşamasındadır ve hatalar içerebilir, bu nedenle canlı bir WordPress web sitesine kurulmamalıdır.

Gecelik derlemeleri ve geliştirme güncellemelerini devre dışı bırakmak için, temanızın functions.php dosyasına veya aşağıdaki gibi bir kod parçacıkları eklentisine aşağıdaki kodu eklemeniz gerekir: WPCod.

add_filter( 'allow_dev_auto_core_updates', '__return_false' );
WPCode'a Metin Parçacığı Ekleme

Bu filtre, gecelik derlemeler veya geliştirme güncellemeleri için otomatik güncellemeleri devre dışı bırakır.

WordPress siteniz artık yeni bir WordPress sürümü mevcut olduğunda sizin girişiniz olmadan kendini otomatik olarak güncellemeye hazır.

WordPress Otomatik Güncellemeleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Neden WordPress güncellemelerini yüklemem gerekiyor?

WordPress düzenli olarak bakımı yapılan bir yazılımdır. Binlerce geliştirici, WordPress’i daha iyi ve daha güvenli hale getirmeye katkıda bulunuyor.

WordPress güncellemelerini mümkün olan en kısa sürede yüklemeniz gerekir. Bu, web sitenizin en son güvenlik yamalarına, yeni özelliklere ve en iyi hıza ve performansa sahip olmasını sağlar.

2. Güncellemeler web sitem için güvenli mi?

Dünyanın en popüler web sitesi oluşturucusu olarak, WordPress güncellemeleri anında milyonlarca web sitesi tarafından kullanılabilir hale gelir. Çekirdek ekip, tüm web sitelerinin yüklenmesinin kesinlikle güvenli olduğundan emin olmak için çok çalışıyor.

Ancak, herkesin güncellemelerden önce her zaman WordPress web sitelerini desteklemesini öneririz. Bu, bir güncellemeden sonra herhangi bir terslik olması durumunda hızlı bir şekilde geri dönmenizi sağlar.

3. WordPress eklentilerini de otomatik olarak güncelleyebilir miyim?

Varsayılan olarak WordPress, eklenti güncellemelerini manuel olarak yüklemenizi gerektirir. Ancak, eklentiler için otomatik güncellemeleri de etkinleştirebilirsiniz.

WordPress eklentileri için otomatik güncellemelerin nasıl etkinleştirileceğine ilişkin kılavuzumuza bakın.

4. Tüm web sitelerime güncellemeleri tek bir panodan yükleyebilir miyim?

Varsayılan olarak, güncellemeleri yüklemek için her bir WordPress web sitesinde oturum açmanız gerekir. Şans eseri, birden fazla WordPress sitesini yönetmek için araçlar kullanabilirsiniz. Bu araçlar, her siteye giriş yapmak zorunda kalmadan tüm WordPress sitelerinize güncelleme yüklemeyi kolaylaştırır.

Birden fazla WordPress sitesini tek bir gösterge panosundan nasıl yöneteceğinize ilişkin kılavuzumuzdan daha fazla bilgi edinin.

Bu makalenin, büyük sürümler için WordPress’te otomatik güncellemeleri nasıl etkinleştireceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca en iyi web tasarım yazılımını nasıl seçeceğinizi öğrenmek veya küçük işletmeler için e-posta pazarlama hizmetleri listemize bakmak isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bize abone olun Youtube kanalı WordPress video eğitimleri için. Ayrıca bizi burada bulabilirsiniz. twitter Ve Facebook.